FRANCUSKI MURDOCH Kako je Bolloré ljudima isprao mozak i doveo krajnju desnicu na prag osvajanja apsolutne vlasti

Autor:

President of Vivendi supervisory board Vincent Bollore poses before a hearing before the parliamentary inquiry commission into the procedures for granting authorizations of national televisions services at the National Assembly in Paris, on March 13, 2024.,Image: 856558159, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Lafargue Raphael/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Lafargue Raphael/ABACA/Profimedia

Francuski tajkun Vincent Bolloré stavio je svoje ogormno medijsko carstvo u službu nacionalističke desnice u zemlji, ubrzavajući tako pomak udesno u francuskoj politici. Povlačeći konce iza kulisa u stilu Ruperta Murdocha, milijarder i korporativni pljačkaš, orkestrirao je savez ljutih desničarskih suparnika uoči nedjeljnih parlamentarnih izbora, povećavajući izglede krajnje desničarskog Nacionalnog okupljanja za pobjedu.

Kad je konzervativni vođa Eric Ciotti planirao svoj neočekivani savez s Marine Le Pen, razbivši desetljeća degolističke tradicije, šef Republikanaca nije se konzultirao ni s jednim od svojih starijih stranačkih kolega – čak ni s Nicolasom Sarkozyjem, posljednjim članom njegove političke obitelji koji je obnašao dužnost francuskog predsjednika.

Umjesto toga, jutro nakon što je predsjednik Emmanuel Macron raspisao prijevremene izbore 9. lipnja, Ciotti je posjetio Bolloréa, pljačkaškog korporativnog milijardera koji je izgradio rasprostranjeno medijsko carstvo upravo kako bi stvorio takav savez.

Svrha posjeta, koju je otkrio francuski dnevnik Le Monde, bila je “orkestrirati Ciottijevo okupljanje iza Nacionalnog okupljanja” – i pripremiti se za reakciju koju će taj politički potez sigurno izazvati.

Kad je Ciotti sljedećeg dana izašao u javnost, izazvavši bijesne osude stranačkih dužnosnika, Bolloréovo medijsko carstvo bilo je spremno stati u njegovu obranu.

“Eric Ciotti slušao je pristaše na bazi; ponekad se to događa političkom vođi“, rekao je Pascal Praud, jedna od Bolloréovih voditeljskih zvijezda, na glavnoj tajkunovoj televizijskoj kući CNews. Nastavio je ismijavati Ciottijeve kritičare iz redova Repblikanske stranke, tvrdeći da njihovo odbijanje saveza s Le Pen dokazuje da su “bez veze, bez hrabrosti, bez budućnosti i očito ne mogu ništa razumjeti, a ponajmanje svoje birače“.

U međuvremenu, na radijskoj postaji Europe 1, koja je također u Bolloréavom vlasništvu, čelnik konzervativnih novina Le Figaro osudio je “nedokučiv izljev anti-Ciottijevih osjećaja”, ismijavajući nedavni izborni rekord “starih baruna” desnice. Ili će se Republikanci udružiti s Nacionalnim okupljanjem, dodao je Alexis Brézet, ili će biti osuđeni na nestanak.

Uoči prijevremenih izbora Europe 1 je rečeno da napravi mjesta za još jednu Bolloréovu televizijsku zvijezdu, Cyrila Hanounu, koji je aktivno pokušavao sponzorirati širi savez desničarskih stranaka u svom popularnom talk showu “Touche pas à mon poste” (Ne diraj moj TV).

Dana 13. lipnja, dok je Ciotti bio u svom studiju zajedno s predstavnicima Nacionalnog okupljanja i rivalske krajnje desničarske organizacije Reconquête, Hanouna je izvadio svoj telefon da nazove novog dječaka s postera RN-a Jordana Bardellu, predajući slušalicu svojoj gošći iz Reconquêtea – Sarah Knafo – i potičući je da moli Bardellu za savez.

FRANCUSKA GORI Nakon proglašenja izbornih rezultata krenuli masovni neredi i sukobi s policijom

‘Osobna Bolloréova pobjeda’

Novoizabrani europski zastupnik, Knafo je partner osnivača Reconquêtea Erica Zemmoura, bivšeg stručnjaka CNewsa čija je predsjednička utrka 2022. uživala široku potporu u Bolloréovim medijima.

Dok je Zemmourova kandidatura za Elizejsku palaču na kraju propala, njegova nenadmašna medijska izloženost osigurala je da teme koje preferira krajnja desnica – imigracija, kriminal i prijetnja od islama – dominiraju političkim razgovorima.

Također je dodatno zamaglio granicu između mainstream konzervativaca i krajnje desnice, stvarajući plodni teren za “union des droites” (savez desničarskih frakcija) koji je dugo bio Bolloréov osobni projekt.

“Ujediniti francusku desnicu i dovesti je na vlast oduvijek je bio Bolloréov glavni cilj”, kaže Alexis Lévrier, povjesničar medija koji predaje na Université de Reims Champagne Ardennes.

