FINANCIJSKE NEZAKONITOSTI Kajtazi tražio da se državnim novcem plati podizanje njegova kipa u prirodnoj veličini i karate-pozi pred Arenom u Puli

Autor:

Patrik Macek/PIXSELL, Nacional

EKSKLUZIVNO! Šef DORH-a Ivan Turudić pokreće izvide protiv saborskog zastupnika romske manjine zbog fizičkog nasilja i sumnje da je poticao kriminal u radu romske udruge Kali Sare

Nacional je dobio uvid u dio knjigovodstva Kali Sare koji ukazuje na financijske nezakonitosti u udruzi čiji zaposlenici tvrde da je bahati i nasilni Kajtazi značajna sredstva trošio netransparentno, čak i na tiskanje knjiga o sebi, izradu vlastitih portreta i filmske biografije, te je bez natječaja tražio plaćanje građevinskih projekata povezanih s bogaćenjem svoga sina

Glavni državni odvjetnik Ivan Turudić sprema se pokrenuti izvide protiv saborskog zastupnika romske nacionalne manjine Veljka Kajtazija zbog šokantnog fizičkog napada na predsjednicu Saveza Roma u Hrvatskoj Kali Sara Suzanu Krčmar, koji je u prošlom broju ekskluzivno otkrio Nacional. Otkrio je to Nacionalu izvor blizak vrhu Državnog odvjetništva.

Izvori koji o svemu imaju neposredna saznanja otkrili su tijekom vikenda Nacionalu nova šokantna saznanja o Kajtazijevim neprihvatljivim postupcima navodeći da fizički napad na predsjednicu Udruge Kali Sara Suzanu Krčmar nipošto nije jedini skandal, a potencijalno i kazneno djelo utjecajnog saborskog zastupnika i koalicijskog partnera parlamentarne većine Andreja Plenkovića.

Iz pouzdanih izvora u krugu bivših djelatnika Saveza romskih udruga Kali Sara i bivših bliskih suradnika Veljka Kajtazija, Nacional je proteklog vikenda doznao kako postoji ozbiljna i utemeljena sumnja da je Kajtazi nezakonito potrošio velike iznose novca doniranog iz državnog proračuna prema korisnicima iz redova romske nacionalne manjine koje on kontrolira ili u njima ima presudni utjecaj.

On je, naime, tvrdi izvor Nacionala, “najviše novca uzeo na spomeniku Zid boli u Uštici kraj Jasenovca, koji je koštao oko šest milijuna kuna”.

Raste broj svjedoka spremnih o tomu progovoriti Državnom odvjetništvu, a posebno u tom kontekstu jedan dio njih upozorava na imovinsko stanje Kajtazijeva sina Aleksandra. Povrh svega toga, “njegov sin je godinama bio fiktivno zaposlen u Kali Sari kao koordinator za Zagreb za romsku nacionalnu manjinu”, kazao je izvor Nacionala.

Ekskluzivne fotografije makete Kajtazijeva lika u karate-pozi koju je Kajtazi htio postaviti ispred pulske Arene u prirodnoj veličini i jedan od njegovih portreta, tek su dio šire priče o trošenju novca iz državnog proračuna i nasilju koje bi trebao istražiti glavni državni odvjetnik Ivan Turudić. FOTO: Nacional, Ivica Galovic/PIXSELL

Isti izvor navodi i kako unatoč sasvim prosječnim primanjima, Kajtazijev sin u središtu Zagreba, na trećem katu zgrade na kućnom broju pet u Bogovićevoj ulici, prema informacijama Nacionalova izvora, posjeduje dva apartmana koja iznajmljuje pod turistički efektnim nazivom Apartments Industrial Nordic Zagreb, dok je u Dežmanovoj ulici, na početku rezidencijalne četvrti Tuškanac, kupio stan za 400 tisuća eura.

Najmanje pola milijuna kuna, oko sedamdeset tisuća eura, nenamjenski je potrošeno u Savezu romskih udruga Kali Sara, čiji članovi nisu imali nikakav uvid u trošenje novca, niti mogućnost ikakvog nadzora, doznao je Nacional od bivših zaposlenika Kali Sare, saveza s desetak zaposlenih, kroz koji je u protekle dvije godine prošlo više od pedeset ljudi jer su mnogi dolazili, ali i, nezadovoljni ponašanjem Veljka Kajtazija, odmah i odlazili.

