Francuski predsjednik Emmanuel Macron stigao je u Kinu u trodnevni državni posjet u kojem se nada odvratiti Xi Jinpinga od podrške ruskoj invaziji na Ukrajinu, a istovremeno razvijati europske trgovinske veze s Pekingom.
“Kina je jedina zemlja na svijetu koja je sposobna imati neposredan i radikalan utjecaj na sukob, u jednom ili drugom smjeru”, rekao je dužnosnik iz ureda francuskog predsjednika o ratu u Ukrajini.
Pariz vidi Kinu kao mogućeg protagonista promjene smjera u ratu, sposobnu preokrenuti ravnotežu na pozitivan način kroz mogući dijalog o uvjetima za okončanje sukoba ili na negativan način, ako bi Peking povećao potporu Rusiji i osigurao oružje .
Kina se predstavlja kao zemlja koja traži mirno rješenje za rusku agresiju na Ukrajinu. Prošlomjesečni prijateljski posjet kineskog predsjednika Moskvi i objava mirovnog plana, koji je većina smatrala naklonjenog Rusiji, zabrinuli su zapadne zemlje.
Francuski dužnosnici znaju da Kina neće kritizirati ruskog predsjednika Vladimira Putina i da neće osuditi rat u Ukrajini, ali Macron namjerava naglasiti stav EU-a o opasnosti od širenja sukoba. Kina se smatra jedinom zemljom koja može otvoriti komunikacijske kanale svim stranama u sukobu i izvršiti učinkovit diplomatski pritisak na Putina.
Ali, Macron želi zauzeti čvrst stav po pitanju Ukrajine, dok zauzima pragmatično francusko stajalište opisano kao “drugi put” od izravnog tona sukobljavanja koji se često čuje iz SAD-a, rekao je dužnosnik.
Posjet francuskog predsjednika, njegov je prvi posjet Kini od pandemije Covida i uključivat će više od šest sati razgovora sa Xijem. Francuski dužnosnik rekao je da će pokrenuti pitanja ljudskih prava, uključujući tretman Ujgura i drugih manjina.
Ključna pitanja o kojima će se raspravljati bit će rat u Ukrajini i ponovno uspostavljanje ravnoteže u trgovinskim vezama nakon strogih propisa o Covidu, kao i klimatskoj krizi te obnovljivoj energiji. Bit će riječi i o obnavljanju kulturnih veza i putovanja, jer Pariz želi potaknuti kineske turiste da se vrate u Francusku.
Macronu će se u dijelu posjeta pridružiti predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen, koja je zauzela čvrst ton prema Kini zbog rata u Ukrajini. Ursula Von der Leyen je prošli tjedan izjavila da je Xi daleko od toga da osudi okrutnu i nezakonitu invaziju na Ukrajinu, i nastavlja održavati svoje ‘bezgranično prijateljstvo’ s Putinovom Rusijom. “Način na koji će Kina nastaviti komunicirati s Putinom bit će odlučujući faktor za dalje odnose između EU i Kine”, rekla je.
Visoki predstavnik EU za vanjsku politiku Josep Borrell nazvao je u utorak potporu Kine Rusiji usred invazije na Ukrajinu “očiglednim kršenjem” obveza Pekinga prema UN-u. “Ne može se stati na stranu agresora. Postoji jasno očekivanje od stalne članice Vijeća sigurnosti UN-a da stane u obranu međunarodnog poretka temeljenog na pravilima, a Kina ima moralnu dužnost pridonijeti pravednom miru. Bili smo jasni s Kinom da će njezino stajalište o ruskim zvjerstvima i ratnim zločinima odrediti kvalitetu naših odnosa s Pekingom”, rekao je.
Europska unija ne očekuje značajnu promjenu u stajalištu Kine, ali vjeruje da je ključno nastaviti surađivati s velesilom, osobito u trgovinskim pitanjima, piše Guardian. Ursula Von der Leyen prošlog je tjedna priznala da su veze posljednjih godina postale “udaljenije i teže”.
Komentari