FOTO: 19-godišnjem hakeru jednomjesečni pritvor

Autor:

26.04.2018., Velika Gorica - Privodjenje 19-godisnjeg hakera na Zupanijski sud. 19- godisnjak je upravljao Webstresserom, najvecim svjetskim internetskim servisom na kojem su korisnici mogli unajmiti uslugu DDoS (Distributed Denial of Service) kibernetickih napada na vlasnike internetskih stranica u cijelom svijetu.
Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Policija je u četvrtak na Županijski sud u Velikoj Gorici privela 19-godišnjeg hakera K.R., protiv kojeg je podnesena kaznena prijava zbog osnovane sumnje da je počinio kazneno djelo iz domene “teška kaznena djela protiv računalnih sustava, programa i podataka”, za koje je zaprijećena kazna zatvora od jedne do osam godina, javljaju 24sata.

26.04.2018., Velika Gorica – Privodjenje 19-godisnjeg hakera na Zupanijski sud. 19- godisnjak je upravljao Webstresserom, najvecim svjetskim internetskim servisom na kojem su korisnici mogli unajmiti uslugu DDoS (Distributed Denial of Service) kibernetickih napada na vlasnike internetskih stranica u cijelom svijetu.
Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL

Rješenjem suca istrage Županijskog suda u Velikoj Gorici na temelju članka 127. stavak 1. i članka 123. stavak 1. točka 3. Zakona o kaznenom postupku određenje istražni zatvor protiv osumnjičenog K.R., i to, u trajanju od jednog mjeseca.

“Naime, osumnjičenik se tereti za počinjenje kaznenog djela teškog kaznenog djela protiv računalnih sustava, programa i podataka iz članka 273. stavak 3. u vezi s člankom 267. stavak 1. Kaznenog zakona, počinjenog na način, da je, neutvrđenog dana 2015. godine do 24. travnja 2018., iz obiteljske kuće u mjestu prebivališta u Zaprešiću, upravljao računalnim sustavom dostupnim na internetskim poveznicama htpp://webstresser.co i http://webstresser.org, a koji je postavio na internetski poslužitelj u vlasništvu trgovačkog društva Abelhost iz Nizozemske, a koji računalni sustav omogućuje korisnicima da za novčani iznos iznajme uslugu izvršavanja DDoS (Distributed Denial-of-Service), napada na web poslužitelje prema izboru korisnika, a takvi napadi označavaju sprječavanje pristupa napadnutom računalom sustavu korištenjem mnogobrojnih korisničkih upita prema krajnjem korisniku koji se nalaze na Internetu, te na taj način kroz dulje vremensko razdoblje onemogućavao ili otežavao pristup većem broju računalnih sustava i time na štetu velikog broja korisnika prouzročio neutvrđenu materijalnu štetu, a za sebe pribavio protupravnu imovinsku korist u iznosu najmanje od 163.75124693 Bitcoina (virtualni novac), približne vrijednosti 1.453.946,90 kuna na dan 24. travnja 2018.”, objavio je sud.

Mladić je prijavljen jer se sumnja da je upravljao servisom Webstresserom. Webstresser.org najveći je svjetski internetski servis na kojem su korisnici mogli unajmiti uslugu DDoS (Distributed Denial of Service) kibernetičkih napada na vlasnike internetskih stranica u cijelom svijetu. S više od 136 000 registriranih korisnika i 4 milijuna kibernetičkih napada ostvarenih do travnja 2018. Webstresser je predstavljao najveću prijetnju za ključne on-line usluge koje nude banke, poslovni sektor i državne institucije širom svijeta.

Osim hrvatskih policajaca, u operativnoj akciji su, uz podršku Europola, sudjelovale i nacionalne policijske službe Nizozemske, Velike Britanije, Kanade, Srbije, Španjolske, Italije i Hong Konga koje su uhitile pomagače i korisnike usluga DDoS napada te je međunarodna policijska suradnja bila ključna za izvrsne rezultate operativne akcije koja je provedena pod kodnim imenom Manufaktura.

Tijekom provođenja DDoS napada, koje je omogućavao Webstresser, napadač je daljinski upravljao povezanim uređajima spojenima na Internet te usmjeravao veliku količinu internetskog prometa prema određenoj web stranici ili internetskoj platformi, što je za posljedicu imalo usporavanje rada web stranice žrtve ili njenu potpunu nedostupnost te tako korisnici Internet servisa nisu u mogućnosti pristupiti različitim on-line uslugama.

Nekada su počinitelji koji su izvršavali DDoS napade trebali biti dobro upućeni u načine funkcioniranja internetske tehnologije, no s pojavom ilegalnih servisa poput Webstressera, to više nije slučaj. Svaki korisnik Webstressera mogao je platiti naknadu putem on-line platformi za plaćanje ili u kriptovalutama poput Bitcoina te mu je za iznos već od 15 EUR na raspolaganje stavljena infrastruktura koja omogućuje DDoS napade na web stranice po izboru korisnika.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.