Izvor Nacionala neposredno upućen u situaciju u Kali Sari ustvrdio je kako Savez ne održava redovite godišnje skupštine i tvrdi kako su sve odluke Saveza nelegitimne. Ne zna se tko su članovi upravnih tijela, ne izdaju se ni redoviti izvještaji o poslovanju, a ne zna se ni godišnji proračun udruge.

“Nema nikakve kontrole ni od koga. Nitko ništa ne zna. Uvijek smo dovedeni pred gotov čin”, izjavio je izvor Nacionala koji za takvo stanje izravno okrivljuje saborskog zastupnika romske manjine Veljka Kajtazija koji, formalno, u Kali Sari nema nikakve ovlasti.

Izvor Nacionala tvrdi i kako su uredski troškovi te udruge također prenapuhani kao i da je Kajtazi osobni automobil, stari Passat, prodao Kali Sari, i to po nerealno visokoj cijeni.

Udruga Kali Sara javnim novcem platila je i snimanje njegove filmske biografije, a premijera je planirana u studenome ove godine u Muzeju suvremene umjetnost

Nitko u Savezu nije znao da je njegov sin Aleksandar zaposlen u Savezu, jer nije dolazio na posao, a primao je tisuću eura plaće. U Savezu su naplaćivani putni troškovi, premda Savez raspolaže s čak tri automobila: jedan je kombi donacija, jedan je kupljen, a treći je kupljen od Kajtazija.

Takva je situacija, dodatno pogoršana Kajtazijevim naprasitim karakterom, uzrokovala nezadovoljstvo u Kali Sari koji su prošle godine napustili predstavnici iz nekoliko dijelova Hrvatske, među kojima su i oni iz Međimurja, gdje je Roma najviše, a i problemi su najveći.

Kajtazi, prema informacijama koje su Nacionalu ustupili izvori s neposrednim saznanjima o njegovu djelovanju, na jednoj je manifestaciji po glavama udario troje maloljetnika, iznerviran time što su bili živahni. Jednom se potukao, pa je javno dostupna njegova fotografija s velikom masnicom na oku, a svojedobno je ošamario i Davida Orlovića, predsjednika Romskog nacionalnog vijeća.

Naročita je bizarnost da je Kajtazi kod jedne zaposlenice Kali Sare dvije godine inzistirao da pripremi dokumentaciju za podizanje njegova kipa u karatističkoj pozi u prirodnoj veličini, i to pred – Arenom u Puli. To je Kajtazi navodno želio jer je, prema riječima Nacionalova izvora, uvijek govorio kako “želi ostaviti veliki trag”. Od tog je nevjerojatnog zahtjeva odustao tek kada ga je ta zaposlenica informirala kako to neće biti moguće, ali da se taj njegov kip može podići pred Europskim romskim sportskim centrom, koji se upravo gradi u istarskom selu Želiski. Ta gradnja, pak, otvara naročito zanimljivo pitanje Kajtazijevih građevinskih pothvata: portal istra24.hr prije dvije godine problematizirao je gradnju u Želiskima, izvijestivši kako u Kali Sari kriju podatke o troškovima tog velebnog projekta koji bi trebao imati “14 soba za 38 gostiju, teretanu, saunu, bazen, kafić i ugostiteljski objekt”. Tadašnji načelnik općine Barban Dalibor Paus, današnji predsjednik IDS-a, izjavio je za portal istra24.hr kako mu se čini “da je sadržaj unutar tog projekta više komercijalnog karaktera, nego što je društveno-kulturne namjene”.

Fotografija koja pokazuje da je zastupnik Veljko Kajtazi na lijevom oku imao vidljivu veliku crnu masnicu. FOTO: Screenshot

Predstavnik Roma iz Čakovca Josip Petrović izjavio je, pak, kako “Kajtazi gradi vilu na moru, a Romi u Međimurju žive u blatu”.

“Tako je Kajtazi, na primjer, Romima koji žive u naselju Torjanci u općini Petlovac u Baranji obećao srušiti sve njihove trošne kućice i za golem novac sagraditi šest posve novih kuća, premda se u Baranji, prema tvrdnjama izvora Nacionala, vrlo kvalitetna kuća s imanjem može kupiti za dvadesetak tisuća eura.

