George Gershwin je napravio revoluciju u glazbi

Autor:

ilustracija mm

Dana 11. srpnja 1937. umro je George Gershwin, autor kojeg Amerikanci smatraju svojim najvažnijim skladateljem 20. stoljeća. Iza njega su ostala neka epohalna djela iz žanra mjuzikla, kao i brojne popularne melodije.

Njegovo najpoznatije i najveće djelo klasične glazbe “Rapsodija u plavom” (Rhapsody in blue) nastaje 1924. godine u suradnji s Paulom Whitemom. Iza njihove sinergije krije se zanimljiva priča o nastanku same kompozicije. Naime, Whiteman je zamolio Gershwina da komponira jazz standard. On je to učinio i na to zaboravio, sve dok u novinama nije vidio da je Whiteman izjavio da će se na njegovom koncertu naći i jedna Gershwinova kompozicija.

Nakon toga Gershwin odlazi u Pariz, kako bi učio klasičnu glazbu kod tada najpoznatijih francuskih kompozitora i učitelja Mauricea Ravela i Nadije Boulanger. Međutim, oni odbacuju njegove zahtjeve smatrajući da će mu izučavanje klasike oduzeti jedinstvenost njegovog glazbenog izraza. Kada je Ravel čuo koliko Gershwin zarađuje, rekao mu je: “Ti bi trebalo meni davati instrukcije”. A zatim je dodao: “Zašto bi postojao drugorazredni Ravel, kada već postoji prvorazredni Gershwin.”

Dok je bio u Parizu, radio je na djelu “Amerikanac u Parizu” (An American in Paris), koje postaje sastavni dio repertoara klasičnih koncerata u Europi i Americi. Napuštajući Pariz, odlazi u Hollywood, gdje komponira nekoliko brodvejskih predstava i filmskih projekcija.

Godine 1936. radi glazbu za film “Zaplešimo zajedno” (Shall we dance) u kome glume Ginger Rogers i Fred Astaire.

Puno radi, no zdravlje mu se pogoršava. Ubrzo, doktori otkrivaju da ima tumor mozga od čega i umire u 39. godini života.

 

OZNAKE: George Gershwin

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.