Fižulić: “Panonska nafta je preko Janafa vjerojatno završila u Srbiji”

Autor:

10.11.2014., Zagreb - Bivsi ministar gospodarstva u Racanovoj vladi i vlasnik propale tvrtke Magma Goranko Fizulic. "nPhoto: Marko Lukunic/PIXSELL

Marko Lukunic/PIXSELL

Bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić u četvrtak je za N1 komentirao sjednicu Antikorupcijskog vijeća zbog tajnog sastanka u Vladi, o čemu je prvi pisao Nacional.

Na tu su sjednicu pozvani premijer Andrej Plenković, bivši ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, bivša zamjenica predstojnika Ureda premijera Tena Mišetić te nekadašnji čelnik JANAF-a Dragan Kovačević, koji je zasad jedini potvrdio dolazak.

“Rasprava o Ini je zakasnila za razliku od početka kad su nas bombardirali detaljima koje inače kao javnost nismo trebali znati, ni danas nemamo odgovor kome je sve Ina prodavala naftu po povlaštenim cijenama. Kad bismo dobili tu listu i vidjeli njenu širinu, onda bi bilo jasnije tko je takvu odluku mogao donijeti. Imamo javno priznanje bivšeg predsjednika Uprave Ine da Škugor nije samo OMS-u i PiS-u prodavao plin po povlaštenoj cijeni, nego i drugima, a nikad nismo saznali tko su ti drugi. Rekao je da je to Ina činila da omogući partnerima preživjeti potrese koji se događaju na plinskom tržištu”, rekao je Fižulić za N1.

Komentirajući saborsko istražno povjerenstvo o Ini 2010. godine, i svjedočenje tadašnjeg premijera Ive Sanadera, rekao je da je to bilo u drugim okolnostima. “Sanader je tad već bio otpadnik HDZ-a i moglo je biti osnovano Povjerenstvo koje bi ga rešetalo”, dodao je.

Smatra da će ovaj Odbor donijeti odluku koju HDZ želi, da cijeli postupak koji je Nikola Grmoja zamislio bude za njih nelegitiman. “Što će učiniti Grmoja, hoće li održati sjednicu ili će je izmjestiti iz zgrade Sabora, ne znam, ali izvjesno je da će sjednica po odluci Odbora biti nelegitimna”, rekao je.

Fižulić je za N1 rekao da je Kovačević iskorišten kao povod, a odluka Odbora želi spriječiti poziv premijeru Plenkoviću i moguće javno sramoćenje premijera pred Nikolom Grmojom i ostalim članovima Antikorupcijskog vijeća. “Ako se to dogodi, mogu zvati i druge koji su za razliku od Kovačevića više upoznati sa stanjem u Ini, vidimo da afera Škugor ima nekoliko krakova”, istaknuo je.

O utjecaju smjene Uprave i Nadzornog odbora rekao je: “Da se vratimo na 2010., HDZ se odrekao Sanadera i Istražno povjerenstvo je trebalo poslužiti kao dokaz da je ovo novi HDZ i da je grijeh bio u premijeru. Što se tiče situacije gdje je Ina izvozila naftu u mađarsku rafineriju, Kovačević kao osoba koja je vodila Janaf, morali su donijeti odluke da se tehnički to omogući. Prvo je trebalo omogućiti da Janaf prima naftu iz slavonskih polja i po mom sudu ta nafta nikad nije završila u Mađarskoj, nego u Srbiji. Po meni panonska nafta, koja je ušla u Janaf, vjerojatno je završila u Srbiji”.

Na pitanje od koga su mogli dobiti nalog ako je Janaf s tehničke strane odradio posao, Fižulić je odgovorio: “Janaf je državna tvrtka pa govoriti o tome da je Kovačević nešto radio na svoju ruku, vratili bismo se na Škugovoru poziciju u Ini. Investiciju Janafa trebao je odobriti NO i Ministarstvo gospodarstva i sigurno je priča morala biti odrađena na užem kabinetu Vlade i da je za nju zeleno svjetlo morao dati premijer, pitanje je samo kako.”

Podsjetimo, Nacional je u svom novom broju najavio da će se od četvero pozvanih na javno saslušanje odazvati bivši šef Janafa Dragan Kovačević koji bi trebao govoriti o tajnom sastanku u Vladi na kojem je Andrej Plenković navodno dao nalog za potpisivanje memoranduma čija je posljedica bila zatvaranje sisačke rafinerije.

Naime, kako je Nacional objavio, Kovačević je uz premijera Andreja Plenkovića, bivšeg ministra Tomislava Ćorića i bivšu zamjenicu predstojnika Ureda premijera Tenu Mišetić, jedan od svjedoka koji su prisustvovali tom sastanku koji je povod za javno saslušanje 6. listopada. Kao šef Janafa usprotivio se i izbjegao potpisati sporni memorandum o izvozu hrvatske nafte na preradu u MOL-ove rafinerije, koji je bio preduvjet za zatvaranje sisačke rafinerije.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.