Zašto je htio graditi višestruko skuplje nove kuće, umjesto da za mnogo manji novac kupi više od šest kuća, i to Romima po cijeloj Hrvatskoj?” pita se izvor Nacionala koji dodaje da bi trebalo istražiti suradnju Kajtazija s građevinskom tvrtkom s kojom je surađivao kao i zašto je mnogo novca Kali Sare usmjeravao prema Baranji i Osječko-baranjskoj županiji.”

Sugovornici Nacionala kažu kako bi svakako trebalo istražiti i druge građevinske pothvate, uključujući ponajprije navedeno Spomen-groblje Romima ubijenima u Jasenovcu u Uštici nedaleko Jasenovca, jer sumnjaju kako je u tim pothvatima pronevjereno mnogo novca. Sve je navodno građeno bez javnih natječaja, usprkos tome što je i unutar romske zajednice bilo nezadovoljstva time što se grade spomenici mrtvim ljudima, dok mnogi Romi u Hrvatskoj jako loše žive.

Do koje mjere je Kajtazi zastranio ponajbolje sugeriraju navodi prema kojima je on dio proračunskog novca koji je romska zajednica dobivala iz proračuna, preko vladina Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina svojim utjecajem preusmjeravao često za sasvim bizarne samoljubive svrhe slavljenja njegove navodne osobne veličine.

Kajtazijev sin u središtu Zagreba, na trećem katu zgrade u Bogovićevoj ulici, iznamljuje dva apartmana. FOTO: Screenshot

Utoliko treba očekivati i prošireni angažman Državnog odvjetništva (DORH) na tom slučaju, a naročito bi ova nova saznanja svakako trebala potaknuti DORH da ozbiljnije shvati Nacionalova otkrića, kada to već nije učinio odmah nakon što je 8. rujna primio kaznenu prijavu protiv Kajtazija zbog fizičkog napada na Suzanu Krčmar koji se dogodio još 23. srpnja.

Javni novac iz proračuna, tvrdi Nacionalov izvor, udruga Kali Sara trošila je na bizarne svrhe: na izradu kiparskih, spisateljskih i filmskih uradaka koji slave Kajtazija. Dali su izraditi mramorni kipić Veljka Kajtazija u karate pozi – on je uspješan karatist – i tri ili četiri njegova portreta, od kojih Nacional ekskluzivno objavljuje fotografiju jednoga izrađenog 2023.

Povrh toga, isti izvor tvrdi kako je, potaknuta po svemu sudeći od Kajtazija, udruga Kali Sara javnim novcem platila izradu njegove vlastite filmske biografije, a premijera je planirana u studenome ove godine u Muzeju suvremene umjetnosti. I to nije sve: objavljene su dvije knjige, s trećom u pripremi, od kojih jedna donosi njegove javne govore, a autori tih knjiga – jer za njega su ih pisali drugi – plaćeni su javnim novcem. Ne treba, međutim, pomisliti kako je Kajtazi svoje govore pisao sam, jer nije: sve su mu ih pisali drugi. Sve to stvaralaštvo, nastalo samo zato da slavi lik i djelo saborskog zastupnika romske i još jedanaest manjina – od kojih su se dvije, njemačka i židovska, u travnju ove godine od Kajtazija ogradile – tek je manji dio neobičnog trošenja javnog novca na kakvo se, prema tvrdnjama Nacionalovih izvora, navikao Kajtazi.

Ovdje valja naglasiti i kako je otkriće Nacionala o Kajtazijevu napadu, istog dana kada je objavljeno, u utorak, 24. rujna, objavom na Facebooku potvrdio i bivši suradnik Veljka Kajtazija Dario Jones Bogdan, otkrivši pritom i potencijalna druga kaznena djela, po svemu sudeći netom spomenuta na koje je Nacional dodatno upozoren tijekom vikenda.

Nitko u Savezu nije znao da je Kajtazijev sin Aleksandar zaposlen u toj udruzi jer nije dolazio na posao, a primao je tisuću eura plaće. Naplaćivani su i putni troškovi premda Savez raspolaže s čak tri automobila

Bogdan je objavio ovako: “Kao njegov zaposlenik, četiri godine sam gledao teror koji provodi nad ovom zapravo dragom ženom, a da ne spominjem nad zaposlenicima Saveza. Imao sam i čast svjedočiti njegovim raznim kriminalnim aktivnostima. Sada očekujem da će svi njegovi dragi suradnici (pa i neki zaposlenici) stati na njegovu stranu, nije on takav! Ne postoji snimka nasilja! Ma ne! Kao što su ‘zaboravili’ kad je tukao djecu na Svjetskom danu Roma. Hoćemo o besramnom zarađivanju preko mrtvih Roma u Jasenovcu, ili o masno plaćenim publikacijama i filmovima gdje promovira samog sebe, o kipovima i portretima samog sebe? To sve mi, dragi ljudi koji plaćamo porez, financiramo. Popis je predugačak, a kazna za ovaj romski izrod premala. Glasajte za nas! Počeo je kraj”, objavio je Bogdan, bivši zaposlenik Kali Sare koji za Nacional nije htio podrobnije opisivati svoja saznanja.

