Gardašević o Zakonu o pobačaju: “Ustavnom sudu nedostaje sredstvo da prisili Sabor na djelovanje”

Autor:

18.05.2022., Zagreb - Dorde Gardasevic, profesor Ustavnog prava na Pravnom fakultetu u Zagrebu. 

Photo Sasa ZinajaNFoto

Saša Zinaja/NFOTO

Ustavni stručnjak Đorđe Gardašević u intervjuu za novi broj Nacionala komentirao je aktualne teme, poput najave predsjednika Zorana Milanovića o raspisivanju referenduma za ukidanje Ustavnog suda. Kao ugledni ustavni stručnjak Gardašević je i danas kritičan prema radu Hrvatskog sabora u vrijeme pandemije, jer nije bio aktiviran članak 17 Ustava predviđen za izvanredne situacije. Smatra da je Ustavni sud pogriješio kada je tu odluku prepustio saborskoj većini. Za Nacional je komentirao i Zakon o pobačaju.

Ustavni je sud još 2017. godine naložio Saboru da Zakon o medicinskom postupku prekida trudnoće, odnosno zakon o pravu na pobačaj, donese u roku dvije godine. Prošlo je više od četiri godine. Novi zakon nije donijet, a premijer Andrej Plenković i šef  saborskog Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić otvoreno govore da ova vlada nema namjeru provesti tu odluku. Bačić je prilikom saborske rasprave rekao da nema suglasnosti u vladajućoj koaliciji, ali suglasnosti nema u HDZ-u, a ne u koaliciji.

“Ne bih komentirao odnose u vladajućoj koaliciji, kao ni konstelaciju odnosa u HDZ-u, jer to nije moj posao. Sa stručne strane, tehničko ustavno-pravno pitanje je što Ustavni sud u takvoj situaciji može učiniti? Ustavni sud može reći što je ustavno, a što neustavno. Mogao je ukinuti postojeći zakon iz 1978. ili ga ostaviti na snazi. Sud je odlučio da taj zakon nije neustavan, dakle ostavio ga je na snazi, ali je ipak naložio Saboru da ga u roku od dvije godine poboljša i osuvremeni. Sabor to, međutim, do danas nije učinio”, rekao je Gardašević.

Objašnjava da, tehnički gledano, Sud ovdje svoju ulogu tumači aktivistički, što – napominje – ne mora uvijek biti loše, ali mu, smatra, nedostaje sredstvo da prisili Sabor na djelovanje. “Eto posla za doradu Ustava i Ustavnog zakona o Ustavnom sudu. No mislim da je Sabor ipak ovdje trebao djelovati, kao i što je trebao reagirati na davno upozorenje Ustavnog suda o problemu jednakosti prava glasa u vezi izbornih jedinica, rekao je Nacionalovom Draganu Đuriću Gardašević.

Tema Zakona o pobačaju ponovno se aktualizirala kada je u javnost dospio slučaj Mirele Čavajde, trudnice čije nerođeno dijete ima tumor na mozgu.

Ranije ovog mjeseca u Saboru nije prošao SDP-ov prijedlog zakona o medicinskom postupku prekida trudnoće. Protiv je bilo 78 zastupnika, 47 je bilo za i pet suzdržanih. Nije prošao ni zaključak da Vlada u roku šest mjeseci pripremi i donese zakon te time ispoštuje odluku Ustavnog suda.

SDP-ov prijedlog zakona podržali su SDSSS i HSLS, koji su dio vladajuće koalicije, a dio manjinaca, Silvano Hrelja (HSU) i Predrag Štromar (HNS) bili su suzdržani.

Ovog mjeseca i predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović pozvao je Hrvatski sabor da donese novi zakon o pobačaju. “Rješenjem od 21. veljače 2017. Ustavni sud utvrdio je da je Zakon iz 1978. kojim je reguliran prekid trudnoće u skladu s Ustavom. Nadalje, Ustavni sud naložio je Hrvatskom saboru da u roku od 2 godine donese novi zakon u kojem će propisati edukativne i preventivne mjere tako da prekid trudnoće bude izuzetak. Ovo iz razloga što je važeći Zakon zastario i donesen je u vrijeme bivšeg političkog i društvenog sustava”, rekao je Šeparović.

Dodao je da Hrvatski sabor do danas nije izvršio rješenje Ustavnog suda, što – kaže – nije dobra poruka s obzirom da su odluke i rješenja Ustavnog suda obvezatni. “Stoga Ustavni sud očekuje da se njegovo rješenje izvrši i da Hrvatski sabor donese novi zakon koji će biti u skladu s utvrđenjima Ustavnog suda navedenim u obrazloženju citiranog rješenja”, zaključio je Šeparović.

Cijeli intervju s Đorđem Gardaševićem pročitajte u novom broju Nacionala

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.