GEOBLOKIRANJE Online kupnja trebala bi biti jednako dostupna svima u EU, ali prepreke i dalje postoje

Autor:

Geoblokiranje

Bongkarn Thanyakij / Alamy / Alamy / Profimedia

Neopravdano geoblokiranje zabranjeno je u Europskoj uniji kao povreda zajedničkog tržišta, ali određene barijere ipak postoje zbog čega je Europski parlament apelirao na njihovo ukidanje.

Geoblokiranje (geografsko blokiranje) praksa je kojom se potrošačima na internetu onemogućuje pristup traženim proizvodima i uslugama iz druge države članice.

Diskriminirajuća praksa na jedinstvenom tržištu

Kako u praksi funkcionira geoblokiranje? Primjerice, osoba iz Hrvatske želi na češkoj online trgovini kupiti određeni proizvod, ali ne može pristupiti toj mrežnoj stranici ili se automatski preusmjerava na hrvatsku verziju te online trgovine.

Takva je praksa ocijenjena diskriminirajućom u sklopu jedinstvenog tržišta EU pa se geoblokiranje ne smije provoditi na osnovi državljanstva potrošača, mjesta stanovanja i slično, od kraja 2018. kada je regulativa o tome stupila na snagu u cijeloj Europskoj uniji.

Usporava se online trgovina

Geoblokiranjem se također usporava kupnja putem interneta i prekogranična prodaja u EU.

Primjerice, određena kompanija ne bi trebala na svojoj mrežnoj stranici zabraniti registraciju kupcu iz udaljenije države članice EU i time spriječiti kupnju proizvoda.

Međutim, ne postoji obveza dostavljanja proizvoda u drugu državu članicu. Također, proizvodi u online trgovinama raznih država članica ne moraju jednako koštati.

Eurozastupnici traže jednak pristup svim potrošačima bez obzira na lokaciju

Eurozastupnici su stoga, krajem prošle godine, upozorili na te barijere i različite tretmane europskih potrošača.

Postoji “neiskorišteni potencijal za prekogranične gospodarske aktivnosti“ koji remete barijere uslijed geoblokiranja, zaključili su eurozastupnici rezolucijom usvojenom u prosincu.

“Takve bi se aktivnosti mogle poticati uklanjanjem preostalih prepreka u vezi geoblokiranja, čime bi se osiguralo nesmetano funkcioniranje unutarnjeg tržišta i zajamčilo da svi europski građani imaju jednak pristup robi i uslugama bez obzira na njihovu lokaciju, uz daljnje promicanje slobodnog kretanja proizvoda i usluga“, dodaje se.

Na gospodarski potencijal ukidanja postojećih barijera ukazuje i činjenica da je 12 posto poduzeća u EU pokrenulo prodavanje online uslijed pandemije covida-19 ili je pojačalo napore u tom smjeru, navode eurozastupnici.

Ograničena mogućnost praćenja sportskih događaja putem streaming platformi

Europarlamentarci su zaključili kako je ograničena dostupnost kataloga s audiovizualnim sadržajem i praćenja sportskih događaja putem streaming platformi.

Također, kako ističu europarlamentarci, pravila o zabrani geoblokiranja ne odnose se na elektroničke knjige, glazbu, softvere i online igrice.

Eurozastupnici su izrazili žaljenje zbog slabog napretka po pitanju dostupnosti audiovizualnog sadržaja i sportskih događaja.

Žele da se smanje naknade za prekograničnu dostavu

Međutim, pozivajući se na izvještaj Europske komisije o regulaciji geoblokiranja iz 2020., eurozastupnici zaključuju kako geoblokiranje koje se tiče knjiga “ne izaziva zabrinutost velike većine potrošača”, dok bi širenje regulative i na elektroničke knjige zasigurno prouzročilo gubitak prihoda, ugrozilo bi investiranje u novi sadržaj takve vrste, smanjilo kulturalnu različitost i još više bi do izražaja došla dominacija nekolicine igrača na tržištu nauštrb manjih i srednjih kompanija.

GASE POSLOVNICE Zatvara se nekoliko prodajnih mjesta trgovačkog lanca koji je popularan i u Hrvatskoj

Što se tiče dostave proizvoda kupljenih online u druge zemlje, europarlamentarci su pozvali zemlje članice i Komisiju da utječu na smanjenje naknada za prekograničnu dostavu.

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.