Nema dakle sumnje kako će DORH, kada i ako otvori postupak protiv Kajtazija, imati više posla nego što je izgledalo u prvi čas, kada je Nacional u utorak, 24. rujna, otkrio da je protiv romskoga zastupnika u Saboru podnesena kaznena prijava zbog fizičkog napada na poslovnu suradnicu.

Međutim, tek treba vidjeti hoće li, i kada, DORH pokrenuti postupak protiv utjecajnog zastupnika u Saboru koji je već godinama čvrsta karika u većinskoj koaliciji koju okupljaju HDZ i Andrej Plenković. Iz DORH-a, naime, proteklog su tjedna stigli oprečni signali o tome hoće li se to dogoditi ili ne. U petak, 27. rujna, glavni državni odvjetnik Ivan Turudić izjavio je pred novinarima kako se protiv Kajtazija ne vodi nikakav postupak. On je naprasno napustio sjednicu Odbora za pravosuđe, iznerviran žestokim kritikama i pitanjima zastupnika opozicije o tome hoće li provesti istragu o potencijalnom curenju informacija iz DORH-a prema dužnosnicima HDZ-a uhićenima zbog sumnje na korupciju. Odlazeći s te sjednice, nakon što je novinarima odgovorio na pitanja o tom slučaju, Turudić je, odgovarajući na odlasku na dobačeno pitanje novinarke je li DORH pokrenuo akciju protiv Kajtazija, odgovorio kratko i niječno: “Nismo.”

No visoki pravosudni izvor blizak DORH-u koji je u komunikaciji s Nacionalom bio nakon tog Turudićeva odgovora, za Nacional je potvrdio kako će DORH “postupiti po prijavi”. “Poznato je da DORH ne potvrđuje primitak kaznenih prijava”, kazao je taj izvor i dodao: “Međutim, istraga se ne provodi – još’’. Nacional je u petak, 27. rujna, glasnogovornici DORH-a Martini Mihordin poslao pitanja o tom slučaju, pitajući je li DORH otvorio izvide ili istragu u povodu kaznene prijave koju je 8. kolovoza primio protiv saborskog zastupnika Kajtazija zbog fizičkog napada na Suzanu Krčmar, predsjednicu Saveza Roma u Hrvatskoj Kali Sara. Zanimalo nas je i kako je DORH postupio s tom kaznenom prijavom, kakva će biti daljnja sudbina tog podneska te je li i s kim obavljen ikakav informativni razgovor. Do zaključenja ovog broja Nacionala odgovore nismo dobili.

EKSKLUZIVNO! Šef DORH-a Ivan Turudić pokreće izvide protiv saborskog zastupnika romske manjine zbog fizičkog nasilja i sumnje da je poticao kriminal u radu romske udruge Kali Sare

Ta nedosljednost unutar DORH-a svjedoči da se “slučaj Kajtazi” prometnuo u novi ozbiljan test neovisnosti Ivana Turudića od utjecaja vladajuće stranke koja ga je, usprkos snažnom otporu oporbe, predsjednika Republike i velikog dijela javnosti, uoči proteklih parlamentarnih izbora ipak imenovala na to mjesto, ostavljajući dojam kako od Turudića očekuje lojalnost i “glajhšaltovanje” rada DORH-a prema ukusu HDZ-a i vladajuće većine, uvelike opterećenima korupcijskim skandalima.

Test “slučaja Kajtazi” za Turudića postaje još većim u kontekstu nedavnog skandala u kojemu su predsjednik uprave Hrvatskih cesta Josip Škorić te gradonačelnik Otoka i saborski zastupnik Josip Šarić iznenada podnijeli ostavke samo nekoliko dana prije nego što su uhićeni zbog sumnji u korupcijske poslove, što je opoziciju i medije ponukalo da zaključe kako su Šarić i Škorić unaprijed doznali da im se priprema uhićenje, zbog čega se Turudić u Saboru proteklog petka, pred Odborom za pravosuđe, morao braniti od opozicijskih optužaba za curenje informacija iz DORH-a prema osumnjičenim HDZ-ovim dužnosnicima.

