GAŠPARIĆ: ‘Europskim novcem razvili smo aplikacije koje će iskorijeniti korupciju u lokalnim samoupravama’

Autor:

Tomislav Čuveljak/NFOTO

Lorenzo Gašparić, suvlasnik i direktor zagrebačke startup tvrtke Fortis Labor objašnjava kako je nastao projekt aplikacija Sustava obavještavanja e-mailom (SOM) koje gradovima i općinama transparentno omogućuju praćenje tijeka trošenja namjenskih sredstava iz njihova proračuna

Mladi entuzijasti iz zagrebačke startup tvrtke Fortis Labor povukli su milijun i pol kuna iz Europskog fonda za regionalni razvoj za projekt kojim su omogućili digitalizaciju u gradovima i općinama. Projektom su razvili dvije aplikacije – SOM i SOM Sport – da bi potom iz vlastitih sredstava uspješno razvili i treću aplikaciju SOM Grad. Digitalizacija je temelj transparentnosti, a kroz ove aplikacije gradovima i općinama omogućeno je praćenje tijeka trošenja namjenskih sredstava koja se putem natječaja iz njihovih proračuna izdvajaju udrugama koje se bave sportom, kulturom, zdravstvom i drugim javnim aktivnostima. Tako se jednostavno, u realnom vremenu, kontroliraju sredstva, ubrzavaju se procesi, štede se vrijeme i novac, izbacuje hrpa papirologije i registara. Aplikacija SOM Sport dosad je uspješno implementirana u Vrbovcu, Bjelovaru, Rovinju, Sisku i Vodnjanu, dok je u nekoliko drugih većih gradova realizaciju zaustavila situacija oko koronavirusa. Aplikacija SOM Grad od početka ove godine uspješno je implementirana u Vrbovcu, koji tako prvi u Hrvatskoj prati sve udruge u sportu, kulturi, vatrogastvu, socijali. Lorenzo Gašparić suosnivač je, suvlasnik i direktor tvrtke Fortis Labor koja je razvila taj projekt. Gašparić je 2016. odlučio prestati raditi za druge i početi raditi za sebe. Ima 31 godinu i kaže da je tako spojio svoju strast prema nogometu i novim tehnologijama.

NACIONAL: Europskim novcem razvili ste dvije aplikacije, za prvi ste projekt, SOM aplikaciju, povukli 220 tisuća kuna, a za drugu SOM Sport 1.300.000 kuna. O čemu je točno riječ?

Prvo smo 2017. godine razvili aplikaciju Sustav obavještavanja e-mailom, skraćeno SOM, za mala i srednja poduzeća, ali i za OPG-e koji koriste moderne tehnologije u svom poslovanju. Nakon uspjeha prve aplikacije shvatili smo da se ona može koristiti i u drugim segmentima društva, a posebno u sportu. Na temelju upita nekih sportskih klubova s kojima smo imali marketinško poslovnu suradnju, uvidjeli smo da je u sportu prisutan veliki problem u naplati i evidenciji članarina, pogotovo u omladinskom pogonu. Mnogi klubovi vode taj proces ručno i za to im trebaju i po dva tjedna uz mnogobrojne poteškoće. Tada smo shvatili da taj proces, na temelju prijašnjih iskustava, možemo digitalizirati i samim time pojednostaviti, ubrzati, ali i poboljšati. I u tome smo uspjeli jer zahvaljujući našem projektu naši klubovi klijenti bilježe i 60 posto bolju naplatu članarina. No onda nam se nametnuo i drugi cilj, a to je uređivanje trošenja javnog novca u sportu. Zato smo kroz SOM sport olakšali i klubovima i gradovima nadzor nad trošenjem novca. SOM sport aplikacija omogućava da gradovi i općine u realnom vremenu prate novac doznačen sportskim klubovima, da u svakom trenutku točno znaju koliko je sredstava namjenski potrošeno, koliko imaju sportaša, u kojem sportu i kojeg spola. Tako lokalne samouprave mogu kreirati svoju politiku, kako i u koga najbolje ulagati, a sportska zajednica dobije alat za profesionalnu i digitalnu komunikaciju sa svojim klubovima, čime im se olakšava posao. Kada je riječ o pojedinim klubovima i udrugama, oni digitalizacijom dobivaju alat kojim lako pravdaju sredstva koja dobiju, kojim vode evidenciju svojeg članstva, prate plaćanje članarine, vode evidenciju treninga, tko je i kada došao. To je naročito bitno u vrijeme koronavirusa jer sustav bilježi sve kontakte, tko je kada i s kime bio na treningu. S nekoliko klikova ti su podaci svima lako dostupni i to je ta prijeko potrebna transparentnost u trošenju javnog novca.

NACIONAL: Spomenuli ste praćenje kontakata sportaša u vrijeme koronavirusa. To znači da ste aplikaciju dodatno razvijali?

Prateći aktualnu situaciju vidjeli smo da je Državni ured za sport klubovima, uz savjet Zavoda za javno zdravstvo, odredio da prate sve kontakte sportaša na treninzima. To su im dostavili tako što su napravili tablicu u Wordu koju bi klubovi trebali printati i ručno ispunjavati i čuvati. Mi smo to sve digitalizirali i omogućili da se sve vodi kroz nekoliko klikova. Ako bi se, nedajbože, dogodio slučaj koronavirusa, kroz naš bi sustav uz četiri klika odmah dobili popis svih kontakta sportaša, na kojim lokacijama i njihove kontakte i tako spriječili širenje virusa u sportu, umjesto doslovce nekoliko registratora tih papira koji bi se trebali satima analizirati.

NACIONAL: Kako se aplikacija koristi?

