GDJE JE NESTAO RADIĆ? Penava: ‘Još mi je neobjašnjivo zašto je odbio biti ministar, no priča je otišla dalje…’

Autor:

02.07.2024., Zagreb - Na konferenciji za medije odrzanoj u Saboru o temi "Rezolucija o genocidu u logorima u crnogorskom parlamentu" govorio je zastupnik Ivan Penava. Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Patrik Macek/PIXSELL

Nakon što su HDZ i Domovinski pokret dogovorili koaliciju, raširen je u javnosti bio stav da je time Hrvatska snažno skrenula udesno. Dva mjeseca kasnije teško je primijetiti da je u bilo kojem segmentu hrvatskog društva došlo do nekakvog desnog otklona.

Penava se u razgovoru za Novi list osvrnuo na to gdje je ‘nestao’ Mario Radić. “On je tu, ali i sam sam bio iznenađen zaokretom koji se dogodio nakon što je već bilo dogovoreno da će Mario Radić biti ministar. I danas mi je to neobjašnjivo. Da je priča završila kao što je bilo dogovoreno, on bi sada bio ministar i samim tim u fokusu javnosti.

Imao je prigodu biti ministar, svojom je voljom to odbio, a nije želio biti ni zastupnik. Nejasan mi je, kažem, tako nagao zaokret kod njega. No priča je otišla dalje i u fokusu su sada, što se Domovinskog pokreta tiče, naši ministri i zastupnici, a uskoro ćemo dobiti i državne tajnike i druge dužnosnike”, kaže Penava.

Svaki potez ima svoje posljedice, dodaje.

‘Mi smo ravnopravni’

U kakvim ste osobnim odnosima s premijerom, upitan je Penava. “Odnos Andreja Plenkovića i Ivana Penave skoro je irelevantan”, odgovorio je.

Vi ste predsjednik stranke koja je HDZ-ov glavni koalicijski partner. “Upravo sam želio reći da je puno relevantniji odnos HDZ-a i Domovinskog pokreta, unutar toga, naravno, svoj značaj imaju i odnosi predsjednika stranaka. Komunikacija nam je intenzivna, iako možda, zbog gustoće izbora što smo ih imali, u javnosti nije takav dojam”, dodao je.

“Nas smo dvojica bili na različitim stranama, sada smo na istoj i iz toga proizlazi naš odnos. Ima dana kada se ne čujem s premijerom, a nekad se čujemo i više puta dnevno. Ne razgovaramo samo Plenković i ja, komunikacija je na različitim razinama, uostalom Domovinski pokret ima tri ministra”, ističe Penava.

Na pitanje osjeća li da utječe na državnu politiku, odgovorio je potvrdno. “Potrebno je to malo demistificirati. Mi smo ravnopravni u kontekstu rezultata izbora, na kojima je HDZ-ova lista osvojila 61 mandat, a naša ih ima 12. Takvi su i udjeli u vlasti. DP utječe na politiku Vlade sukladno našem udjelu, a on je 17, 18 ili 19 posto.

Bitan smo čimbenik koalicije, drugi najjači, ali smo svjesni svoje realne moći, koja se temelji na broju naših ruku u Saboru. Koalicija, naravno, podrazumijeva kompromise. Nije sve po našem, ali nije ni sve kako bi drugi u koaliciji to htjeli. S tim da u konačnici ta Vlada ipak pripada HDZ-u, čiji je i premijer. Nitko od nas to ne spori”, kaže Penava.

Odnos s Plenkovićem

Jeste li premijer i vi naprosto okrenuli novu stranicu u odnosima, upitan je šef DP-a. “Predobro poznajem Plenkovića i njegov način rada i obratno. Zato to što spominjete i nije bio predmet naših razgovora. Preiskusan je on, a preiskusan sam i sam i ne dopuštamo da u politici dominira ego. Pragmatični smo.

Više sam puta izjavio da bih najsretniji bio da je Domovinski pokret dobio na izborima ne 76 nego 106 mandata i da nije morao ni s kim ići u savez, a to bi volio i Andrej Plenković jer bi bio puno komotniji.

Međutim, građani su rekli svoje, poslali nam poruku što nam je činiti. Stoga se, kao odgovorni političari, ne možemo baviti time što je nekad netko rekao. Izborna utakmica je završila 17. travnja”, odgovorio je Penava.