Pokrene li DORH uskoro izvide protiv Kajtazija, saborskog zastupnika romske i još jedanaest nacionalnih manjina, koji je već nekoliko godina važna karika u čvrstoći vladajuće koalicije Andreja Plenkovića, mogao bi to biti prvi znak da Turudić ne kani biti tek neka vrsta ekspoziture vladajuće politike na ključnom mjestu u pravosudnom sustavu, premda stoji i ocjena kako će istraga, ako i započne, biti uvelike zakašnjela: naime, pokretanje postupka protiv utjecajnog političara zbog fizičkog napada na suradnicu više od dvadeset dana nakon što je kaznena prijava podnesena, osumnjičeniku omogućuje golem utjecaj na svjedoke, što unaprijed kompromitira svaku istragu koja se tako kasno protiv njega pokreće.

U političkom kontekstu cijelog slučaja, zanimljivo je kako je HDZ-ov ministar pravosuđa Damir Habijan tek načelno i vrlo blago osudio nedopustiv i višekratan napad Kajtazija, vrhunskog karatista, na poslovnu suradnicu, o kojemu je iscrpno izvijestio Nacional. Kada ga je novinarka RTL pitala je li ga šokirala vijest o tom napadu, ministar je odgovorio: “Šokiralo bi me tko god da je u pitanju. Apsolutno osuđujem bilo kakav oblik nasilja prema bilo kome i tko god da ga je počinitelj.” Tek na dodatno pitanje Habijan je potvrdio kako smatra da bi nadležne institucije trebale istražiti incident. “Ako ima osnovane sumnje da je netko počinio kazneno djelo, nadležna tijela trebaju reagirati, apsolutno”, kazao je.

‘Bila bi izrazito loša poruka ženama i javnosti da se odustane od istrage u slučaju gdje postoji sumnja na političara iz vladajuće većine’, poručila je saborska zastupnica ljevice Rada Borić

Za razliku od načelnog stava HDZ-ova ministra pravosuđa, čija vlada u velikoj mjeri ovisi i o podršci Veljka Kajtazija, saborska zastupnica ljevice i članica Kluba zastupnika Možemo! Rada Borić u izjavi za Nacional nedvosmisleno je problematizirala činjenicu da istraga nije otvorena ni dvadesetak dana nakon što je DORH zaprimio kaznenu prijavu te ustvrdila kako pravosudni postupak mora biti proveden neovisno o okolnostima slučaja i baš zbog toga što zastupnik Kajtazi ima moć. ”Svako nasilje je za osudu, posebice kada su počinitelji oni koji imaju moć odlučivanja o životu, pravu na rad i sigurnost žena. Prikrivanje, šutnja ili nereagiranje na nasilje dodatno će obeshrabriti žene da nasilje prijavljuju. Zabrinjava stoga da se još nisu utvrdile činjenice oko slučaja nasilja u Savezu Roma Kali Sara”, kazala je. “DORH, koliko je poznato, ne postupa po prijavi zaposlenika jer je žrtva odustala od svoje prijave. Ako žrtva odustane od prijave nasilnika, treba provesti izvide i istragu ako postoje dokazi i mogući svjedoci, jer se radi o kaznenom djelu koje se goni po službenoj dužnosti.

Bila bi izrazito loša poruka ženama i javnosti ako se odustane od istrage u slučaju gdje postoji sumnja na političara iz vladajuće većine. Nadam se da ponašanje DORH-a nije motivirano čuvanjem pojedinaca kako bi ostali vjerni vladajućoj koaliciji. Jer Vlada se obvezala na nultu toleranciju na nasilje, a premijer to često voli isticati, pa je na vladajućima i da se očituju o ovom slučaju i pokažu koliko su dosljedni u borbi protiv nasilja nad ženama”, naglasila je. Komentirala je i otkriće Nacionala da napadnuta žena, Suzana Krčmar, oklijeva javnosti i DORH-u potvrditi što se dogodilo, jer se boji Kajtazijeve moći da joj uskrati posao, pa čak i stan. “Treba također”, kazala je, “ne osuđivati žrtvu već joj dati podršku, jer žene često odustaju od prijava za nasilje, u strahu za svoj život, ali i brige za druge, ovaj put svoju zajednicu koja ovisi o jednom izabranom predstavniku te zajednice i financijskoj podršci države”.