Aplikaciji se može pristupiti s bilo kojeg uređaja. Implementacija aplikacije je za gradove besplatna jer smo to razvili sredstvima EU-a i to ne naplaćujemo, već iznajmljujemo licencu gradovima kojom oni aplikaciju daju na korištenje sportskoj zajednici i klubovima. Jako se pazi na to da aplikacija bude jednostavna za korištenje i brzo se sve može naučiti.

NACIONAL: Kako se naplaćuje licenca?

Neki gradovi priznali su nam na sastancima da su oni sami mislili nešto slično razviti, ali su odustali kada su vidjeli koliko razvoj košta. Mi im sami kažemo, evo vam nešto što je razvijeno novcima europskih fondova, iskoristite priliku. Digitalizacija nema cijenu, ona nije trošak već ušteda. Cijena najma licence formira se na temelju broja sportskih klubova i sportaša, odnosno ostalih udruga u gradu. U pravilu to košta od tri do šest promila proračuna tog grada, a stvara temelje transparentnosti.

NACIONAL: Treća aplikacija koju ste razvili – SOM Grad – obuhvaća još širi krug djelatnosti. Što će sve ona omogućiti?

Nama je ideja da SOM bude živi organizam koji ćemo stalno razvijati. Zato osluškujemo potrebe gradova i u razgovoru s jednim nam je rečeno da sustav koji smo digitalizirali i razvili u sportu, može biti primjenjiv i u kulturi, zdravstvu, braniteljskim udrugama ili vatrogastvu. Dakle, svi natječaji se prate u trošenju namjenskih troškova i gradovi mogu uvesti potpuni red u taj segment financiranja udruga, uz koji se nerijetko vežu afere.

NACIONAL: Kako bi to izgledalo na primjeru vatrogastva?

Prije nekoliko dana imali ste aferu u kojoj je načelnik jedne općine novcem koji je dotirao vatrogasnoj zajednici svom sinu platio privatni fakultet. Takvo što se uz SOM Grad aplikaciju ne može dogoditi jer se svaki račun mora namjenski opravdati i bilježi se tko je odlučio da je nešto opravdao. Dakle, prvo, nema hrpe registratora i papira kroz koje se nešto može podvaliti, a istodobno za sve postoji i digitalni trag.

 

 

‘SVE JE MANJE OTPORA među lokalnim čelnicima prema našim aplikacijama. Ima ih koji govore da im je to skupo, a istodobno zazivaju politiku čistih ruku. Građani će ih valjda pitati zašto se tome opiru’

 

 

NACIONAL: Je li moguće da se pomoću aplikacije SOM Grad obuhvati cijela Hrvatska?

Mi zaista vjerujemo u ovaj projekt i zato nam je drago da smo pokrenuli proces koji se ne može zaustaviti. Ovo je temelj priče o daljnjem razvoju društva i svaki župan, gradonačelnik ili načelnik koji nema što kriti, prihvatit će našu aplikaciju, a pogotovo još kada je razvijena sredstvima europskih fondova i na dlanu im je. Osim toga, planiramo i daljnji razvoj oko digitalizacije natječaja pa smo im i tu spremni dati gotovo rješenje.

NACIONAL: Kako jedinice lokalne samouprave reagiraju kada im ponudite aplikaciju?

Sve je manje otpora među lokalnim čelnicima kada im to predstavljamo, svjesni su koliko im to može pomoći. Jasno, ima onih koji govore da im je to skupo, a istodobno zazivaju politiku čistih ruku ili da ne mogu to nametnuti sportskim zajednicama ili vatrogasnim društvima, ali i njih će valjda građani nešto pitati kad vide da se tome opiru.

NACIONAL: Transparentnost u trošenju javnog novca u Hrvatskoj je često spominjana tema, na ovom primjeru vidimo da alati postoje. Znači, može se kada se hoće?

Nema alternative, važno je samo u javnosti širiti svijest o tim temama, nametati ih kao važne i onda će se i oni koje ti građani biraju biti primorani sami tome prilagođavati. Evo vam primjer Grada Splita. Tamo je prije nekoliko godina bila afera oko dotiranja novca Malonogometnom klubu Split i završilo je kaznenim prijavama. Naša aplikacija odmah u startu siječe takve ideje da se novac umjesto jednom klubu plaća na račun drugog i ne može se muljati.

NACIONAL: Koliko je ljudi zaposleno u vašoj tvrtki? 

Tvrtka, koja danas ima četiri suvlasnika, zapošljava sedmero djelatnika. Njihove se neto plaće kreću u rasponu od osam do devet tisuća kuna. Sjedište Fortis Labora je u ZICER-u, poduzetničkom inkubatoru na Zagrebačkom velesajmu, što je sigurno smanjilo početne troškove.

NACIONAL: Jeste li Gradu Zagrebu ponudili svoju aplikaciju?

Nismo dosad imali kontakata s Gradskom upravom Grada Zagreba.

NACIONAL: Što bi značilo kada bi i Grad Zagreb počeo koristiti aplikaciju SOM Grad, jer upravo se Zagreb spominje kao primjer netransparentnosti kada je riječ o trošenju novca?

Sportski klubovi i druge udruge u Zagrebu dobili bi alat kojim bi digitalizirali svoju svakodnevicu, izbjegli tone papira i registratora i sve imali nadohvat ruke, u par klikova. Pitajte samo trenere i roditelje te djelatnike u NK Kustošiji, Futsal Dinamu, KK Dinamu, NK Ponikvama, KK Trešnjevka i drugim klubovima koji imaju iznimno brojni omladinski pogon, koliko smo im olakšali svakodnevicu i uštedjeli vremena i novca.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.