‘I prije ministra Kujundžića nijedan premijer i nijedan ministar zdravstva nisu odlučili provesti reformu zdravstva i ukloniti uočene nedostatke. Zašto? Zato što se na reformi zdravstva gube izbori. Liječnici bi morali više raditi za isti novac, a pacijenti bi imali manja prava’
Dok oporba u Saboru priprema inicijativu za opoziv ministra zdravstva zbog smrti mladića od posljedica napada astme u Zaprešiću, ministar Milan Kujundžić ne smatra se politički odgovornim za taj tragični događaj. Tim povodom razgovarali smo s Nikicom Gabrićem, poznatim hrvatskim oftalmologom koji je često govorio o problemima hrvatskog zdravstva, a na prošlim izborima za Europski parlament kandidirao se sa svojim Nacionalnim forumom za zastupnika u Strasbourgu. Za razliku od bivšeg SDP-ova ministra zdravstva Siniše Varge koji smatra da ministar Kujundžić ne podnosi ostavku zato što to od njega ne traži premijer Andrej Plenković bojeći se njegovog povratka u saborske klupe, gdje HDZ ima tanku parlamentarnu većinu, Nikica Gabrić procjenjuje da nije bilo realno ni očekivati ministrovu ostavku jer u Hrvatskoj ne postoji kultura prihvaćanja moralne odgovornosti zbog nečega što nije učinjeno, a trebalo je biti. Izuzetak je bila Ana Stavljenić Rukavina iz vlade Ivice Račana, koja je podnijela ostavku 2001. godine zbog novih dijalizatora tvrtke Baxter koji su prouzročili smrt 23 pacijenta na dijalizi.
NACIONAL: Je li ministar zdravstva Milan Kujundžić trebao podnijeti ostavku nakon tragedije u Zaprešiću? Dojam je da je hitna služba zakazala u intervenciji, dopustivši da mladić umre na cesti zbog napada astme. Ministrovu ostavku zahtijevali su prosvjednici koji su jajima gađali i ministarstvo zdravstva, ali ministar je zaključio da u tom slučaju nema njegove političke odgovornosti.
Odsustvo medicinske intervencije, odnosno propust nečinjenja medicinskog osoblja Hitne pomoći bio je katastrofalan, jer je završio smrću mladića. Međutim, ostavku ministra nije bilo realno očekivati. U Hrvatskoj jednostavno ne posjedujemo tu kulturu da se čovjek osjeća moralno odgovornim zbog nekog propusta koji se dogodio u njegovu sektoru, a zato što se nešto nije promijenilo, a trebalo se promijeniti i prije no što se dogodila nesreća..
Komentari