GLADNI, PONIŽENI, ISCRPLJENI Prisavlje na rubu štrajka. Sever: ‘Stanje na HRT-u je neodrživo’

Autor:

Maja Sever

Neva Zganec/PIXSELL

Nastavlja se radni spor na Prisavlju, zbog kojeg je zgrada javnog radiotelevizijskog servisa u srijedu osvanula oblijepljena plakatima. 

Naime, nakon što je prva runda mirenja poslodavca i sindikata završila bez rezultata, zamolili smo Maju Sever, poznatu novinarku HRT-a i predsjednicu Sindikata novinara Hrvatske i Europske federacije novinara, da nam objasni kakvo je stanje na HRT-u i što se događa na Prisavlju.

‘Radnici na HRT-u rade gladni, poniženi i iscrpljeni’

Stanje na HRT-u je neodrživo. Trenutačno oko 700 radnika ima plaće niže od onoga što će uskoro biti zakonski propisan minimalac, u ovom trenutku više od 700 radnika/ca ima manje od 758 eura. 1300 radnika ima primanja niža od 904 eura. U to vrijeme, poput Titanika, uprava organizira domjenke, evente u Esplanadi, novac se troši nemilice…, kazala je za nacional.hr Maja Sever.

Dodala je kako su to poražavajuće brojke za instituciju koja bi trebala biti simbol javnog interesa i profesionalizma.

Radnici rade gladni, poniženi i iscrpljeni, dok istovremeno osiguravaju program bez kojega HRT ne bi postojao. Jasno je da se ovakvo stanje više ne može trpjeti. Sindikati su trenutno u procesu mirenja s upravom i pregovaramo o povećanju plaća i poboljšanju radnih uvjeta, situacija zahtijeva hitna i konkretna rješenja. Ovo nije više pitanje strpljenja – ovo je pitanje dostojanstva, ovo je poštivanje osnovnih radničkih i ljudskih prava”, poručila je Sever.

Plakati u zgradi HRT-a

Podsjetimo, ranije tijekom dana u zgradi HRT-a na Prisavlju polijepljeni su plakati koji apeliraju na slobodan rad i poštenu plaću zaposlenika tog medija, o čemu je nacional.hr pisao.

PRISAVLJE Osvanuli plakati po HRT-u: ‘733 zaposlenika radi za plaću manju od 758 eura’

Za slobodu rada i pravedne plaće, dostojanstvo za HRT-ove radnike/ice“, piše na plakatima osvanuli na više mjesta u zgradi HRT-a.

Na plakatima stoji da 1347 radnika na HRT-u ima plaću manju od 904 eura te da 733 osoba radi za plaću manju od 758 eura.

Uprava ponudila minimalno povećanje plaća

Sindikati HRT-a su 29. studenog izvijestili su da je nastupio kolektivni radni spor na HRT-u, ističući kako je u pregovorima o Kolektivnom ugovoru postalo jasno da “poslodavac nema volju prihvatiti zahtjev da radnici HRT-a budu pošteno plaćeni za svoj rad te da povećanje plaća prati inflaciju”.

Tada su istaknuli u reprezentativnom Sindikatu tehnike HRT-a, poslodavac nije pokazao spremnost za prihvaćanje prijedloga pregovaračkog odbora sindikata, koji se uglavnom temelji na 25 posto povećanja bruto vrijednosti boda, ali i na, kako ističu, “pronalasku rješenja za potplaćene radnike”, od kojih su brojni na minimalcu.

S druge strane, uprava HRT-a je prvotno planirala povisiti osnovicu za 15 posto, no istaknuli su da je tijekom pregovora donesena odredba Vlade o minimalnoj bruto plaći koja stupa na snagu 1. siječnja 2025., zbog čega su Nastavlja semorali korigirati ponudu s 15 na 10 posto“. Time je, kako tvrde u sindikatima, poslodavac navodno potrošio pet posto od ponuđenih 15 posto povećanja vrijednosti boda – ponude koju su sindikati odbili i na samom početku pregovora.

Izgledan štrajk

“Ukoliko poslodavac u narednim danima ne iznese novu, poboljšanu ponudu, Sindikat tehnike HRT-a iskoristit će sve zakonske mogućnosti koje su nam na raspolaganju, uključujući i nepotpisivanje kolektivnog ugovora te pokretanje prvog koraka prema štrajku (mirenje) potplaćenih radnika HRT-a”, istaknuli su tada sindikati.

Pritom su podsjetili i na ovogodišnju odluku Ustavnog suda kojom je ukinuta zabrana štrajka za radnike HRT-a kada HRT obavlja djelatnost kao javna služba, čime se potvrđuje pravo na štrajk koje se uređuje općim aktima ili kolektivnim ugovorom.

U pokretanju postupka mirenja sindikalni pregovarački tim HRT dobio je i potporu Hrvatskog sindikata djelatnika u kulturi, Samostalnog sindikata radnika HRT-a, Sindikata radiotelevizijske proizvodnje Hrvatske, Sindikata RTV difuzije – Gospodarstvo, Sindikata trgovine Hrvatska – podružnice HRT te Sindikata obrazovanja i medijske kulture.

Prema informacijama s Prisavlja, proces mirenja se nastavlja.

INSTITUT REUTERS Mediji u Hrvatskoj su pod snažnim pritiskom HDZ-a. Spominju i aferu Mreža koju je otkrio Nacional

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

ljerka.d.

prije 1 mjesec

Pravo im bilo. Kad je HDZ maknuo Gorana Radmana nitko nije ni zucnuo i naravno nastavili s jednoumljem KPe - od 90te zvanom HDZ.

Klapa

prije 1 mjesec

Za nas gledatelje ( čitaj platitelje reketa pretplate na HRT Tv) bi najbolje bilo da vas ugase i da idete svi konačno nešto pošteno raditi! Svi ste se na pričali o koroni i svakakvim zastrašivanjima, nemate programe već reprize a filmovi su da se čovjek ubije nakon gledanja. Primate plaće za ništ! Uhljebništvo, dodvoravanja globalisti a i ponižavanje nas koji vas plaćamo. Štuite ko p.... a sad licemjerno tražite empatiju i bolje uvjete?! Da nas sa još većim entuzijazmom nastavite dezinformirati i zaglupljivati. Vi ste dnovinari! Karma