Visoki dužnosnik Vlade smatra da Marija Selak Raspudić može ozbiljnije ugroziti Zorana Milanovića u drugom krugu izbora. Za istaknute pojedince i visoke dužnosnike iz vremena Tuđmanove vladavine to je ujedno alternativni način da izraze svoju frustraciju Plenkovićevim vođenjem stranke i države
Više izvora iz HDZ-a, posebice nekolicina stranačkih veterana koji su obnašali istaknute državne dužnosti, otkrilo je Nacionalu kako je unutar stranke započelo grupiranje dijela njena članstva s ciljem da u prvom krugu predsjedničkih izbora glasaju za Mariju Selak Raspudić, a ne predsjedničkog kandidata koji službeno uživa podršku HDZ-a Dragana Primorca.
Prema navodima istih izvora, taj krug članstva HDZ-a time će ujedno artikulirati svoju ambiciju da se suprotstavi trenutačnom „svevlašću“ Andreja Plenkovića u stranci.
U tom kontekstu istovremeno se odvijaju i unutarstranačka previranja pa čak i pripreme jednog dijela stranačkih veterana i pojedinih frakcija unutar stranke da zbog izvjesnog poraza Dragana Primorca, posebno ako on doživi potpuni izborni debakl, javno prozovu predsjednika stranke i premijera Andreja Plenkovića. Čemu bi svakako pridonijela odluka dijela stranačkog članstva da već u prvom krugu umjesto za Primorca svoj glas daju Mariji Selak Raspudić.
Štoviše, prema navodima iz krugova bliskih izvornom Tuđmanovu HDZ-u u toj se inicijativi nalaze i neki patrijarsi hrvatske politike koji su u Tuđmanovo vrijeme obnašali visoke stranačke dužnosti, za koje se tvrdi da će, barem u prvom krugu, savjetovati i svojim znancima i sljedbenicima da svoj glas daju Mariji Selak Raspudić umjesto Draganu Primorcu. Dakle, neće glasati za Primorca, ali ni za Milanovića, nego za Mariju Selak Raspudić, koja s trenutačnih 10 posto potpore, prema anketi Ipsos agencije, obilazi Hrvatsku pod sloganima „Za Mariju“ i „Više od karaktera“.
Njihova se namjera da podrže Mariju Selak Raspudić umjesto Dragana Primorca bazira na procjenama da bi u drugom krugu predsjedničkih izbora značajnije šanse za pobjedu protiv Milanovića mogla imati upravo ona umjesto Primorca. A to uvjerenje dodatno raste zbog, po mnogima, začuđujuće loših i široj javnosti neprihvatljivih poruka koje u posljednje vrijeme javno artikulira Dragan Primorac.
‘Najveći dio HDZ-ovaca ipak će glasati za Primorca kao stranačkog kandidata, ali to neće biti dovoljno. Nije kao kandidat u startu potaknuo entuzijazam stranke kakav je pratio Kolindu Grabar-Kitarović 2015. godine’.
Inicijativa za podršku Mariji Selak Raspudić umjesto Draganu Primorcu u krugovima unutar HDZ-a koji je zagovaraju ujedno je i alternativni način da izraze svoju frustraciju načinom na koji Andrej Plenković upravlja strankom i državom. To je tako zato što je HDZ na vlasti pa im ne pada na pamet rušiti svoju vladu kao što je to 2016. godine – kako smatraju, nepromišljeno – učinio Tomislav Karamarko.
Ukratko, ne isplati im se, a Andrej Plenković je i značajno povećao plaće dužnosnicima pa im je i to dodatni razlog. Spomenuti zasad još uvijek tihi protest unutar HDZ-a posebno se intenzivirao nakon nedavnog izbornog trijumfa američkog predsjednika Donalda Trumpa.
Nacionalovi sugovornici nadaju se da bi se mogla ponoviti situacija iz 2010. godine kada u drugi krug predsjedničkih izbora nije ušao tadašnji kandidat HDZ-a Andrija Hebrang s osvojenih 12,05 posto glasova u prvom krugu. Prolazak su mu oduzele bivše stranačke kolege kao nezavisni kandidati.
