Očekuje se da će francuski ustavni suci u petak donijeti odluku o spornoj mirovinskoj reformi Emmanuela Macrona u dugo očekivanoj odluci prema kojoj bi dijelovi teksta mogli biti blokirani na pravnim osnovama.
Macronova odluka da zaobiđe parlament i nametne svoju krajnje nepopularnu mirovinsku reformu prošlog mjeseca ostavila je njegovu vladu u političkoj slijepoj ulici nakon mjeseci dugotrajne krize, s parlamentom u zastoju i stalnim prosvjedima protiv plana da se dob za odlazak u mirovinu povisi sa 62 na 64 godine i poveća broj godina uplaćivanja doprinosa potrebnih za primanje pune mirovine.
Francuski Ustavni sud treba odlučiti da li je predložena revizija mirovina u skladu s ustavom, posebno kada je u pitanju procedura usvajanja, te razmotriti zahtjev oporbenih zastupnika za održavanjem referenduma o zakonu. Iako se konačna presuda ne može predvidjeti, nekoliko ustavnih pravnika slaže se da je djelomično odbacivanje reforme najvjerojatniji scenarij, ishod koji bi paradoksalno, mogao dati vladi izlaz, kako to tvrde prema dvojici Macronovih stranačkih i vladinih dužnosnika.
“Nije u našem interesu da vlada bude trijumfalistički pobjednik”, rekao je jedan od važnih dužnosnika Macronove stranke, aludirajući na činjenicu da bi djelomično odbijanje moglo smiriti napetosti i otvoriti put novom dijalogu između vlade i sindikata o manje kontroverznim pitanjima reforme.
Ustavno vijeće moglo bi na proceduralnim osnovama odbaciti neke manje kontroverzne odredbe, poput onih za povećanje zapošljivosti starijih radnika, dok ne bi dalo zeleno svjetlo glavnoj mjeri reforme: povećanju zakonske dobi za odlazak u mirovinu.
To bi odgovaralo vladi, koja bi kasnije ove godine mogla ponovno uvesti odbijene mjere u drugom zakonu. Ove mjere, koje ministar naziva “zaslađivač” plana, manje je vjerojatno da će se suočiti s protivljenjem parlamenta. Taj bi scenarij ostavio suštinu reforme nepromijenjenom, a Macronu dao mogućnost da pruži maslinovu grančicu sindikatima. Macron je već obećao da će se sastati sa sindikatima nakon presude kako bi razgovarali o “putu naprijed”, ali je dijalog između vlade i sindikata do sada bio napet, a predstavnici sindikata opisali su sastanak s premijerkom Elisabeth Borne ranije ovog mjeseca kao “grešku.”
Francuski je predsjednik opetovano inzistirao na potrebi da se krene naprijed s reformom kako bi se do kraja mandata usredotočio na druge ključne dosjee. Presuda od petka “zatvorit će demokratski i ustavni put”, rekao je Macron na konferenciji za medije u Amsterdamu u srijedu, priznajući da će budućnost “još uvijek nositi tragove nesuglasica ove faze”.
Pritisak na devet ustavnih sudaca, među kojima su i dva bivša premijera, je velik. Policija će osigurati dodatnu zaštitu oko Palais Royala, sjedišta Ustavnog suda u Parizu, budući da su neki prosvjedi već izbili u četvrtak s kantama za smeće koje su blokirale ulicu ispred zgrade, javlja POLITICO.
🔴 EN DIRECT
Le Conseil constitutionnel bloqué par des poubelleshttps://t.co/0uwl8KCMtw pic.twitter.com/efH6VWbmKA— BFMTV (@BFMTV) April 13, 2023
Komentari