FOOTBALL LEAKS: Mamićeva mreža na transferu najskupljeg hrvatskog nogometaša zaradila najmanje pet milijuna eura

Autor:

08.10.2020., stadion Maksimir, Zagreb - Hrvatska nogometna reprezentacija odradila trening uoci utakmice sa Svedskom u Ligi nacija. Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Marko Prpic/PIXSELL

FOOTBALL LEAKS: Nacional je u sklopu Europske istraživačke mreže (EIC) i uz pomoć dokumenata platforme Football Leaks otkrio da su samo na transferu Matea Kovačića iz milanskog Intera u Real Madrid 2014. godine, isti ili međusobno povezani posrednici iz mreže Zdravka Mamića zastupali sve tri zainteresirane strane – oba kluba i samog igrača

Zahvaljujući 50 milijuna eura vrijednom transferu iz Reala Madrid u londonski Chelsea, 26-godišnji veznjak Mateo Kovačić službeno je postao najskuplji hrvatski nogometaš. Ondje, pod palicom trenera Thomasa Tuchela, posljednjih mjeseci postao je jedan od najvažnijih igrača u momčadi. No ispod priče o uspjehu krije se cijeli tajni svijet netransparentnosti i sukoba interesa, pa i iskorištavanja igrača od više njegovih menadžera – u Kovačićevom slučaju uglavnom povezanih sa Zdravkom Mamićem, u najmanju ruku kontroverznim gazdom zagrebačkog Dinama koji je osuđen na šest i pol godina zatvora zbog pronevjere više desetaka milijuna eura i trenutno je u bijegu u Bosni i Hercegovini.

Nacional je kao dio paneuropske Europske istraživačke mreže (EIC) i uz pomoć dokumenata platforme Football Leaks istražio jedan od dvojbenih detalja u karijeri tog nogometaša i otkrio da su samo na njemu, dakle transferu iz milanskog Intera u Real Madrid 2014. godine, isti ili međusobno povezani posrednici zapravo zastupali sve tri zainteresirane strane – oba kluba i samog igrača Kovačića – te na tom poslu izravno zaradili oko pet milijuna eura. Uz to, ranije otkriće istraživačkih novinara potvrdilo je da su Kovačićevi menadžeri zaradili značajne iznose i na prodaji tzv. image rights na tog igrača, dok je u postupku pred hrvatskim pravosuđem utvrđeno da je spomenuti Zdravko Mamić još ranije na sebi bliske tvrtke neosnovano preuzeo i polovicu iznosa transfera iz Dinama u Inter, koji je originalno trebao pripasti zagrebačkom klubu.

Tada evidentno izvanserijski talentiranog 12-godišnjaka Mamić je doveo iz austrijskog Linza u Zagreb i u razgovoru za hrvatske medije svojedobno opisao kako je tekao taj proces. Dao je do znanja da je osobno preuzeo njegovu nogometnu karijeru:

„On je dečko koji je s 12 godina zaludio cijelu Europu. Željeli su ga svi giganti europskih država, ali on je bio fiksiran na Dinamo i, bez lažne skromnosti, na mene. Svojim je roditeljima s 14 godina rekao: Ništa me ne interesira nego odlazak u Dinamo Zagreb kod stričeka Zdravka Mamića.“

Mateo Kovačić, 26-godišnji veznjak, zahvaljujući 50 milijuna eura vrijednom transferu iz Reala Madrid u londonski Chelsea, postao je najskuplji hrvatski nogometaš, a Zdravko Mamić od početka mu je vodio karijeru. PHOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL

