‘GIGAFRMA NA XXL LOKACIJI!!!’ Francuzi šire paniku zbog ukrajinskih peradarnika u Hrvatskoj

Autor:

Pixabay

Francuska organizacija Anzol izrazila je zabrinutost zbog tvornica peradi koje dva ukrajinska poduzetnika grade u Hrvatskoj. Upozoravaju kako su prijetnja francuskoj proizvodnji i modelu obiteljskih farmi u Europi, a tvrde i da ti projekti ne idu u smjeru strateških opredjeljenja Europske unije poput smanjenja upotrebe antibiotika i emisije CO2.

Francuska organizacija za peradarsku industriju Anzol, zabrinuta je zbog planova dvije ukrajinske kompanije za gradnju peradarskih gigafarmi u Hrvatskoj. Kako piše Poultry World, ti projekti povećat će proizvodnju peradi u Hrvatskoj s 235 na 280 milijuna komada godišnje, odnosno za dodatnih 45 milijuna.

Nacional je još prošle godine pisao da premijer Andrej Plenković i tadašnji državni tajnik u Ministarstvu poljoprivrede na sve moguće načine lobiraju za početak investicije najmanje jednog, a moguće i dvojice eksponiranih ukrajinskih biznismena koji u Hrvatskoj namjeravaju otvoriti goleme peradarske farme čija će godišnja proizvodnja višestruko nadmašiti hrvatske potrebe.

Akteri i nositelji ključnih zbivanja u hrvatskoj peradarskoj industriji Nacionalu su tada izrazili svoju duboku zabrinutost i veliku nervozu zbog takvog oblika privlačenja investicija i tvrdi se da će one, ako se ostvare, sasvim sigurno devastirati hrvatsko peradarstvo. Ono danas pokriva 92 posto nacionalnih potreba i jedno je od rijetkih grana proizvodnje u kojima je Hrvatska zapravo samodostatna.

Plenković lobira za ukrajinske projekte koji mogu uništiti hrvatsku peradarsku industriju

Pozadinske priče ukrajinskih poduzetnika koji se u Hrvatskoj planiraju baviti peradarstvom se dosta razlikuju.

Jurij Kosiuk vlasnik je tvrtke MHP i iza sebe ima godine iskustva u prehrambenoj industriji.

Na hrvatsko tržište ušao je preuzimanjem slovenske Perutnine Ptuj koja pogone ima i u Hrvatskoj. Najavljivalo se kako posao u Hrvatskoj planira širiti ulaganjem od 350 milijuna eura.

Europski uzgajivači peradi ni do sada nisu bili zadovoljni njegovim ukrajinskim pogonima jer je profitirao na njihovu štetu. Radna snaga mu je bila jeftinija, a bio je u povlaštenoj poziciji jer u Ukrajini nije morao zadovoljiti određene europske norme.

Andrii Matiukh u Hrvatskoj je također poznat, ali ne po hrani nego po kladionicama.

Peradarsku tvrtku u Hrvatskoj nazvao je Petrinja Chicken Company.  No, čak ni hrvatski peradari nisu optimistični oko njegovog dolaska. Predsjednik Odbora za peradarstvo Hrvatske poljoprivredne komore Dražen Ćurila i vlasnik peradarske tvrtke Luneta misli da će dugoročno nanijeti štetu hrvatskom peradarskom sektoru.

Megaprojekt u Sisačko-moslavačkoj županiji: Ukrajinac planira uložiti 500 milijuna eura

‘Ta piletina će se uzgajati suprotno svim načelima EU’

“Projekti u Hrvatskoj nedvojbeno će dovesti do vala piletine koja se uzgaja u suprotnosti s očekivanjima potrošača i svim načelima Europske unije. Ova perad, koja će doći s vrste farme peradi kakve ne postoje u Europi, prijetnja su francuskoj proizvodnji i modelu obiteljskih farmi u Europi“, navodi Anvol.

“Štoviše, niska cijena konkurencije na francuskom nacionalnom tržištu djelovat će kao daljnje ograničenje prehrambenog suvereniteta naše zemlje”, piše Anvol.

Anvol navodi kako MHP u Hrvatskoj planira izgradnju 200 peradarnika otvorenog tipa za osam milijuna kokoši. Na potpuno integriranoj lokaciji nalazit će se vlastita valionica, tvornica stočne hrane, klaonice, smještaj za radnike i drugi objekti.

Uoči europskih izbora od vlasti Europske unije, kao i od kandidata za njezin parlament, traže da ovim projektima ne dodjeljuju nikakva europska sredstva.

Francuska organizacija ističe da je od 2008. MHP već dobio ukupno 400 milijuna eura od Europske razvojne banke za razvoj u samoj Ukrajini, piše Forbes Hrvatska.

“Ovi novi projekti daleko su od strateških opredjeljenja Europske unije u pogledu poljoprivrede, poput smanjenja upotrebe antibiotika i emisije CO2, kao i od francuskog obiteljskog modela s odgovornom poljoprivredom i angažmanom za uravnoteženo nagrađivanje uzgajivača,” navodi Anvol.

“Od proizvodnje stočne hrane, valionice, uzgoja, klanja životinja i njihove prerade, ove tvrtke sve svoje aktivnosti koncentriraju i centraliziraju na jednoj XXL lokaciji kako bi maksimalno smanjile troškove proizvodnje. Čineći to, oni će stvoriti veliku prijetnju za cijelu francusku peradarsku industriju“, zaključuje Anvol.

FALI KOKOŠIJU I KRAVICA Hrvatska ima manje stoke i peradi

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

NijeRuza

prije 8 mjeseci

Mene samo interesira da li i ukrainci razvijaju svoje farme s tuđim, ukradenim jajima?