Forum žena SDP-a: “U nasilju nad ženama sudjeluje i država!”

Autor:

06.10.2023., Zagreb - Kako bi upozorile na sve ucestalije obiteljsko nasilje i skrenule pozornost na sramotno GREVIO izvjesce o provedbi Istanbulske konvencije u Hrvatskoj, Forum zena SDP-a ce u narednom razdoblju, svaki prvi petak u mjesecu, organizirati okupljanje ispred Palace pravde u Zagrebu (Opcinski gradjansku sud, Vukovarska 84), na kojem ce se citati dijelovi Ustava Republike Hrvatske, Istanbulske konvencije, Kaznenog zakona te Zakona o zastiti od nasilja u obitelji. Photo: Davorin Visnjic/PIXSELL

Davorin Visnjic/PIXSELL

Ponukane prošlotjednom sramotnom sudskom presudom u slučaju dvadesetogodišnje djevojke koju je silovao očuh, odlikovani branitelj kojemu su sudjelovanje u Domovinskom ratu uzeli za olakotnu okolnost; nedavnog pokušaja zataškavanja ubojstva djevojke koju je iz službenog pištolja ubio policajac, kao i konstantnim izricanjem najblažih kazni obiteljskim nasilnicima, Socijaldemokratski forum žena SDP-a Hrvatske danas je održao akciju “Glasom protiv nasilja – ponavljanje gradiva” kako bi se ukazalo na lošu sudsku praksu i neučinkovitost institucija koje bi trebale štititi žene, djevojke i djecu od svih oblika nasilja, navodi se u priopćenju Foruma žena te stranke, koje prenosimo u cijelosti:

Vrijeme je da ponovite gradivo!

Nasilje nad ženama najgori je oblik kriminaliteta u Hrvatskoj, najteži po brojkama i posljedicama jer u njemu sudjeluje i država. Postoje propisi, zakoni, konvencije, strategije i planovi za zaštitu od nasilja nad ženama, no hrvatski sudovi uporno izbjegavaju izricanje najviših kazni za nasilnike koji smatraju da su žene njihovo vlasništvo i s kojim mogu činiti što ih je volja – mlatiti, zlostavljati, tlačiti, silovati, ubiti.

Žene ubijaju njihovi partneri, a država nečinjenjem da se stanje promijeni – upisuje u statistiku nove ženske žrtve. Godinama nas se ohrabruje da prijavimo zlostavljače, no ništa se ne čini za našu zaštitu kada to i uradimo. Kao jedan od najvećih problema u zaštiti žena od obiteljskoga nasilja pokazale su se izrečene mjere zabrane približavanja koje nisu urodile plodom ili, još gore od toga, propuštanje izricanja takve mjere.

Ako bi kazna trebala odgovarati zločinu, pitamo se je li onda kazna od jedne do tri godine zatvora za obiteljsko nasilje uistinu odgovarajuća, kada se ista kazna propisuje i za zlouporabu službenog pečata i neovlašteno organiziranje igara na sreću? – upitala je Sonja Kovač, potpredsjednica Foruma žena i potpredsjednica PES Women.

Kvalificiranje obiteljskoga nasilja kao najtežeg kaznenog djela doprinijet će smanjenju nasilja i broja mrtvih žena. Kada govorimo o nasilju nad ženama, prvenstveno se misli na obiteljsko nasilje, no u Hrvatskoj se sustavno događa i tzv. strukturalno nasilje koje rezultira izgubljenim životima žena.

U već ustaljenoj sudskoj praksi, odlikovanim se braniteljima sudjelovanje u Domovinskom ratu uzima kao olakotna okolnost pri izricanju kazni za silovanje, posebno kada se radi o nasilju u obitelji.

Bi li se to smatralo olakotnom okolnošću i kada bi odlikovani branitelj silovao istaknutu političarku, saborsku zastupnicu, bivšu predsjednicu ili premijerku?!

Nažalost, žrtve koje nemaju političku pozadinu, žrtve koje su žene, daleko su u gorem položaju nego li je nasilnik pred našim institucijama i to moramo mijenjati – izjavila je Mirela Ahmetović, saborska zastupnica i politička tajnica SDP-a.

Forum žena godinama upozorava Vladu i javnost da je nasilje postalo uobičajen obrazac ponašanja u društvu koje se može smanjiti, ne samo funkcioniranjem sustava u kojemu će svaki profesionalac i profesionalka odgovorno obavljati svoj posao, već i sustavnom edukacijom svih građana i građanki – od najranije dobi.

Od nadležnih institucija zahtijevamo da poduzmu konkretne korake u zaštiti života žena:
– da se dosljedno primjenjuju postojeći propisi;
– da se maksimalno postrože kaznene odredbe kada je u pitanju nasilje u obitelji;
– da se sudovi, državno odvjetništvo, policija i centri za socijalnu skrb konačno povežu i da rade na suzbijanju obiteljskoga nasilja;
– da se provode obvezujuće i kontinuirane edukacije svih aktera/ica u sustavu koji/e se bave obiteljskim i seksualnim nasiljem;
– da se za obiteljsko i seksualno nasilje izriču najstrože propisane kazne;
– da se prestane zloupotrebljavati status branitelja kroz sudsku praksu smanjivanja kazni za sva kaznena djela, a pogotovo za kaznena djela seksualnog i obiteljskog nasilja;
– da se obiteljski nasilnici pozorno prate od prve prijave;
– da se povećaju sredstva za stručni i psihoterapijski s obiteljima u kojima postoji rizik od nasilja;
– da se od dječjih vrtića pa dalje, kroz cijelo školovanje, sustavno po(d)učava o rodnoj ravnopravnosti, rodno uvjetovanom nasilju i o nenasilnoj komunikaciji jer – kada jezik ne može artikulirati misli, tada šake govore.
SDP će uputiti prijedloge izmjena Kaznenog zakona u javno savjetovanje, kao i prijedlog izmjena Zakona o javnom okupljanju gdje ćemo tražiti da se u krugu od 200 metara od zdravstvenih ustanova zabrane javna okupljanja kojima svjedočimo, a koja narušavaju prava pacijentica, posebice kada su u pitanju molitelji protiv pobačaja koji svojim postupanjem vrše emocionalno nasilje nad ženama.
Sloboda i ravnopravnost, borba za ugrožene ranjive skupine hrvatskog društva genotip je SDP-a i od toga ne odustajemo. Zakon mora biti jednak za sve. I institucije, a jedna je ovdje iza nas, moraju nasilje najoštrije sankcionirati i kažnjavati – napomenuo je potpredsjednik SDP-a Siniša Hajdaš Dončić.
Svakog prvog petka u mjesecu ponavljat ćemo gradivo – ispred nadležnih institucija čitat će se dijelovi Istanbulske konvencije, Kaznenog zakona te Zakona o zaštiti od nasilja u obitelji.
Glasom protiv nasilja podsjećat ćemo vas na propuste i upozoravati na obveze, navodi se u priopćenju Foruma žena SDP-a.

Treba li braniteljski status biti olakotna okolnost kod teških kaznenih djela? Evo što kaže odvjetnik

 

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.