Jedan od njih bio je Dragan Primorac, koji je te 2010. dobio 5,93 posto glasova zbog čega je Hebrang ispao iz utrke iako je bio jedan od utemeljitelja HDZ-a te je nerijetko naglašavao činjenicu da nikada nije bio u Savezu komunista, a nitko mu to nije adekvatno honorirao. Još je više Hebrangovom porazu pridonio Nadan Vidošević, također čovjek iz HDZ-a, s dvostruko većim brojem glasova od Primorca, 11,33 posto. U drugi krug tada je ušao zagrebački gradonačelnik Milan Bandić iz SDP-a i tako postao protukandidat SDP-ovu službenom kandidatu Ivi Josipoviću, pobjedniku tih predsjedničkih izbora. Naposljetku je Bandić zbog te kandidature bio izbačen iz SDP-a.
Sada u sličnom kontekstu u odnosu spram Primorca u spomenutim krugovima unutar HDZ-a gledaju na Mariju Selak Raspudić.
Nakon odluke Andreja Plenkovića da za predsjednika kandidira Dragana Primorca, Andrija Hebrang već se žestoko pobunio javnim otvorenim pismom te napustio HDZ, a Primorca je u tom pismu označio kao „nešto najnegativnije što je hodilo našom Hrvatskom“. Naglasio je u pismu da se Dragan Primorac „kao član naše stranke natjecao protiv mene kao jedinog službenog kandidata da bi me eliminirao“, zaključivši da su „iza te odluke stajale mračne snage koje i danas razaraju stranku i državu“. Hebrang je podsjetio i na činjenicu da je Primorac nakon prvog izbornog kruga, kada je s manje od šest posto glasova građana ispao iz utrke, „preporučio članstvu da glasuju za Josipovića, našeg direktnog političkog protivnika!“ Svoje snebivanje nad tim postupkom Dragana Primorca, Hebrang je naglasio uskličnikom na kraju te rečenice.
‘Za Zorana Milanovića je odlično ako mu Primorac uđe u drugi krug, Milanović je tada siguran pobjednik. Kad bi, pak, u drugi krug ušla Marija Selak Raspudić, pitanje je što bi bilo. Ona je za njega puno opasnija’.
Drugi Nacionalov visokopozicionirani sugovornik iz HDZ-a, koji o Draganu Primorcu također misli da je „loš predsjednički kandidat kao i loš kandidat za stranku“, ipak sumnja u potencijal Marije Selak Raspudić za ulazak u drugi izborni krug, no svejedno je uvjeren da će dio njegovih stranačkih kolega upravo za nju glasati. Evo kako taj Nacionalov sugovornik komentira situaciju oko predsjedničkih izbora: „Dragan Primorac je loš kandidat. Loše komunicira u svojoj izbornoj kampanji. O svojem braniteljskom statusu uopće nije trebao govoriti pa ga tako i ne bi dodatno problematizirao. Trebao je reći: bio sam pet mjeseci branitelj, nije bilo tada rata, a onda sam dobio poziv i otišao u Ameriku.“
Isti Nacionalov sugovornik pita se zašto lagati kada je to u pravilu glupo. Dragan Primorac, smatra, uopće nije ni trebao ulaziti u Hrvatski generalski zbor. I to je, po njemu, glupost i parodija.
„Ne znam tko ga savjetuje. Treba postaviti i pitanje što je temeljna stvar u politici, posebno u izborno vrijeme. Nakon imenovanja na funkciju predsjednika u veljači 2025. moraš imati i priču. Zoran Milanović ima jednostavnu, svima shvatljivu i razumljivu priču, koja ima smisla. Ona glasi: Ja sam jedina brana da ova banda iz HDZ-a ne preuzme sve u državi. Možda griješim, ali ja sam za to garancija“, pojasnio je taj Nacionalov sugovornik utjecajan u HDZ-u.
Po njemu, takva nespretna komunikacija Dragana Primorca zbunila je i generala Marinka Krešića, predsjednika Hrvatskog generalskog zbora. Krešić je prošloga tjedna obznanio da je Dragan Primorac postao počasni član Hrvatskog generalskog zbora, neposredno nakon Primorčeva poziva generalu Kundidu i ostalim časnicima „da izađu s istinom pa i ako budu smijenjeni“, a smijenio bi ih valjda Zoran Milanović kao vrhovni zapovjednik da bi ih onda on, Dragan Primorac, „nakon imenovanja na funkciju u veljači 2025. godine vratio kao časne i poštene ljude“. Komentirajući dan kasnije tu Primorčevu izjavu, general Krešić je za Dnevnik Nove TV, među ostalim, rekao: “Kad bismo pogledali i analizirali, mogli bismo reći da je uplitanje bilo koga u vojsku i pozivanje na ostavke, neposluh, jedna vrsta udara na vojsku. Generali znaju što trebaju raditi.“ Nakon intervencije iz središnjice HDZ-a, general Krešić je, očekivano, promijenio taj svoj stav. Ispalo je da je opet bio problem u novinarskom pitanju, a ne u generalovom odgovoru.
