Inina plinska platforma Ivana D nestala u nevremenu u subotu, u četvrtak je pronađena na morskom dnu. Pogledajte fotografije s dna mora, gdje se sada nalazi slomljena Ivana D.
Kako je u četvrtak izjavio pomoćnik ministra mora, prometa i infrastrukture Siniša Orlić Ivana D ne ugrožava promet brodova, nema ispuštanja plina niti straha od onečišćenja.
Platforma je pronađena ronilicom koja odašilje sliku na brod, a išlo se brodom Brodospasa na kojem su bili istražitelji svih nadležnih tijela. Inina nenastanjena platforma Ivana D nalazila se oko 50 kilometara sjeverozapadno od Pule.
“Pregledom i nadzorom na lokaciji utvrđeno je da je došlo do oštećenja, odnosno puknuća na mjestima spajanja platforme s utemeljenim pilotima, dok cijevi koje vode iz bušotine do površinskog dijela platforme nisu pukle već su se savinule i nalaze se na dnu zajedno s površinskim dijelom platforme. Nije uočeno nikakvo propuštanje što potvrđuje da su svi sigurnosni sustavi odradili svoju funkciju. Održavanje se može isključiti kao uzrok ovog događaja, a daljnjom istragom utvrdit će se točni razlozi puknuća. Platforma je bila redovno održavana te pod inspekcijskim nadzorom. U listopadu ove godine obavljen je posljednji koordinirani inspekcijski nadzor odobalnog eksploatacijskog objekta Ivana D te je objekt radio uz valjanu Svjedodžbu o sigurnosti za rad. Pregled podvodnog dijela Ivane D napravljen je 2018. godine, uz prisutnost inspektora Hrvatskog registra brodova. Također, objekt je od strane Inine posade zadnji put pregledan 1. prosinca 2020., o čemu postoji zapis u dnevnom izvještaju”, naveli su u priopćenju iz Ine.
Greenpeace: “Neshvatljivo i skandalozno. A što da je bila naftna platforma?”
“Neshvatljivim i skandaloznim” ocijenio je u petak hrvatski ogranak Greenpeacea gubitak Inine plinske platforme Ivane D, pitajući: “A što da je bila naftna?”.
“Potpuno je neshvaljivo i skandalozno da kompanija poput INA-e, koja se pokušava prikazati odgovornom i pouzdanom, izgubi plinsku platformu na moru i da je trebalo čak pet dana da je locira. Ovaj incident ozbiljno narušava kredibilitet te kompanije u provođenju ionako opasnih radnji eksploatacije ugljikovodika iz Jadrana, te zorno prikazuje postojanje ozbiljnih sigurnosnih prijetnji pri korištenju infrastrukture za fosilna goriva”, izjavio je Zoran Tomić, direktor Greenpeacea u Hrvatskoj.
Greenpeace: “Ivana D? Neshvatljivo i skandalozno. A što da je bila naftna platforma?”
Komentari