Ni tjedan dana nakon što je Nacional otkrio napad Veljka Kajtazija na poslovnu suradnicu, premijer Plenković nije komentirao to otkriće koje teško kompromitira njegova pouzdanog koalicijskog partnera. Nacional je htio doznati kakav je stav HDZ-a i Vlade o Kajtazijevu napadu na Suzanu Krčmar te kani li vladajuća stranka zbog njega raskinuti koalicijsku suradnju s Kajtazijem, pa smo pitanja o tome u petak, 27. rujna, poslali glasnogovorniku Vlade Marku Miliću i glasnogovorniku HDZ-a Zoltanu Kaboku. Do zaključenja ovog broja Nacionala, odgovore nismo dobili. Za razliku od HDZ-a, ali i njegova koalicijskog partnera HSLS-a čiji je predsjednik Dario Hrebak u petak, 27. rujna, izbjegao novinare i odbio odgovarati na pitanja, opozicijske stranke i političari beziznimno osuđuju napad, premda s neujednačenom odlučnošću. Saborska zastupnica SDP-a Mirela Ahmetović za Nacional je izjavila kako je “jasno da se tu radi ne samo o nasilju koje je skandalozno, već i o prijetnjama, zastrašivanju, trgovanjem utjecajem, političkoj korupciji i izvlačenju novca iz državnog proračuna, ako su istiniti navodi koje je objavio Nacional i ako su autentične audiosnimke koje su objavili drugi mediji”.

“To nije ništa novo, zastupnici koji su pod Plenkovićevom kontrolom zadnjih osam godina djeluju više kao trgovci vlastitim foteljama, nego zastupnici interesa građana koje predstavljaju. Izuzetak nije ni Kajtazi. Umjesto da bude primjer sunarodnjacima koje predstavlja i da uloži sve napore kako da ih integrira u društvo, on im na ovaj način šalje poruku kako su nasilje i prijetnje nešto prihvatljivo. Očekujem od policije i DORH-a da ispita sve okolnosti, neprihvatljiva mi je i sama pomisao da u Saboru dijelim klupe s potencijalnim nasilnikom”, kazala je i dodala i načelnu sumnju u djelovanje manjinskih zastupnika. “Mišljenja sam kako paralelno uz ove optužbe treba pročešljati i dotacije novca iz proračuna koje se dogovaraju preko manjinskih zastupnika da vidimo razmjere političke korupcije koju je Plenković u dogovoru s manjinskim zastupnicima posijao. Podsjećam javnost na još uvijek nepoznati epilog sumnji na zlouporabu položaja za vrijeme obnašanja dužnosti potpredsjednika Vlade iz SDSS-a Borisa Miloševića temeljenih na SMS porukama, u kojima je vidljivo dogovaranje dotacija iz proračuna točno određenim poduzetnicima povezanih sa SDSS-om. Legitimno je zapitati čije interese pojedini manjinski zastupnici zapravo štite. Pitanje je naravno retoričko”, kazala je za Nacional.

‘Četiri godine sam gledao teror koji provodi nad ovom dragom ženom, a da ne spominjem nad zaposlenicima Saveza. Imao sam čast i svjedočiti njegovim raznim kriminalnim aktivnostima’, napisao je Dario Jones Bogdan

Neovisna saborska zastupnica i kandidatkinja za predsjednicu Republike Marija Selak Raspudić smatra da bi “DORH trebao postupiti bez odgode”. “S obzirom na to da, prema napisima medija, već postoji prijava DORH-u, a riječ je o potencijalnom kaznenom djelu nasilja nad ženama koje je, barem deklarativno, prioritet ove vlade, smatram da bi DORH trebao postupiti bez odgode. Uvažavajući presumpciju nevinosti, treba ipak biti svjestan da ovaj slučaj uključuje izabranog saborskog zastupnika čije postupanje prirodom njegove pozicije mora biti uzorom za sve građane, stoga nikako ne bi bilo dobro da ostane visjeti u zraku je li do nasilja doista došlo i je li u slučaju njegova neprijavljivanja vršen pritisak na žrtvu da se ne obrati nadležnim institucijama”, kazala je za Nacional. Potpredsjednik Mosta i saborski zastupnik Nikola Grmoja u izjavi za Nacional osudio je napad i ustvrdio da bi vladajuća većina trebala prekinuti suradnju s Kajtazijem:

