Politički analitičar Davor Gjenero je za Televiziju N1 komentirao aktualnosti oko predsjedničkih izbora, a posebno se osvrnuo na veleposlanicu Srbije u Hrvatskoj, Jelenu Milić, koja je demonstrativno napustila tradicionalni domjenak Srpskog narodnog vijeća za pravoslavni Badnjak.
Predsjednički kandidati Zoran Milanović i Dragan Primorac bore se za Pantovčak, a što nude i obećavaju imat će priliku reći javnosti u jedinom sučeljavanju, 7. siječnja na HRT-u.
Milanovićevu odluku da ide na samo jedno sučeljavanje, Gjenero je ocijenio kao dobru.
“Meni se čini, a to potvrđuje i izrazito nizak odaziv na ove odazive, da su građani prilično saturirani i potrošeni izborima u protekloj godini“, rekao je.
“Predsjednički izbori nisu naročito važni. Mislim da ne postoji posebno veliki interes za tu debatu, a čini mi se da niti jedan od kandidata nema nešto posebno za reći“, dodao je.
U ovoj izbornoj utrci Milanović, kaže Gjenero, primjenjuje strategiju iz 2015. koju mu je preporučio njegov tadašnji savjetnik Alex Brown, savjetujući mu da se drži podalje od javnosti.
Zaključio je da izbori nisu kompetitivni u pravom smislu riječi, jer aktualni predsjednik, bez većih pogrešaka i novih ideja, ima očitu prednost.
“Pritom se Primorac, nažalost, pokazao kao izrazito loš kandidat“, dodao je.
BOŽIĆ KAD JE NAUČILA LETJETI Pismo zahvalnosti naživciralo veleposlanicu Srbije u Hrvatskoj
Pupovac je spriječio prelijevanje koncepta ‘srpskog svijeta’ u Hrvatskoj
Srbijanska veleposlanica u Hrvatskoj Jelena Milić demonstrativno je napustila jučerašnji tradicionalni domjenak Srpskog narodnog vijeća za pravoslavni Badnjak zbog, kako je rekla, izostanka reakcije predstavnika SNV-a na navode iz pisma dobitnika prve nagrade.
“Profesor Pupovac je vrlo pristojan i vrlo suzdržan političar, zato tako dugo i traje. On je čovjek koji je napravio izrazito veliki pozitivni iskorak za poziciju srpske nacionalne zajednice u Hrvatskoj, ali i za odnose između većine i manjine u Hrvatskoj”, istaknuo je Gjenero.
“On je konstruirao politiku konstitucionalnog patriotizma hrvatskih Srba. Za tu konstrukciju je bilo izrazito važno da najveća stranka srpske manjinske zajednice sudjeluje u vlasti”, dodao je.
“Na žalost, zbog pritiska na premijera Plenkovića od njegovih koalicijskih partnera, ovaj mandat Vlade za sad nije konstruiran tako da u njemu sudjeluju i predstavnici srpske manjinske zajednice”, podsjetio je.
“Pupovac je svojim dobrim politikama spriječio prelijevanje koncepta srpskog svijeta u Hrvatskoj. Sve druge susjedne zemlje u kojima postoji relevantna srpska zajednica imaju strašan problem s tim. Mi taj problem nismo imali, ali nam ga se polako stvara“, objasnio je Gjenero.
“Vidjeli smo da je jedna žalosna osoba, trenutna ambasadorica Srbije u Hrvatskoj, na besraman način napala gospodina Pupovca i SNV i da joj to nije bio prvi napad“, rekao je.
“Prvi napad na Pupovca je došao u kontekstu otvaranja sjajnog kulturnog centra u Glini, koji je zamišljen kao svojevrsni community center, kao centar koji će doista doprinositi integraciji Srba i Hrvata u lokalnoj zajednici”, podsjetio je.
“Vidljiv je ne samo pritisak desne margine koja ne pripada ustavnom luku u Hrvatskoj na politiku SDSS-a i Milorada Pupovca, nego je vidljiva još snažnija i još otvorenije neprijateljska politika režima u Beogradu“, zaključio je Gjenero za N1.
Komentari