FOTO Ekološka katastrofa u susjedstvu: Drina ponovno prekrivena tonama smeća

Autor:

19.01.2024., Visegrad, Bosna i Hercegovina - Nakon 11 mjeseci ciscenja smeca sa Drine, ponovo se na rijeci skupilo vise od 6.000 metara kubnih smeca. Plasticne boce, autogume, burad, drvece, dijelovi automobila i jos mnogo razlicitog otpada, svakodnevno pluta na Drinskom jezeru kod Visegrada. Photo: Armin Durgut/PIXSELL

Armin Durgut/PIXSELL

Nakon 11 mjeseci čišćenja smeća s Drine, na toj se rijeci ponovno skupilo više od 6.000 kubnih metara smeća. Plastične boce, autogume, burad, drveće, dijelovi automobila i još mnogo različitog otpada, svakodnevno pluta na Drinskom jezeru kod Višegrada.

Rijeka Drina je zapravo regionalni deponij smeća. Prema nekim procjenama, iz Drinskog jezera se godišnje izvuče između šest i osam tisuća kubnih metara različitog otpada. Ovo je problem koji traje već nekoliko desetljeća jer iz okolnih gradova otpad do Drinskog jezera stiže Limom iz Srbije i Drinom iz Crne Gore.

FOTO: Armin Durgut/PIXSELL

“Ovo je zapravo slika i prilika o odnosu prema otpadu u tri države koje su kandidati za članstvo u Europskoj uniji, a to su Crna Gora, Srbija i BiH. Otpad koji se pri podizanju razine vode nakupi pred branom Hidroelektrane dolazi iz ove tri države. Uglavnom iz rijeke Lim koja protječe kroz Crnu Goru, pa kroz Srbiju i onda BiH. Kada nakon velikih kiša naraste razina rijeke Lim, voda pokupi otpad s brojnih divljih i službenih deponija smeća koje se nalaze na samim obalama”, rekao je predsjednik Udruženja “Eko akcija” Anes Podić, prenosi Radio Sarajevo.

Dodao je da ovo nije problem samo na Drini. “Ovdje je to samo vidljivo jer imamo veliku branu na Hidroelektrani, ali slične probleme imamo i na drugim rijekama u BiH. Naše rijeke su prepune otpada, a stanje je slično i u Srbiji i Crnoj Gori”, poručio je Podić.

Podsjetivši da se smeće iz Drine odvozi na deponiju u Višegradu, za koju je rekao da je obična ledina proglašena deponijom i da je i ona sama ekološki problem, Podić je istaknuo da ovo smeće predstavlja i rizik po plodna poljoprivredna polja koja se nalaze u slivu rijeke Drine i sa kojih se hrani cijela BiH.

“Otpad iz rijeke dolazi u naš lanac ishrane sa nesagledivim posljedicama. Međutim, s obzirom na oskudne kontrole hrane, mi zapravo i ne znamo šta jedemo. Neuređenost odlaganja otpada može završiti s velikim posljedicama po zdravlje ljudi”, upozorio je Podić.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.