Kovačićeve roditelje također je doveo u Hrvatsku, a njegovu ocu pronašao posao u gradskoj tvrtki Plinari, preko interesno bliskog gradonačelnika Zagreba Milana Bandića, da bi ga kasnije zaposlio i na samom stadionu Maksimir, kao domara. Nakon nekoliko godina, kada je i službeno preuzeo karijeru ovog veznjaka i kada je ovaj jedva napunio osamnaest godina, prodao ga je u Inter iz Milana za 11 milijuna eura. Potom je sebi, kako su dokazala istraživanja, uzeo polovicu tog iznosa: njegovi ljudi iz Dinama potpisali su ugovor po kojemu 50 posto pripada tvrtki Profoot International Limited iz Hong Konga, ta je tvrtka svoja prava 2015. prebacila na drugi fond sličnog naziva Profoot International LTD., koji je bio registriran u Velikoj Britaniji, a na koncu su različitim putevima završila kod Mamića i suradnika. Mamić i ostali jednako su diljem svijeta – od Švicarske preko Velike Britanije, Svetog Vincenta i Grenadina, Belizea i Hong Konga pa do Ujedinjenih Arapskih Emirata i SAD-a – osnivali poduzeća preko kojih su izvlačili novac iz Dinama na više desetaka transfera. Međutim, to je bio tek početak njegova parazitiranja na karijerama talentiranih igrača, pa tako i Matea Kovačića. Dana 18. ožujka 2015., pet mjeseci prije transfera Matea Kovačića iz milanskog Intera u Real Madrid, tvrtka iz Hong Konga Profoot International Limited potpisala je neobični ugovor o prijenosu prava ili cesiji s istoimenom kompanijom Profoot International Limited, registriranom u Velikoj Britaniji. Tim ugovorom prenijeli su i prava na 50 posto odštete od budućih transfera Matea Kovačića, koja od Dinama prima tvrtka iz Hong Konga, na novu kompaniju iz britanskog Surreyja.

Nevjerojatno je da je britanska tvrtka za prijenos tih prava, koja su vjerojatno vrijedila više od milijun eura, platila svega jedan euro. Kod prodaje igrača mnogi nogometni klubovi često od klubova koji kupuju traže da im priznaju određene postotke od buduće prodaje igrača trećim klubovima. Najčešće to iznosi 10 posto, a taj je iznos prema ugovoru dostupnom Nacionalu u 2015. godini tražio i Dinamo od Intera kod sljedećeg transfera veznjaka Marcela Brozovića. To zapravo znači da je britanski Profoot International Limited za jedan euro dobio prava za polovicu od tih mogućih 10 posto, odnosno pet posto od prodaje Matea Kovačića iz Intera u Real Madrid.

Kada je Kovačić jedva napunio osamnaest godina, Mamić ga je prodao u Inter iz Milana za 11 milijuna eura, a sebi je uzeo polovicu iznosa preko tvrtki iz Hong Konga

Do realizacije tog tajnovitog ugovora vjerojatno je došlo u kolovozu 2015., kada je transfer Matea Kovačića od 35 milijuna eura bio najskuplji transfer te godine u španjolskoj La Ligi. Interesantno je da je i tog puta iznos transfera znatno nadmašio Kovačićevu tržišnu vrijednost koju je transfermarkt.com u to vrijeme procijenio na 22 milijuna eura. To znači da je u slučaju da je Dinamo imao prava na 10 posto od transfera Kovačića iz Intera u Real Madrid, tim transferom zaradio 3,5 milijuna eura. Međutim, po ugovorima do kojih je Nacional došao putem Football Leaksa, polovicu od tog iznosa ili 1.750.000 eura Dinamo bi pet dana poslije primitka iznosa od Intera trebao platiti britanskoj tvrtki Profoot International Limited koja je ta prava stekla za samo jedan euro. U slučaju da je Dinamo imao viši postotak prava na transfer Kovačića, naprimjer 20 posto, onda bi se svi ti iznosi udvostručili. Po ugovoru o transferu Matea Kovačića između Intera i Reala potpisanom 18. kolovoza 2015., fiksni dio odštete iznosi 29 milijuna eura. Prvi dio u visini od 15 milijuna eura Real je trebao platiti Interu sedam dana od potvrde prelaska hrvatskog reprezentativca, a drugi dio u iznosu od sedam milijuna eura trebao je biti plaćen najkasnije do 16. kolovoza 2016. godine. Treći dio u istom iznosu od sedam milijuna eura trebao je biti uplaćen do 20. siječnja 2017. Po tom ugovoru, kada novac stigne na račun Intera, on treba proslijediti dio odštete svima koji imaju prava na Matea Kovačića.