“Koliko sam vidio iz medija, postoji i snimka u kojoj Suzana Krčmar u strahu moli ostale zaposlenike udruge Saveza Roma Kali Sara da ništa ne prijavljuju jer može ostati bez posla i završiti u zatvoru, što sugerira da se u udrugama povezanim s Kajtazijem moguće događaju i pronevjere financijskih sredstava, kao i da Kajtazi koristi svoj položaj u (parlamentarnoj, op.a.) većini kako bi izvlačio financijska sredstva, ali i držao romsku zajednicu u strahu i ovisnosti. Pozivam institucije da reagiraju, a Plenkovića da se Kajtaziju zahvali na suradnji i isključi ga iz vladajuće većine.” U petak, 27. rujna, u Saboru su pojedini zastupnici opozicije komentirali otkriće Nacionala o Kajtazijevu napadu na suradnicu. “Ako je to istina, očekujemo od gospođe da da izjavu policiji i da policija provede postupak kao i za svakog drugog; nebitno je jesi li saborski zastupnik, a pogotovo zbog napada prema ženama”, kazao je saborski zastupnik Domovinskog pokreta Stipo Mlinarić Ćipe. Zastupnica ljevice iz kluba Možemo! Ivana Kekin napad smatraj “skandaloznim”. “Ne možemo tolerirati nasilnike. Svi bismo mi u Saboru morali biti primjer građanima. U zemlji koja ima takvu stopu nasilja nad ženama, da nasilnici sjede u Saboru – to definitivno nije prihvatljivo”, kazala je, dok je financijsku stranu skandala naglasio i gradonačelnik Koprivnice i zastupnik SDP-a Mišel Jakšić. “To su proračunska sredstva, ne sredstva Veljka Kajtazija. Ako tu sad imamo sumnju za koju bih se usudio reći da postaje opravdana, da to netko dijeli ‘po babi i stričevima’ i svojim političkim potrebama kao da je to privatno, to je ozbiljan problem, jednako kao i eventualno fizičko nasilje”, kazao je Jakšić, dok je nezavisni zastupnik Dario Zurovec rekao da vjeruje ‘’da će biti prekršajni, pa i kazneni postupak”.

Nacional je u petak, 27. rujna, pravobraniteljici za ravnopravnost spolova Višnji Ljubičić poslao pitanja o Kajtazijevu napadu. Zanimalo nas je kako pravobraniteljica komentira otkriće Nacionala, koji je prenio tvrdnje anonimnih prijavitelja da saborski zastupnik Kajtazi sustavno zlostavlja djelatnike Kali Sare, naročito žene, te da je 23. srpnja i fizički napao predsjednicu Suzanu Krčmar. Zanimalo nas je hoće li pravobraniteljica u povodu članka u Nacionalu pokrenuti istragu u okviru njezinih nadležnosti te, ako hoće, što će u sklopu te istrage poduzeti. Također, željeli smo doznati i ima li pravobraniteljica ovlasti da ispita Veljka Kajtazija i Suzanu Krčmar i kani li to učiniti ako joj zakon dopušta, te što bi, po njezinu sudu, trebale učiniti institucije, i koje. Poslala je sljedeći odgovor:

‘’Nastavno na Vaš upit, obavještavamo Vas da je Pravobraniteljica za ravnopravnost spolova, slijedom napisa Nacionala o slučaju navodnog fizičkog napada saborskog zastupnika Veljka Kajtazija na Suzanu Krčmar, predsjednicu Saveza Roma u Republici Hrvatskoj Kali Sara, sukladno svojim ovlastima od Državnog odvjetništva Republike Hrvatske zatražila obavijest o poduzetim radnjama povodom kaznene prijave iz kolovoza 2024.g. S obzirom na to da se radi o sumnji na počinjenje kaznenog djela, za postupanje je nadležno isključivo državno odvjetništvo kao samostalno i neovisno pravosudno tijelo.’’

