Ustavni stručnjak Đorđe Gardašević za novi je broj Nacionala, između ostalog, komentirao buduće izmjene Zakona o obrani, koje najavljuje ministar obrane Mario Banožić da bi uzvratio na kritike predsjednika Zorana Milanovića. Među ostalim, navodno želi onemogućiti predsjedniku da ministru obrane zabrani govoriti na nekoj vojnoj manifestaciji.
Gardašević je naglasio da je predsjednik Republike Hrvatske vrhovni zapovjednik i u ratu i u miru, a da mu se ta ustavna ovlast može eventualno ograničiti samo promjenom Ustava, što podrazumijeva dvotrećinsku većinu od 101 glasa saborskih zastupnika, ali i zahtjevan ustavotvorni postupak.
“Tema ovlasti u vezi oružanih snaga zanimljiva je još od 2013. kada je Zakonom o obrani detaljnije uređena njihova uporaba s jedne te korištenje s druge strane. Nisam siguran koliko je bitno tko će i kada govoriti na promociji neke klase ročnika. Daleko je važnije tko upravlja vojskom i tko je može koristiti. Ono što je bitno, prema slovu Ustava, to je da je predsjednik Republike Hrvatske vrhovni zapovjednik te da odgovara za obranu Republike. Po logici ustavnih normi, predsjednik bi morao biti vrhovni zapovjednik i u ratu i u miru. Odnosno, iako vojska, naravno, ne može nikada biti njegova privatna stvar, on mora znati što se događa s vojskom. Bio rat ili mir”, rekao je Nacionalovu novinaru Draganu Đuriću Gardašević.
Dodao je da uloga predsjednika može biti uređena, ali ne može biti poništena. “Tu treba tražiti balans, ravnotežu. Isto bih tvrdio da se radi o ovlastima vlade ili Sabora. I ta tijela imaju svoje ustavne nadležnosti koje običnim zakonima ne možemo redefinirati. Ne može se, recimo, zakonom vladi oduzimati ustavna ovlast da brine o gospodarskom razvitku zemlje ili Saboru ovlast da odlučuje o odgovornosti vlade”, rekao je Gardašević.
ĐORĐE GARDAŠEVIĆ: ‘Tvrda kohabitacija stopira imenovanje veleposlanika’
Banožić je, podsjetimo, početkom svibnja najavio da se ide u izmjene Zakona o obrani iz 2013. godine jer u njemu ima nedorečenosti oko ovlasti predsjednika Republike u mirnodopskom i razdoblju rata, a ne radi povećanja ili smanjenja ovlasti aktualnog predsjednika. “U tom zakonu su pronađene nedorečenosti pojedinih članaka, za nas su oni vrlo jasni, očito je bilo jasno Josipoviću, Grabar-Kitarović i svima ostalima, ali Milanović, koji ga je donio, kaže da mu je loš jer mu u ovom trenutku ne ide na ruku”, rekao je Banožić novinarima.
Poručio je da neće ništa raditi po pitanju ovlasti predsjednika Republike, nego ‘samo predložiti specificiranje članaka koji su puno puta doveli Hrvatsku vojsku na stranice medija’.
Banožić je izmjene zakona objasnio potrebom da se ‘zaštiti vojska’, pa dodao: “Jasnije definiranje članaka će riješiti tu situaciju, štitim hrvatske vojnikinje i vojnike da ne završavaju na stranicama medija i da druge države ne promatraju trenutnu slabost u sustavu”.
Komentari