Kada dio tog novca stigne na račun Dinama, on treba polovicu novca od transfera iz Intera u Real Madrid isplatiti na račun britanske tvrtke Profoot International Limited u roku od pet dana. Ista procedura je i kod isplate ukupno do šest milijuna fleksibilnih iznosa odštete koje Real treba isplatiti Interu, a on zatim svim ostalim vlasnicima prava na Matea Kovačića. U slučaju da madridski klub postane španjolski prvak, Real treba platiti Interu dodatni milijun eura. Za pobjedu u španjolskom kupu pola milijuna eura, za španjolski superkup dodatnih pola milijuna eura, a ako se uvrsti u finale Lige prvaka 750.000 eura. Svi ti iznosi plaćaju se posebno u dodatnim ratama i novac kasnije dolazi do svih koji imaju prava u određenim postocima.

Ugovor koji dokazuje da je Mamićeva tvrtka Sport Servis MM primila tri milijuna eura za transfer Matea Kovačića iz Intera u Real Madrid (lijevo). Nagodba koju su pred Sportskim arbitražnim sudom postigli menadžer Kuraja i Inter Milano, kojom je podmireno posljednjih 510 tisuća eura od ukupno 4,5 milijuna eura, koliko je Mamićev klan zaradio na tom poslu (desno).

No ima još: u prosincu 2014. godine, kako otkrivaju dokumenti koji su upravo ovih dana stavljeni na raspolaganje Nacionalu, agent Danijel Kuraja – osoba koja zastupa tvrtku Sport Servis MM iza koje zapravo stoji Mamićev sin Mario Mamić – s Interom iz Milana potpisao je ugovor po kojemu prima 840 tisuća eura provizije ako prilikom potpisivanja novog ugovora plaća Matea Kovačića u petogodišnjem razdoblju bude manja od 22 milijuna eura. Radi se o eklatantnom sukobu interesa jer osnovna logika nalaže da bi se menadžer trebao zalagati za što veća primanja svoga štićenika, umjesto da ih ograničava maksimalnim mogućim iznosom. Ovaj novi Kovačićev ugovor u Interu počeo se primjenjivati 1. siječnja 2015. godine, a u internoj tablici tog kluba, koju Nacional također posjeduje, vidljivo je da je Kurajina namjera uspjela: Kovačićeve bruto plaće u tih pet godina iznosile su točno 20.989.000 eura.

Zdravko Mamić je s obitelji u lipnju 2017. bio gost na vjenčanju Matea Kovačića, gdje je u jednom trenutku izveo show, skinuo se do pasa, oteo mikrofon i zapjevao: ‘Ne može nam nitko ništa, jači smo od sudbine’. PHOTO: Petar Glebov/PIXSELL

U drugoj tablici Intera navedeni su svi agenti koji su sudjelovali u tom poslu i iz nje je vidljivo da je oko mladog Kovačića već tada bila isprepletena mreža povezanih menadžera: Kuraja je bio agent milanskog kluba, no pojavljuju se i Nikky Vuksan i Marco de Cia, obojica iz miljea Zdravka i Maria Mamića. Zapravo su Mamićevi agenti zastupali sve strane i sa svih strana primali novac. De Cia i Vuksan su, naime, bili angažirani u Mamićevoj švicarskoj tvrtki Rasport, preko koje su, po navodima istražitelja, iz Dinama izvučeni deseci milijuna eura i koja je, između ostalih, poslužila za utaju poreza.

Agenti De Cia i Vuksan potpisnici su različitih ugovora – poput nagodbe oko plaćanja transfera Kovačića iz Dinama u Inter 2013. godine u ime tvrtke Rasport ili ugovora po kojemu je Inter istoj tvrtki dužan isplatiti 1.260.000 eura na ime Kovačićevih „image rights“ u iduće četiri sezone. Radilo se zapravo o modelu kojim su se primanja igrača isplaćivala kao prava na marketinško korištenje njihova brenda, najčešće u porezne oaze, te se tako izbjegavalo plaćanje poreza u matičnoj državi. Niz najpoznatijih svjetskih nogometaša zbog toga se našao na udaru pravosudnih organa, pa tako i Luka Modrić koji je u Španjolskoj bio optužen i na koncu je priznao krivnju, nagodivši se i plativši višemilijunsku globu.

