GDJE JE ZAŠTITA ZA ŽIVKOVIĆA? ‘Izgleda da je interes države da me nema, a interes istrage da me opet pokušaju ubiti’

Autor:

13.02.2024., Zagreb - Matej Zivkovic, bosanskohercegovacki duznosnik, zrtva pokusaja atentata. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Zamjenik predsjednika Komisije za vrijednosne papire Federacije BiH Matej Živković u dva navrata bio je žrtva atentata. Drugi je put jedva preživio. Ipak, policijsku zaštitu – nema.

ŽivkoVić je, inače svjedok u predmetu Profit, kojim je obuhvaćeno 19 osoba, među kojima je i bivši predsjednik KVP-a Hasan Ćelam. Svjedok je i u predmetu Bosnalijek koji vodi državno Tužiteljstvo. Riječ je o jednom od najvećih slučajeva gospodarskog kriminala u toj zemlji.

Nakon što je na kuću načelnika sarajevske Općine Stari Grad Irfana Čengića bačena eksplozivna naprava, on je dobio policijsku zaštitu. Objašnjeno je da je u tom slučaju riječ o zastrašivanju, jer je svjedok u predmetu Start. Tad je u fokus došla činjenica da Živković nije dobio policijsku zaštitu.

Odluka o dodjeljivanju fizičke zaštite, piše Oslobođenje, je na sigurnosnim agencijama. U slučaju Živkovića, ministar unutarnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica, u dokumentu koji je upućen federalnoj Vladi, naveo je “da su napravili procjenu rizika sigurnosti za zamjenika predsjednika KVP-a, te mu dodijelili najviši stupanj zaštite”.

Taj najviši, crveni, stupanj zaštite, inače podrazumijeva između ostalog, 24-satnu fizičku zaštitu po mjestu stanovanja, mjestu rada i u pokretu. Pa kako mu onda ta zaštita nije omogućena?

“Izgleda da je interes države da me nema, a interes istrage da me opet pokušaju ubiti”, poručio je kratko za nacional.hr Živković.

Iz Federalnog ministarstva unutarnjih poslova za Oslobođenje su ponovili da je napravljena procjena rizika sigurnosti za zamjenika predsjednika KVP-a. Njome je, dodaju utvrđeno da se sigurnosne prijetnje za Živkovića mogu svesti pod najviši stupanj ugroženosti visokorizične grupe prijetnji, tj. crveni stupanj. O svemu je, ističu , 25. prosinca prošle godine obaviješteno i Tužiteljstvo.

Potebno je, napominju, izdavanje pisanog naloga nadležnog tijela (Tužiteljstva ili nadležnog suda) nekoj od policijskih agencija u BiH. “Za dodatne informacije vezane za dodjeljivanje fizičke zaštite upućujemo vas na Tužiteljstvo”, kažu u FUP-u.

Glasnogovornica Tužiteljstva Kantona Sarajevo Azra Bavčić istaknula je da zbog zaštite istrage nisu u mogućnosti dati informacije.

Podsjetimo, u intervjuu koji je u veljači dao Nacionalu, Živković je istaknuo: “Prije otprilike dva mjeseca u Veleposlanstvu BiH u Zagrebu razgovarao sam predstavnicima Uprave policije Federacije BiH i tada mi je jasno rečeno da Komisija za vrijednosne papire FBiH, dapače, opstruira dodjeljivanje policijske zaštite. Premda je elementarna zakonska osnova da institucija za svog čelnika zatraži policijsku zaštitu, oni to ne žele učiniti pravdajući se time da i sami primaju prijetnje. Ali ja nisam primao prijetnje, nego sam dobio pet metaka. Degutantno je uspoređivati prijetnje, bile stvarne ili fiktivne, s onim što se meni dogodilo”.

O Živkoviću je Nacional pisao i početkom ožujka, kako su državne institucije FBiH priznale da je Mateju Živkoviću ugrožen život, ali mu zaštitu – nisu odobrile.

Državne institucije FBiH priznale da je Mateju Živkoviću ugrožen život, ali mu zaštitu nisu odobrile

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.