Nedavno je predsjednik Zoran Milanović, misleći na Domovinski pokret, izjavio da prvi put u svom mandatu Plenković ima partnera koji može spriječiti njegovu samovolju, ako to želi. Je li to vama cilj?

“Kroz cijeli ovaj intervju o tome govorim. Imamo svoj udio u vlasti i pokušavamo izgurati ono za što se zalažemo. Da budemo načisto, dosta programskih odrednica dijelimo s HDZ-om, nešto i s ostalim partnerima”, navodi Penava.

HDZ je danas ograničen u odnosu na razdoblje prije izbora? “Kazao sam da se s nama stvari mijenjaju. Evo, jedan primjer, bilo je na javnim skupovima u Zagrebu i Puli isticanja jugoslavenske zastave i sada se protiv tih osoba vode postupci. Podsjećam i da smo maknuli SDSS, koji više ne participira u vlasti.

To je donio Domovinski pokret. Jasno je da ima stvari i koje ne možemo. S mudrim i pametnim radom, povećanjem broja simpatizera, doći ćemo možda jednog dana u poziciju da budemo i dominantniji u hrvatskoj politici”, kaže Penava.

O predsjedniku Milanoviću

Milanović je bio prilično blagonaklon prema DP-u u nedavnoj predizbornoj kampanji, čini se da je i sada. Otkud to, u kakvim ste vi odnosima s njim, jesu li se oni promijenili otkada ste u koaliciji s Plenkovićem?

“Za mene je osnovno da je predsjednik države institucija, a danas je to Zoran Milanović. Ne slažem se da je predsjednička dužnost marginalna, nebitna. Za Domovinski pokret, treću stranku po snazi, važno je imati kvalitetne odnose sa svim akterima, pogotovo u okolnostima kada je broj stanovnika u Hrvatskoj pao ispod četiri milijuna i suočeni smo s puno problema.

Nećemo se nikad ni s kim u svemu složiti, ali moramo razgovarati, međusobno se slušati i vjerujem da je toga svjestan i sam predsjednik države. U dobrim sam odnosima s njim, u kontaktu smo i prošli sam se tjedan uredno vidio s njim. Domovinski pokret uvažava i svoje koalicijske partnere i druge partnere na političkoj sceni, recimo predsjednika Republike. Nezamislivo mi je da bi netko govorio o suverenizmu i poštovanju hrvatske države, a istovremeno omalovažavao ulogu predsjednika države“, odgovorio je Penava.

Plenković i drugi dužnosnici HDZ-a javno govore da bi Domovinski pokret trebao podržati njihovog predsjedničkog kandidata. Smatrate li ti to pritiskom na vas, upitan je. “Iskusnim ljudima u politici takve stvari ne stvaraju pritisak. Prije nogometne utakmice svašta se priča, trebalo bi ovako i onako, ali na terenu se sve rješava. Razgovarat će se, a na kraju svaka stranka postupa vodeći računa o svom interesu”, navodi Penava.

Je li moguće da Domovinski pokret ne podrži HDZ-ovog kandidata?

“Mi ćemo u rujnu donijeti odluku, a do tada su sve opcije na stolu. Jedino što opet sa sigurnošću mogu reći je da su nam SDSS i Možemo! neprihvatljivi”, kaže.

Što mislite zašto je Plenkoviću toliko važan SDSS, zašto se tako nevoljko odrekao suradnje s Miloradom Pupovcem, na čemu je DP inzistirao, upitan je.

Između SDSS-a i srpstva nema znaka jednakosti, Domovinski pokret nije antisrpska stranka, to da bude jasno. Milorad Pupovac je nedavno izjavio da se ne slaže niti s jednom rezolucijom. Kako se on, kao predsjednik Odbora za ljudska prava, može ne slagati s rezolucijom UN-a o genocidu u Srebrenici, za koju je i Hrvatska glasala? Toliko o Pupovcu.

Druga stvar su politički akteri i mediji koji ne potežu pitanje te njegove izjave, kojom je izjednačio rezolucije UN-a i crnogorskog parlamenta o Jasenovcu, uvijek mu se omogućava da se prikazuje žrtvom. To je odgovor na vaše pitanje.

Spomenuli ste Plenkovića, a ja postavljam pitanje zašto je Pupovčevo djelovanje tabu za aktere na političkoj sceni i medije. Zašto to beskičmenjaštvo u društvu? Nije stvar samo u HDZ-u, puno je to širi problem”, zaključio je Penava.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.