Evo i tog Krešićeva ispravka koji je uslijedio dan kasnije: „S obzirom na činjenicu da moje izjave koje sam jučer dao za Novu TV nisu prenesene u cijelosti te da sam informaciju o ‘navodnim’ izjavama predsjedničkog kandidata Dragana Primorca dobio od novinarke koja je radila navedeni prilog, a da prethodno nisam saslušao njegovu izjavu, ovom prilikom izjavljujem da je poziv predsjedničkog kandidata Dragana Primorca da pripadnici Glavnog stožera Oružanih snaga Hrvatske, kao i svi drugi, govore istinu, logičan i normalan u svim demokratskim društvima i nema nikakve veze s pozivom da bilo tko iz Oružanih snaga Republike Hrvatske učini neposluh. Dapače, iznošenje istine treba i mora biti univerzalna vrijednost u svim segmentima javnog i političkog života Hrvatske.” Ukratko, istina je, prema generalu Krešiću, iznad standarda uobičajenih u ponašanju vojske, pa čak i onda kada je ta istina na klimavim nogama i suprotna naredbama vrhovnog zapovjednika, ali u interesu HDZ-a.
Jedan od Nacionalovih sugovornika iz HDZ-a, koji inače smatra da HDZ treba glasati za Mariju Selak Raspudić, objasnio je i zašto bi sada Plenkoviću više odgovarao Zoran Milanović kao predsjednik od Marije Selak Raspudić:
„Sada Zoran Milanović kao kandidat, nakon pobjede Trumpa u SAD-u, više odgovora Plenkoviću nego prije. Znam to iznutra, iz Plenkovićeva tabora. U čemu je štos u politici? Kada se Plenković odlučio učlaniti u HDZ 2011. godine – što je bio jedan od prigovora koje su mu sve vrijeme isticali njegovi oponenti u stranci, pokušavajući ga opisati kao nekoga tko nije ‘pravi HDZ-ovac’ – pitanje je bilo i o prirodi tih prigovora. Zašto? Iako je Andrej Plenković vrlo tašt, on nije glup čovjek i zna kako se mogu dobiti izbori. Ali njemu nikako ne odgovora da se u Ured predsjednika useli neki utjecajni član naše stranke, iz HDZ-a. Izgubio bi tada na svojoj moći jer kao što smo vidjeli dosad u ovim njegovim obračunima s Milanovićem, predsjednik Republike Hrvatske ipak ima ovlasti koje nisu za podcjenjivanje. Kada bi predsjednik Hrvatske postao netko od utjecajnih starih članova HDZ-a i uselio se u Ured na Pantovčak, Andrej Plenković izgubio bi značajan dio političke moći.“
Jedan od Nacionalovih sugovornika iz HDZ-a smatra da bi ta stranka, ako želi pobjedu na predsjedničkim izborima, morala promijeniti svoju izbornu strategiju. Iako nije siguran bi li se sada moglo promijeniti i predsjedničkog kandidata HDZ-a odnosno Dragana Primorca, rekao je da će dio HDZ-ovaca sigurno glasati za Mariju Selak Raspudić, ali i da će dio njih, među kojima čak i branitelji, svoje glasove dati Milanoviću. „Najveći dio HDZ-ovaca ipak će glasati za Primorca kao stranačkog kandidata, ali to neće biti dovoljno. Temeljni problem Dragana Primorca je u tome što nije djelovao kao političar izvan HDZ-a, a s druge strane, nije mogao doista dobiti podršku članstva stranke. Nije kao kandidat u startu potaknuo entuzijazam stranke kakav je pratio Kolindu Grabar-Kitarović 2015. godine. To je bio i razlog što su nju stavili kao kandidatkinju. Karamarko je tada imao pokušaj sondiranja terena s Milijanom Brkićem, a pokazalo se da to nije bilo dobro. Onda je Tomislav Karamarko dao HDZ-u ono što je stranka htjela – Kolindu, a ona je na kraju uspjela tijesno pobijediti. Josipović je sam bio odgovoran za svoj poraz, a ankete su mu tada davale izrazitu prednost, veću nego danas Zoranu Milanoviću. Zato je Josipović u kampanji podcijenio Kolindu Grabar-Kitarović. HDZ je tada nije precijenio, ali ni podcijenio. A Primorac je sada trebao reći da je te 2009. godine pogriješio što se kandidirao, ali to nije učinio“, zaključio je Nacionalov sugovornik iz HDZ-a inzistirajući na anonimnosti.
