Bivši ministar gospodarstva Goranko Fižulić u srijedu je u ‘Novom danu’ N1 televizije komentirao posljedice koje će po gospodarstvo imati rat u Ukrajini.
Poručio je da je nafta najtrgovaniji tržišni instrument i u njenoj cijeni ima i puno straha i puno nepoznanica vezanih s budućom sudbinom ruske nafte na svjetskom tržištu. “Kad se gleda globalno, Rusija proizvodi 10-11 posto svjetskih količina, raspolaže sa 6 posto svjetskih rezervi. Nafta koju Amerikanci kupuju iz Rusije je zanemariva, za razliku od Europe koja kupuje nešto više od četvrtine svojih količina u Rusiji. Nafta nije toliki problem, daleko je više noćna mora za Rusiju, nego za svijet”, rekao je Fižulić.
Objašnjava potom da je tih pet do sedam posto relativno brzo nadomjestivo i to na nekoliko načina. “Van tržišta su Venezuela i Iran. Venezuela raspolaže sa 17 posto dokazanih rezervi, a trenutno proizvodi pola posto. Nadomjestiti ruske količine je daleko manji problem, nego nadomjestiti plin u Europi i ruska nafta nikad neće u potpunosti biti eliminirana. Stvarno se može dogoditi da za godinu dana Europa i Amerika neće kupovati rusku naftu i to će imati enormnih ekonomskih posljedica na Rusiju”, rekao je bivši ministar za N1.
Komentirajući Rusiju, rekao je da je problem koliko država opterećuje cijenu benzina. “Kod ovako visoke cijene benzina država može vrlo lako nadoknaditi gubitke smanjenjem trošarina kroz PDV. Ona samo treba pokazati volju da smanji trošarine i na taj način će u bitnom utjecati na cijenu goriva”, pojasnio je.
Objašnjavajući zašto su cijene goriva u Hrvatskoj bliže cijenama u razvijenijim europskim zemljama, dok je, na primjer, u Mađarskoj ona znatno niža, Fižulić kaže da mađarski premijer Viktor Orban dobro pazi da zaštiti svoje glasačko i biračko tijelo. “On je zamrzavanjem marži i cijena energenata i hrane pokušao ograničiti rast cijena u Mađarskoj”, dodao je.
Upitan koliko bi se stvar promijenila da je INA sačuvana u hrvatskom vlasništvu, Fižulić je rekao da se tu može povući analogija s HEP-om. “Država i Vlada jednostavnom odlukom mogu donijeti kolika je cijena struje i ne obazirati se kolika je ona u Europi. Tako bi se moglo i s naftom, samo je pitanje tko bi platio razliku koja bi nastala”, zaključio je.
Komentari