Na današnji dan, 1. rujna 1972. godine, američki velemajstor Fischer u meču u Reykjaviku, glavnom gradu Islanda, pobijedio je ruskog velemajstora Spaskog rezultatom 12,5:8,5 i postao 11. prvak svijeta u šahu.
To ljeto odigran je meč za titulu šahovskog Prvaka svijeta između Roberta Jamesa “Bobbyja” Fischera i Borisa Spaskog. Zbog svega što ga je pratilo, ovaj susret nazvan je “Meč Stoljeća”. U pripremama meča za titulu s tadašnjim svjetskim prvakom Borisom Spaskim, Fischer je stalno postavljao nove zahtjeve i meč je bio blizu otkazivanja. Krize su se nastavile i kada je meč počeo. U svijetu je vladao ogroman interes za meč koji je kod mnogih doživljavan i kao obračun usamljenog američkog genija s moćnim sovjetskim timom i to u sportu u kome su do tada dominirali Sovjeti. Čak je i tadašnji američki ministar vanjskih poslova Henry Kissinger telefonom razgovarao sa Fischerom, nagovarajući ga da igra. Nagradni fond meča je bio za tadašnje šahovske prilke nezamislivih 250.000 dolara. U prvoj partiji, u potpuno izjednačenoj završnici, Fischer je napravio neshvatljivu grešku i izgubio.
Nakon toga Fischer je najavio da neće igrati dalje ako se iz dvorane ne uklone televizijske kamere kompanije “Chester Fox Inc”, koja je imala pravo snimanja svih partija za predviđeni film o meču. Tvrdio je da mu smeta njihovo zujanje, iako je ranije potpisao ugovor o snimanju i izborio se da Spaski i on dobiju po 30% prihoda od prava na snimanje. Fischer nije došao na drugu partiju i izgubio je tu partiju. Nakon toga kamere su ipak uklonjene i meč je nastavljen. Od treće do desete partije Bobby Fischer je pokazao superiornost, dobio je pet partija, a tri su završene remijem. Spaski je dobio 11. partiju a Fišer 13. partiju, onda je uslijedilo sedam uzastopnih remija, a zatim “Bobi” dobija 21. partiju i time i meč sa 12,5 : 8,5.
Fischer je konačno ostvario cilj kome je podredio život. Dokazao je svima da je najbolji šahist na svijetu, a sam je tvrdio da je bio najbolji već deset godina. Postigao je i veliku svjetsku popularost, a u Americi je postao nacionalni heroj, u to vrijeme hladnog rata nosio je titulu “pobjednik nad komunizmom”. Meč između Roberta Jamesa “Bobbyja” Fischera i Borisa Spaskog ostat će upamćen kao šahovski meč koji je izazvao najveću pažnju u povijesti magične igre na 64 polja.
Komentari