‘Iako je Andrej Plenković vrlo tašt, on nije glup čovjek i zna kako se mogu dobiti izbori. Ali njemu nikako ne odgovora da se u Ured predsjednika useli neki utjecajni član naše stranke, iz HDZ-a. Izgubio bi tada na moći’.
Čak ni najveći pobornici Plenkovića i Primorca ne vjeruju da on u izbornoj utrci ima ikakve šanse s glavnim protivnikom Zoranom Milanovićem. Pa je pitanje rejtinga Dragana Primorca više stvar spašavanja „časti“ HDZ-a, odnosno dobivanja prilike za „časni poraz“. Na pitanje je li ulazak Primorca u drugi krug znači sigurnu pobjedu Zorana Milanovića, izvor blizak vrhu HDZ-a i Vlade kaže:
„Da, za Zorana Milanovića je to odlično, jer ako mu Primorac uđe u drugi krug, Milanović je siguran pobjednik. Kad bi mu pak u drugi krug ušla Marija Selak Raspudić, pitanje je što bi bilo. Ona je za njega puno opasnija protivnica.“
Od srpnja, kada je RTL objavio prvo istraživanje Promocije plus o rejtingu predsjedničkih kandidata, Zoranu Milanoviću je rejting porastao za više od dva postotna poena. Sada je, u studenome, Milanović na 38 posto anketne potpore, a Draganu Primorcu, kandidatu HDZ-a, za isto toliko, dva postotna poena, ta je anketna potpora pala. Primorac je tako u prvoj polovini studenoga na drugom mjestu s 21 posto anketne potpore, prema tom najnovijem istraživanju Promocije plus.
Osim što je ta anketa pokazala rast rejtinga aktualnog predsjednika Milanovića u odnosu na protukandidata Primorca, pokazala je i da 17 posto HDZ-ovih birača ne podržava Primorca, nego bi svoj glas dali Milanoviću. Bi li dali svoje glasove Mariji Selak Raspudić, nije bila tema spomenute ankete.
S druge strane, drugi izvori bliski vrhu HDZ-a i Vlade strahuju od po njima najgoreg mogućeg scenarija – ulaska Marije Selak Raspudić u drugi krug, to jest ispadanja Dragana Primorca iz izborne utrke, što bi za HDZ, a prvenstveno za njihova predsjednika Andreja Plenkovića, bila jedna od najvećih izbornih blamaža do sada.
Plenković bi tu snosio najveću odgovornost, navodi visoki dužnosnik Vlade iz HDZ-a jer je takoreći bez ikakve šire unutarstranačke rasprave samovoljno instalirao Primorca kao kandidata kojeg ima podržati HDZ. I najviše se javno zalagao i izložio za njega, osobno stavši iza njegove kampanje. U tom kontekstu još uvijek nije jasno je li proglašenje Dragana Primorca počasnim članom Generalskog zbora bilo izvedeno u tajnoj režiji Andreja Plenkovića. Više izvora Nacionala bliskih HDZ-u, među njima i neki članovi Vlade, smatraju da je to bilo potpuno pogrešno te da je dodatno naštetilo HDZ-u, a i Primorcu.
Izvor blizak vrhu HDZ-a i Vlade želi, međutim, vjerovati da će Primorac ipak ući u drugi krug te kaže: „Ma Primorac će ući u drugi krug, njega će stranka pronijeti u drugi krug. Iako Marija Selak Raspudić ima dobre izjave i dobro komunicira. Ali svejedno mislim da ona ne može proći ako se HDZ mobilizira, a to će se svakako tražiti od članova i stiskat će ih se. Tako da ne bi trebalo biti sporno hoće li Primorac ući u drugi krug.“
Inicijativa za podršku Mariji Selak Raspudić unutar dijela HDZ-a koja, čini se, poprima neočekivani zamah svakako dovodi u pitanje hoće li Primorac dospjeti u drugi krug predsjedničkih izbora.
Komentari