“To znači srušiti barijere koje su dugo razdvajale mainstream desnicu i krajnju desnicu – i pronaći pouzdane pomoćnike, poput Erica Ciottija, koji će premostiti podjele”, dodaje.

Iako se Ciottijevom savezu s Le Pen opiru gotovo svi teškaši u njegovoj stranci, raspoloženje birača pokazuje da bi se taj potez ipak mogao isplatiti.

Stranka Marine Le Pen, koju podupiru Ciotti i nekolicina njegovih sljedbenika, na jučerašnjim je izborima osvojila najveći udio glasova, a iduće nedjelje možda čak osvoji i apsolutnu većinu mjesta u donjem domu francuskog parlamenta, koji ima veće ovlasti od Senata.

Potonji bi ishod doveo do prve francuske krajnje desničarske vlade od Vichyjevskog režima koji je bio saveznik nacista – što bi dovelo do izvanrednog preokreta za ekstremističku stranku koju je suosnivač Le Penin otac Jean-Marie, pristaša Vichyja i osuđeni antisemit.

“Bolloré nije osobni obožavatelj brenda obitelji Le Pen, ali nedavno se zagrijao za zabavu“, kaže Lévrier. “U Bardelli, kojeg je Le Pen imenovala svojim izborom za premijera, Nacionalno okupljanje je pronašlo kandidata kojeg Bolloré može podržati“.

Dodaje: “U svakom pogledu, vjerojatna pobjeda krajnje desnice na nadolazećim izborima bila bi osobna pobjeda Bolloréa, potvrda onoga što si je njegovo medijsko carstvo zartalo postići.

Francuski Murdoch

Duboko konzervativni katolik iz Bretanje, sa zapada Francuske, Bolloré se pojavio kao najuspješniji francuski korporativni pljačkaš, sastavljajući transportno, medijsko i reklamno carstvo koje se proteže diljem Europe i Afrike. Tijekom prošlog desetljeća postupno je proširio svoju medijsku imovinu u Francuskoj kako bi uključio televizijske kanale, radio stanicu, ugledne časopise, vodećeg francuskog izdavača, najveći maloprodajni lanac turističkih putovanja i, nedavno, najpoznatije nedjeljne novine.

Daleko od bezbolnog, preuzimanja su slijedila dobro izbrušenu strategiju, kaže Alexandra Colineau iz medijske zagovaračke skupine Un Bout des Médias.

Strategija je kupiti etablirane naslove i isprazniti njihove redakcije, doseliti se poput raka samca u praznu ljušturu“, objašnjava. “Prethodno stečeni kredibilitet školjke zatim se iskorištava za promicanje radikalno drugačijeg programa“.

Nakon što je kupio informativni kanal iTélé, dio grupe Canal+, bretonski je tajkun 2016. isprovocirao rekordni štrajk od 31 dana, riješio se većine osoblja i pretvorio ga u konzervativnu platformu koju su kritičari prozvali “francuskim Fox Newsom”. CNews je sada najpopularniji kanal vijesti u Francuskoj – iako njegovi mnogi kritičari kažu da je točniji opis “kanal mišljenja”.

Preuzimanje Journal du dimanche (JDD) dovelo je prošle godine do još većeg odlaska osoblja, potaknuto Bolloréovim imenovanjem kontroverznog glavnog urednika koji iz prethodnog mandata u arhikonzervativnom časopisu Valeurs Actuelle nosi osudu za rasistički govor mržnje zbog karikatura koje crnog zastupnika prikazuju kao roba u lancima.

Milijarderova agresivna ekspanzija u medijima potaknula je usporedbe s medijskim mogulom Rupertom Murdochom, čije su bezbrojne novinske kuće u Australiji, Britaniji i Sjedinjenim Državama iz temelja promijenile medijske i političke krajolike tih zemalja.

U oba slučaja, Lévrier je ukazao na jasnu namjeru da se rasprava gurne u društveno konzervativnom smjeru, povlačeći konce iza kulisa, a izbjegavajući reflektore javnosti.

“Murdoch je očito Bolloréov uzor”, kaže Lévrier. “Obojica imaju goleme i raznolike medijske konglomerate. I obojici je cilj pobijediti na izborima, a da se nikada ne natječu za položaj“.

Tijekom prošlogodišnjeg zastoja oko JDD-a, povjesničar David Colon, koji je napisao knjigu o Murdochovom medijskom carstvu, ukazao je na paralele između imovine tajkuna, ističući utjecaj sinergije između televizije, radija i tiska.

“Kada je riječ o medijskoj koncentraciji, ključni faktor nije broj naslova koje posjedujete ili veličina njihove čitateljske publike, već raznolikost medija“, objasnio je. “Upravo ovo premreženo vlasništvo omogućuje vam da postavite dnevni red i brzo utječete na javnu raspravu“.