‘Treba pročešljati i dotacije novca iz proračuna koje se dogovaraju preko manjinskih zastupnika da vidimo razmjere političke korupcije koju je Plenković posijao u dogovoru s njima’, kaže Mirela Ahmetović

Odgovore nismo dobili ni od feminističke nevladine organizacije Autonomne ženske kuće koja, neočekivano, nije reagirala na otkriće Nacionala kako je saborski zastupnik, vješt karatist, više puta napao poslovnu suradnicu, pa joj čak karate udarcem poderao odjeću. Osim njima u petak, 27. rujna, poslali smo molbu za komentarom i mišljenjem o tome što bi trebale učiniti institucije i udruzi “Budi aktivna – Budi emancipirana B.a.B.e.”, koja je reagirala opsežnim osuđujućim odgovorima na postavljena pitanja.

Podsjetimo kako je Nacional u proteklom broju objavio kako je DORH 8. kolovoza u 10.49 automatiziranim odgovorom potvrdio da je samo minutu ranije, u 10.48, e-mailom zaprimio kaznenu prijavu u kojoj stoji ovako: “Poštovani, ovim putem podnosimo kaznenu prijavu za fizički napad koji je dana 23. srpnja 2024. (utorak) izvršio saborski zastupnik Veljko Kajtazi. Tog je dana pred zaposlenicima Saveza Roma u RH Kali Sara (adresa: Pavla Hatza 23, Zagreb) fizički napao predsjednicu Kali Sare Suzanu Krčmar. Na nju je nasrnuo fizički, koristeći karate udarce (Kajtazi je inače karate majstor) i u težem ozljeđivanju jedva je bio spriječen od strane nekoliko zaposlenika koji su ga teškom mukom uspjeli obuzdati da teže ne ozlijedi Krčmar. Također, u napadaju bijesa prijetio je fizičkim ozljeđivanjem još jednoj od zaposlenica Saveza. U zgradi Saveza postoje i nadzorne kamere koje nadziru i prostoriju za sastanke u kojoj se desio incident. Isto tako, gospođu Krčmar Kajtazi je fizički napao i ozlijedio i dan ranije tijekom službenog putovanja u Beli Manastir. Kajtazi već godinama sustavno zlostavlja i ponižava zaposlenike Kali Sare iako službeno nema nikakvu funkciju u Savezu, ali se ponaša kao veliki šef svima i maltretira pogotovo zaposlenice. Molimo Vas da ozbiljno shvatite ovu prijavu i postupite po njoj jer se on već godinama nekažnjeno izvlači s nasiljem. Svjedoka ima i više nego dovoljno i vjerujemo da će barem netko od zaposlenika reći istinu što se desilo iako su u strahu od njega. Zabrinuti djelatnici KS.“ Dan kasnije, RTL je potvrdio pisanje Nacionala objavivši audiosnimku na kojoj se čuje kako Suzana Krčmar od zaposlenika traži da ništa ne prijavljuju.

“Zamoljeni smo da šutimo. I šefica nas je zamolila da šutimo, da ništa ne poduzimamo. Ja vas molim i preklinjem. Ja moram još 4 godine raditi da imam penziju, da ne završim na cesti, ja sam podstanar”, čuje se na snimci kako govori Suzana Krčmar. Uvjeravala je zaposlenika i kako bi Kajtazi utjecajem mogao naštetiti udruzi Kali Sara, a spomenula je i mogući kazneni progon, premda nije objasnila zašto od njega strahuje. “Mi bez njega ne možemo, iz proračuna novci se dobivaju od njega. Ja mogu završiti u zatvoru, a meni se u zatvor ne ide. Ovo sad nije zezancija, ovo nije zezancija, ja mogu poslije još svega završiti u zatvoru.

Ja si to ne mogu dozvoliti”, čuje se kako Suzana Krčmar govori na snimci. U istom prilogu, zaposlenik Kali Sare koji je želio ostati anoniman ispričao je što se dogodilo 23. srpnja, potvrđujući pisanje Nacionala: “Zastupnik pokazuje prstom na šeficu, prijeti joj, mi ustajemo, on skače na nju. I tu su se umiješale kolege da ga maknu. Bilo je fizičkog kontakta sigurno… da. Ona je pobjegla i zaključala se s nekim kolegicama, on je isto otišao u svoj ured i kada je šefica pokušala izaći van sačekao ju je i ponovno su se svađali, prijetili, on se njoj unosio u lice, ponovno ju je hvatao za odjeću, kolege su ponovno uskočili i tada je zaprijetio kolegici koja se umiješala.’’


ZGROŽENE B.A.B.E. o napadu na Suzanu Krčmar: ‘Drago nam je što su zaposlenici Kali Sare podnijeli prijavu’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.