Franz Letica, predsjednik Udruženja ugostitelja Zagreba, govori kako je izjednačavanje stope PDV-a na ugostiteljske usluge na 13 posto jedina dugoročno kvalitetna mjera kojom će se osigurati oporavak i daljnji rast tog uslužnog sektora u metropoli
Gospodarska kriza koja je pogodila Hrvatsku, ali i ostatak svijeta, traje već tri godine. Započela je pandemijom koronavirusa, a nastavila se ruskom agresijom na Ukrajinu i problemom opskrbe energentima. Cijene plina i električne energije su drastično porasle i dovele u velike probleme gospodarstvenike, među njima i ugostitelje. Predsjednik Udruženja ugostitelja Zagreba Franz Letica objašnjava kakva je trenutna situacija. „Cijelu 2022. godinu je pratio velik rast cijena energenata. U prva tri kvartala cijene su bile 400 posto veće nego prethodne godine. Trenutno imamo vrlo dobru cijenu električne energije s obzirom na Uredbu Vlade Republike Hrvatske kojom je cijena ograničena te neizvjesnu situaciju s cijenama plina koje fluktuiraju ovisno o geopolitičkim događanjima u Ukrajini. U studenome ove godine prati nas blagi pad cijena plina, no izvjestan je ponovni nekontrolirani rast cijena plina zbog ulaska u sezonu grijanja i povećane potrošnje. Nadamo se skorom ograničavanju cijena plina.“
Letica kaže da problemi nisu počeli samo s pandemijom. Napominje da je ugostiteljski sektor bio pod velikim pritiskom i prije krize. Govori i koliki je broj ugostiteljskih objekata u Zagrebu zatvoren tijekom krize. „Ugostiteljski sektor ušao je u pandemiju opterećen najvišom stopom PDV-a na Mediteranu. Pandemija je tako opterećenom sektoru nanijela velike gubitke. Akumulirani gubitci ugostiteljskog sektora u pandemiji pokrivat će se narednih sedam godina. Velik broj ugostitelja je bio primoran zadužiti se putem postojećih kreditnih linija kako bi spasili poslovanje. U periodu pandemije sektoru je osigurana pomoć Vlade Republike Hrvatske i Grada Zagreba, no unatoč tome dio zagrebačkih ugostitelja je morao zatvoriti svoje objekte. Govorimo oko 200-tinjak zagrebačkih ugostitelja, prvenstveno caffe barova čiji rad je i dalje opterećen najvišom stopom PDV-a na Mediteranu. Između pandemije i trenutne energetske i ekonomske krize nismo imali prostora za oporavak. Poslovanje u sektoru izrazito je neizvjesno i nesigurno. Nadamo se da ćemo u bližoj budućnosti stati na noge i krenuti putem oporavka.“
Iako je zadovoljan Vladinim intervencijama u cijenu električne energije, Letica kaže da su potrebne dodatne mjere kako bi se sačuvala radna mjesta. „Ne postoji jednostavno rješenje za preživjeti trenutnu krizu. Vjerujemo da je jačanje dijaloga i partnerskog odnosa poduzetnika na svim razinama vlasti ključ uspjeha. U narednom periodu moramo se fokusirati na daljnja porezna rasterećenja kako bismo očuvali radna mjesta i održali kvalitetu naše usluge. Izjednačavanje stope PDV-a na ugostiteljske usluge na 13 posto je jedina dugoročno kvalitetna mjera kojom ćemo osigurati oporavak i daljnji rast sektora. U ovom trenutku je važno staviti naglasak na povećanje primanja naših zaposlenika, a to svakako možemo postići kroz podizanje visine osobnog odbitka i smanjenjem poreza na dohodak. Ovim putem također želimo istaknuti da je Ministarstvo financija prepoznalo važnost našeg prijedloga za neoporezivim tretmanom dijela napojnica.“
Letica kaže da je zagrebačkim ugostiteljima drago što je Grad Zagreb uslišao njihove apele. Naveo je i područja gdje je moguće produbiti suradnju ugostitelja i Grada. „Drago nam je što je Grad Zagreb prepoznao važnost jačanja dijaloga s predstavnicima ugostitelja te ćemo biti uključeni u radnu skupinu gradonačelnika za upravljanje javnim površinama u gospodarske svrhe. Podržavamo napore Grada da se unaprijedi postojeći model upravljanja javnim površinama, no jednako tako imamo potrebu ukazati na specifičnosti našeg poslovanja. Ugostiteljska djelatnost je jedna od najzastupljenijih djelatnosti na javnim površinama. Stoga nam je važno, a posebice kada uzmemo u obzir prisutne tržišne okolnosti, da se odluke donose na način koji uzima u obzir interese i mogućnosti svih uključenih strana. Konkretno možemo govoriti o posljednjem prijedlogu poskupljenja parkirališnih mjesta za postavljanje otvorenih terasa. Prostor za podizanje cijena postoji, no jednokratno poskupljenje od 900 posto će nanijeti prekomjernu štetu ugostiteljima, a s druge strane je upitno hoće li se postići zadani ciljevi Grada.“
Uskoro stiže Advent u Zagreb. Za razliku od prošlogodišnjeg, gradonačelnik Tomislav Tomašević je najavio da će ovaj imati puno bogatiji sadržaj. „Zima predstavlja sezonu u poslovanju ugostitelja na kontinentu. Adventsko vrijeme je uvijek predstavljalo važan period u radu zagrebačkih ugostitelja. Ove godine se puno truda uložilo u organizaciju Adventa te se nadamo povratku gospodarske aktivnosti na razine iz pretpandemijskih godina: 2019. adventsko vrijeme je generiralo gotovo 1/5 ukupnog prometa u ugostiteljstvu na području Zagreba. Vjerujem da će tijekom Adventa i ugostitelji diljem Zagreba svoje terase obogatiti dodatnim sadržajem kako bi svi naši sugrađani dobili priliku osjetiti blagdanski duh u svojim kvartovima“, objasnio je Letica.
Mnogi gospodarski sektori imaju problema s manjkom radne snage, pa tako i ugostitelji. Letica kaže da mnogi ljudi prilike traže izvan države. „Problem s radnom snagom u ugostiteljstvu je velik. Na kontinentu imamo dodatni izazov jer danas radnici, koji se vraćaju s ljetne sezone, najčešće odlaze odraditi zimsku sezonu u Alpama. Odlaze u Austriju i Švicarsku jer su njihova primanja znatno veća od onoga što im mi možemo ponuditi. Pronaći radnu snagu na kontinentu će biti sve teže. Zbog toga apeliramo na sve razine vlasti na jačanje dijaloga i suradnje kako bismo našim zaposlenicima osigurali primanja s kojima ćemo ih zadržati i motivirati.“
Komentari