Fizioterapeuti iz cijele Hrvatske danas su se okupili u mirnom prosvjedu ispred zgrade Ministarstva zdravstva jer ih nema u novoj uredbi o koeficijentima plaća.
Dok su predstavnici zdravstvenih sindikata razgovarali u Ministarstvu o koeficijentima i plaćama, postoje ljudi koji se u Hrvatskoj školuju već 17 godina, njih oko 1000 ima diplome magistra fizioterapije, međutim, kako kažu, oni u sustavu uopće ne postoje.
Upravo to je razlog zbog kojeg je stotinjak fizioterapeuta iz cijele Hrvatske došlo pred Ministarstvo zdravstva izraziti svoje nezadovoljstvo.
“Najviše naš tišti što smo obrazovani po europskim standardima, imamo visoki stupanj obrazovanja, a u sustavu smo prepoznati jedino kao prvostupnici fizioterapije. Naše plaće bi u odnosu na prvostupnika trebale biti barem 20-30 % razlike, što u prijedlogu Uredbe još nije prepoznato”, rekla je fizioterapeutkinja Aleksandra Kraljević.
“Okupili smo se jer smo još entuzijastični i vjerujemo da će Ministarstvo imati sluha za naše probleme i kako bismo taj problem riješili”, dodala je.
Prosvjednicima se obratio državni tajnik Tomislav Dulibić.
“Kao što smo riješili dugogodišnji problem s magistrama sestrinstva i ovaj problem će u budućnosti biti riješen, naravno da neće biti riješen u tolikom broju koliko možda oni (prosvjednici op.a.) očekuju. Za magistre sestrinstva u uredbi je prepoznato 500-tinjak radnih mjesta, nadam se da ćemo i ovdje napraviti iskorak, no u kojem broju će to biti riješeno, o tome ne mogu govoriti”, rekao je državni tajnik u Ministarstvu zdravstva Tomislav Dulibić, javlja HRT.
“Moraju se napraviti razlike u kompetencijama i ocijeniti koliko je u sustavu potrebno mjesta magistra fizioterapije”, dodao je.
Ministarstvo zdravstva: Sustav planiramo prema potrebama pacijenata
Ministarstvo zdravstva poručilo je da podržava stalno stručno usavršavanje kadrova, a javni zdravstveni sustav, kažu, planiraju i organiziraju prema potrebama pacijenata. Radna mjesta u samim zdravstvenim ustanovama propisana su sistematizacijom koje donosi Upravno vijeće i Uprava svake pojedine zdravstvene ustanove. Radi potrebe unaprjeđenja javnog zdravstvenog sustava pokrenuli su, navode, reformu zdravstva gdje je jedno cijelo područje usmjereno na ljudske resurse, stoji u priopćenju Ministarstva zdravstva.
“U sklopu reforme, formiraju se i različita Radna tijela, a jedno od njih je i Radna skupina stručnjaka koja će uz zdravstvenu administraciju definirati Zakon o fizioterapeutskoj djelatnosti, a koji će potom definirati ulogu magistra fizioterapije. U tom procesu se mora znati uloga zdravstvenog sustava odnosno zdravstvenih ustanova, sustava obrazovanja, sveučilišta, uloga samih obrazovnih ustanova, komora i drugih strukovnih organizacija.
Zdravstveni sustav definira potrebe na temelju iskazanih potreba bolnica ili domova zdravlja koja su u skladu sa zdravstvenom potrebom stanovništva na tom području. Dakle, zdravstveni sustav se ne orijentira prema studijskim programima”, ističe Ministarstvo i priopćenju te dalje navodi:
“Anomalije koje se pojavljuju u sustavu su rezultat aktivnosti dugi niz godina i samim time se ne mogu riješiti preko noći. Konkretno govoreći o fizioterapeutima, danas imamo 5 javnih i 1 privatno visoko učilište koji ukupno izvode diplomski studij fizioterapije kako za redovne tako i za izvanredne studente”.
Nekontrolirano raspisivanje upisnih kvota
Prema podacima Ministarstva obrazovanja, u trenutnoj akademskoj godini, 384 studenta se školuju iz vlastitih sredstava.
Jedan dio problema je upravo u nekontroliranim raspisivanjima upisnih kvota na visokim učilištima. Polaznici privatnih obrazovnih institucija za određena zanimanja školuju se na temelju osobnih odluka, upozorava Ministarstvo.
Istina je da imamo paradoks kada raste potreba pacijenata za određenim strukama, primjerice psiholozima i logopedima, a visoka učilišta ne povisuju upisne kvote. Upravo kako bi utjecali na te nepovoljne tijekove 2018. provedene su izmjene i dopunama Zakona o Hrvatskom kvalifikacijskom okviru u sklopu koje je Ministarstvo znanosti i obrazovanja obvezno zatražiti mišljenje Ministarstva zdravstva kod uvođenja novih studijskih programa. Iz tog razloga intenzivno komuniciramo s Ministarstvom znanosti i obrazovanja kako bismo utjecali da se akademska zvanja i upisne kvote što više približe potrebama naših pacijenata.
Ne mogu se prihvatiti pritisci od strane pojedinih profesija u sustavu javnog zdravstva koje traže statusno i financijsko nagrađivanje dostignutih akademskih razina pojedinaca za kojima, objektivno, ne postoji stvarna potreba u obavljanju određenih poslova u sustavu javnog zdravstva. Svi djelatnici zdravstvenog sustava su važni. Zato je trenutnom Uredbom predloženo povećanje koeficijenata za fizioterapeute srednje stručne spreme isto tako prvostupnicima fizioterapije koji rade u javnom zdravstvenom sustavu i to od 7% do 10%, navodi Ministarstvo zdravstva.
Komentari