U Bolloréovom slučaju, opseg njegove imovine i njihova ideološka usmjerenost stvorili su situaciju bez presedana za Francusku, dodaje Lévrier.

Nikada prije toliki utjecaj nije bio koncentriran u rukama jednog čovjeka“, kaže. “I nikad prije takav utjecaj nije korišten za promicanje tako ekstremne agende“.

REKORDNA IZLAZNOST Izlazne ankete u Francuskoj: Ekstremna desnica u velikoj prednosti!

Francuski Fox News

Od 2022. Bolloré se dvaput pojavio pred parlamentarnim odborima koji istražuju neviđenu koncentraciju u francuskom medijskom krajoliku. U oba je slučaja imao lažno naivan ton dok je omalovažavao svoju imovinu i nijekao bilo kakve političke motive.

“Nemam ovlasti imenovati ljude u tim kanalima”, rekao je pred senatskim vijećem kada su ga pitali o njegovoj ulozi u mnogim ostavkama i otkazima na visokom položaju koji su uzdrmali medijsku grupu Canal+ nakon njegova preuzimanja 2015. Dodao je: “Neki novinari su otišli, drugi su se vratili. To je kao oceanska plima, kod kuće u Bretanji”.

Colineau krivi labav pravni okvir, čija većina datira iz 1986. godine, koji omogućuje osobama poput Bolloréa da koncentriraju medijske resurse i nameću svoju volju. Njezina udruga iznijela je niz prijedloga osmišljenih kako bi osigurala da novinari imaju svoje mišljenje o imenovanju urednika, ali žali se na nedostatak političke potpore.

Medijski nadzornici također žale zbog neuspjeha u obračunu s Bolloréovim medijskim kućama – posebice CNewsom – zbog nepoštivanja pravila javnog emitiranja.

“Francuski Fox News” pozicionirao se kao izravna alternativa mainstream medijima ugušenim političkom korektnošću, tvrdeći da poslužuju francuskoj javnosti ono što ona stvarno želi.

Kritičari, međutim, ističu da je kanal više puta prekršio uvjete ugovora o licenciranju koji se primjenjuje na francuske besplatne informativne mreže, zahtijevajući od njih da pruže uravnoteženu pokrivenost.

CNews pruža vrlo malo stvarnih vijesti i gotovo nikakvu pozadinu priča, jer je to skuplje za proizvodnju“, kaže Colineau. “To je prije svega kanal javnog mnijenja s izrazitom desničarskom pristranošću“.

Između njih, CNews i njegov sestrinski kanal C8, koji emitira Hanouninov talk show, primili su nevjerojatne 44 opomene od francuskog medijskog regulatora Arcoma. Do danas su to jedini francuski kanali koje je Arcom kaznio – uključujući i za poticanje rasne mržnje nakon što je Zemmour nazvao djecu migranata “lopovima, ubojicama i silovateljima”.

Početkom godine Conseil d’ État, najviša francuska civilna uprava, dala je Arcomu šestomjesečni rok da osmisli više prisilnih mjera kako bi osigurao da pravne osobe poput CNewsa poštuju pravila.

Postoje znakovi da su se političari i vlasti konačno probudili s obzirom na prijetnju koju predstavljaju Bolloréovi mediji”, kaže Lévrier, napominjući da je CNewsova licenca za emitiranje spremna za obnovu krajem godine.

Mislim da je Bolloré svjestan da bi niz zaštitnih mjera mogao biti pojačan u idućim mjesecima“, dodaje. “U međuvremenu su njegovi mediji udvostručili svoju desničarsku retoriku. Više se niti ne pokušavaju pretvarati da je njihova pokrivenost uravnotežena“.

U bjesomučnoj, trotjednoj predizbornoj kampanji, Bolloréovi stručnjaci pojačali su napade na ljevičarsku Novu narodnu frontu, koja se pokazala kao glavni protivnik krajnje desnice na izborima. Neki su ljevicu označili kao “anti-Francusku” i “stranku stranaca”, ponavljajući retoriku koju je koristila antisemitska nacionalistička desnica koja je surađivala s nacistima tijekom Drugog svjetskog rata.

Nekoliko dana nakon pokretanja, Arcom je već službeno upozorio Hanounin novi radijski program na Europe 1 zbog očito pristranog izvještavanja o kampanji i “otrovne” kritike ljevice.

Dvojica Bolloréovih stručnjaka poznatih po svojim prokremaljskim stavovima otišli su korak dalje, kandidirajući se za parlament pod zajedničkom zastavom RN-LR.

“Čak i prema standardima Bolloréovih kanala, to je radikalizam bez presedana“, kaže Lévrier, opisujući preokret koji je zahvatio francusku politiku posljednjih tjedana kao “ubrzanu povijest”.

“Tabor Bolloré je uključen u utrku, sprint protiv demokratskih kontrola medija“, kaže Lévrier. “Ako pobijedi u toj utrci, možemo zaboraviti na te zaštitne mjere“, piše France 24.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.