Nikky Vuksan (lijevo) bio je jedan od potpisnika više ugovora povezanih s transferom Matea Kovačića, a s Mamićevim sinom Mariom (desno) i Danijelom Kurajom letio je avionom na pregovore oko transfera. PHOTO: Slavko Midzor/PIXSELL, Igor Kralj/PIXSELL

Samo četiri dana nakon što je novi Kovačićev ugovor u Interu stupio na snagu, 4. siječnja 2015. godine, taj klub s agentom Kurajom potpisao je novi ugovor o budućem transferu i dao mu pet posto transferne odštete kod prodaje Kovačića u treći klub, ako je cijena 35 milijuna eura ili manje. No kod Kovačićeva transfera u Real Madrid u kolovozu iste godine, tvrtka Sport Servis MM nastupila je i na drugoj strani i primila tri milijuna eura od Reala, pa je Mamićev klan samo na formalnim provizijama tom prilikom zaradio ukupno 4,5 milijuna eura. Vrijedi napomenuti da je direktor tvrtke Sport Servis MM Danijel Kuraja, no njen formalni i stvarni vlasnik zapravo je Mamićev sin Mario Mamić.

Tvrtka je registrirana u malenom mjestu Vitaljina kod Ljubuškog u Bosni i Hercegovini, gdje i sam Mamić ima prebivalište i kamo je pobjegao nakon što je u Hrvatskoj osuđen na 6,5 godina zatvora. Osnovni razlog za taj potez je jednostavan: porez na tu djelatnost u BiH iznosi samo 10 posto. Tvrtka je još 2016. godine zapela za oko bosanskohercegovačkim istražiteljima pa su zbog sumnje u pranje novca agenti SIPA-e upali u njeno sjedište i zaplijenili ogromnu količinu dokumentacije. Ipak, u odnosima između Intera iz Milana i obitelji Mamić tijekom 2016. godine došlo je do stanovitih trzavica jer se ispostavilo da klub nije podmirio dio od spomenutih 4,5 milijuna eura provizije na ime Kovačićeva transfera u Real Madrid. To dokazuje više dokumenata do kojih je došao Nacional, u kojima je razjašnjen kompletan slijed tih događaja i precizno su pobrojane obveze svih zainteresiranih strana. Između ostalog, iz pritužbe tvrtke iz Mamićeva klana Sportskom arbitražnom sudu (CAS ) u Lausanneu, posljednjoj instanci za rješavanje sporova u sportu, vidljivo je da je milanski klub propustio platiti tvrtki Sport Servis MM ukupno 930 tisuća eura – dio provizije za poboljšani Kovačićev ugovor u Interu od siječnja 2015. godine i dio provizije za transfer u Real Madrid.

Oko mladog Kovačića bila je isprepletena mreža povezanih menadžera: Kuraja je bio agent milanskog kluba, no pojavljuju se i Nikky Vuksan i Marco de Cia

Nakon procesa pred CAS-om postignuta je nagodba kojom je Inter na koncu uplatio kompletan iznos, uz posljednje dvije rate od 255 tisuća eura u prosincu 2016. i isto toliko u siječnju iduće godine. A da je mladi Mateo Kovačić, tada 21-godišnjak, cijelo vrijeme bio okružen Mamićevim agentima i suradnicima, vrlo plastično dokazuje jedan dokument: plan leta privatnog aviona kojim je taj igrač 18. kolovoza putovao na pregovore iz Milana u Madrid. U istom avionu, naime, s njim su bili još samo Mario Mamić, Danijel Kuraja i Nikky Vuksan, odnosno sin Zdravka Mamića i dvojica njegovih bliskih suradnika. Sam Mateo Kovačić, čini se, nije imao ništa protiv zagrljaja te hobotnice, dapače: u lipnju 2017. godine upravo mu je Zdravko Mamić bio gost na vjenčanju. Ondje je u jednom trenutku izveo svoj show, kada se skinuo do pasa, oteo mikrofon i zapjevao stihove svoje omiljene narodne pjesme „Ne može nam nitko ništa / jači smo od sudbine / mogu samo da nas mrze / oni što nas ne vole“.

Plan leta i avionska karta od 18. kolovoza 2015. godine, kada su s Mateom Kovačićem iz Milana u Madrid putovali Mario Mamić, Danijel Kuraja i Nikky Vuksan (lijevo). Menadžer Danijel Kuraja iz tvrtke kojoj je vlasnik Mario Mamić, u kolovozu 2014. godine s Interom iz Milana potpisao je ugovor kojim mu pripada 840.000 eura provizije ako petogodišnji iznos plaće Matea Kovačića ne bude prešao 22 milijuna eura (desno).

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.