Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić nedavno je u New Yorku uručio Orden srpske zastave prvog i drugog stupnja dužnosnicima raznih zemalja: UAE, Venezuele, Nikaragve, Mađarske, Ruske Federacije, Kube, Brazila i Nikaragve.
Popis je dugačak, a riječ je o odlikovanjima koja su, kako kaže bivši diplomat i veleposlanik Srbije u Bjelorusiji Srećko Đukić, “među najvišima po značaju, zbog čega nije uobičajeno da se dijele šakom i kapom”.
Đukić ističe da se time pokušava još jednom skrenuti pozornost Ujedinjenih naroda na Srbiju, aludirajući na to da su počašćene one zemlje koje su u svibnju glasale protiv ili suzdržane od usvajanja Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Tijekom šestodnevnog boravka u New Yorku povodom izlaganja na Općoj skupštini Ujedinjenih naroda, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić održao je niz bilateralnih susreta s predstavnicima raznih zemalja svijeta.
Negdje između tih susreta uspio je uručiti Ordnje srpske zastave prvog i drugog stupnja, koji se, kako piše na stranici Vojske Srbije, dodjeljuju za “osobite zasluge u razvoju međunarodnih odnosa između Republike Srbije i drugih država, odnosno međunarodnih organizacija, kao i za izuzetne zasluge u razvijanju i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i drugih država”.
DRAMATIČAN VUČIĆ Nakon Rezolucije o genocidu u Srebrenici zavapio: ‘Ja sam večeras završio karijeru’
Tko je sve dobio ovo odlikovanje?
Riječ je o dužnosnicima zemalja kao što su Rusija, Mađarska, Kuba, Brazil, Nikaragva, Ujedinjeni Arapski Emirati i Venezuela. Naime, riječ je o zemljama koje su krajem svibnja ove godine na Općoj skupštini UN-a glasale protiv Rezolucije o genocidu u Srebrenici.
Točnije, Brazil i UAE su bili suzdržani prilikom glasanja, dok Venezuela nije glasala. Nasuprot njima, Rusija, Mađarska, Kuba, Nikaragva bile su protiv usvajanja.
Tako je, primjerice, Vučić uručio Orden srpske zastave prvog stupnja stalnom predstavniku Ruske Federacije pri Ujedinjenim narodima Vasiliju Nebenzji, a Orden srpske zastave drugog stupnja zamjenicima stalnog predstavnice Ruske Federacije pri Ujedinjenim narodima Ani Jevstignjejevoj i Mariji Zbolockajoj.
“Još jednom vam želim zahvaliti na prijateljskim odnosima koje razvijamo, na pomoći koju ste nam pružili ovdje u New Yorku, tijekom rasprave o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Nadam se da ćemo još više ojačati suradnju između naših naroda i naših zemalja do razine da ćemo svi biti zadovoljni”, napisao je na svom Instagram profilu.
View this post on Instagram
Svakako, s obzirom na to da su ova priznanja jedna od najviših u Srbiji, postavlja se pitanje što je Srbija time zapravo dobila i koliki zapravo utjecaj ima u diplomatskim odnosima. Je li to izraz zahvalnosti ili je nešto drugo u pitanju?
‘Dijeljenje Ordena srpske zastave liči na idolopoklonstvo’
Prema mišljenju bivšeg diplomata i veleposlanika u Bjelorusiji Srećka Đukića, ove nagrade nisu očekivane i uobičajene, a cijela situacija pomalo podsjeća na “idolopoklonstvo”.
Dodaje da su nagrađeni dužnosnici iz najrazličitijih zemalja samo “diplomati kojima je to redovni posao, a nisu ga radili izvan vanjske politike svoje zemlje”.
“Stekao sam dojam da smo jako ponosni na dodjelu tih odlikovanja, pogotovo ovako visokih odlikovanja. Naime, Ordeni srpske zastave prvog i drugog stepena spadaju među najviša odlikovanja, zbog čega nije uobičajeno. Dijeliti ih šakom i kapom, jednostavno, samo postojanje tog poretka se time degradira i dovodi u pitanje“, rekao je za Novu.rs.
Naglasio je da je “kod nas prisutna inflacija tih nagrada”, te da upravo zato one “gube smisao i ne predstavljaju ono što bi trebale biti”.
Još jedan pokušaj da Srbija skrene pažnju na sebe u UN-u
Na pitanje što se krije iza nedavnih nagrada, Đukić tvrdi da je riječ o “da se još jednom skrene pozornost Ujedinjenih naroda na Srbiju”.
“Ako je to bio posljedični način jer se podsjećalo na izglasavanje Rezolucije o Srebrenici, onda stvarno ne znam što se nagrađuje kada je ta rezolucija već izglasana i stupila na snagu. Dakle, nije zaustavljena svojim glasovima i nastupima u Općoj skupštini UN-a”, objasnio je.
“Naravno, šef države uvijek može reći da ima diskrecijsko pravo dodjeljivati odlikovanja, ali nije u tome stvar. Iznenadio sam se kada sam nakon toliko mjeseci čuo za odlikovanja i to za nešto što je već palo u zaborav i za nešto o čemu su ti veleposlanici govorili u okviru svoje politike prema Srbiji”, rekao je Srećko Đukić.
Dodao je da će oni kojima je ukazana čast “otići na sasvim drugo mjesto i zaboraviti Srbiju i tu Opću skupštinu i ono o čemu su ghovorili”.
Podsjetimo, za Rezoluciju o genocidu u Srebrenici, kojom se 11. juli proglašava Međunarodnim danom sjećanja i sjećanja na genocid u Srebrenici, glasale su 84 zemlje, protiv je bilo 19, a 68 suzdržanih.
Rezoluciju o Srebrenici predložile su Njemačka i Ruanda, dok je oko 30 država kosponzoriralo je dokument. Motiv ovih dviju država da predlože Rezoluciju, kojom se svake godine 11. srpnja obilježava kao Dan sjećanja na genocid u Srebrenici, leži u vlastitoj bolnoj prošlosti.
Kada je riječ o zemljama regije, za usvajanje su glasale Albanija, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Hrvatska, Crna Gora, Sjeverna Makedonija, Rumunjska i Slovenija, piše Nova.rs.
MEGALOMAN Vučić je već pokrenuo proces zaborava pobjede ‘male Srbije’ nad velikim svjetskim silama
Komentari