Britanac Adam Peaty u nedjeljno je finale na 100 metara prsno ušao s ciljem da postane drugi plivač u povijesti, prvi je Michael Phelps, koji će osvojiti tri olimpijska zlata u ovoj disciplini. U Peatyja je gledala cijela plivačka javnost, posebno britanska koja je bila upoznata s njegovim životnim problemima – 2023. se jedno vrijeme potpuno odmaknuo od sporta, u intervjuu za The Times je govorio o svojoj depresiji i problemu s alkoholom. Ipak, vratio se pripremama za Pariz gdje u finale s polufinalnih 58.86 ušao prilično dominantno, kako i priliči svjetskom rekorderu (56.88).
Ipak, nije se dogodilo, u utrci koja na kraju nije dala brončanu medalju olimpijski je prvak s „sporih“ 59.03 postao Talijan Nicolo Martinenghi koji je u finale ušao s šestim vremenom polufinala, dok su srebrne medalje s identičnih 59.05 osvojili Peati i Amerikanac Nic Fink. Za 24-godišnjeg Talijana rođenog u Vareseu ova je medalja potvrda svjetskog zlata iz Budimpešte 2022. godine, natjecanja na kojem Peaty nije nastupio zbog teške ozljede stopala. Martinenghiju ovo nije prva olimpijska medalja, bio je brončani u Tokiju prije tri godine na istih ovih 100 prsno ali i u štafeti 4×100 metara.
History made! 🇮🇹 Nicolo Martinenghi takes the gold in the 100m Breaststroke (59.03) at #Paris2024 pic.twitter.com/X4UDB56YnJ
— World Aquatics (@WorldAquatics) July 28, 2024
Peti je osvajač zlatne medalje u talijanskoj povijesti postao plivač koji je, kao dijete – kako sam kaže, mrzio vodu i plivanje. Međutim, njegov 22 mjeseca stariji brat Jacopo trenirao je plivanje i, kao što se to često događa, mlađi je brat krenuo oponašati starijeg, pa je i on krenuo na plivanje. Ispočetka je Nicolu najvažnije bilo biti brži od brata no s vremenom se odlučio potpuno posvetiti plivanju, prestao je trenirati košarku kojom se paralelno bavio. Ipak, nije sve išlo glatko, 2018., u dobi od 19 godina suočio se s teškom ozljedom, frakturom pubične kosti zbog koje mjesecima nije mogao trenirati, na plivački treninzima je koristio samo ruke, nikakva odgurivanja nogama nije smio raditi. Kasnije je Martinenghi rekao da mu taj period nije bio težak samo fizički, mentalno se nije najbolje osjećao, imao je dojam da ozljeda nikada neće proći.
Finalmente suona il nostro inno 🇮🇹💪
Che bel momento per Nicolò Martinenghi 😍#Olympics #HomeOfTheOlympics #Olimpiadi #Parigi2024 #Paris2024 #ItaliaTeam pic.twitter.com/xZSTSL0CGQ
— Eurosport IT (@Eurosport_IT) July 28, 2024
Ipak, ozljeda je polako išla u prošlost, prvo se kost potpuno oporavila zatim se povukla i okolna upala a rezultati su mu krenuli uzlaznom putanjom. U Budimpešti 2020. osvojio je prvu veliku pojedinačnu medalju, bio je brončani na 50 metara prsno a iste je godine bio srebrni na Svjetskom prvenstvu u malim bazenima na 50 i 100 metara.
„Bio sam u svojoj omiljenoj stazi, sedmoj“, rekao je Martinenghi nakon nedjeljnog pariškog finala. „Nitko ne tamo nije vidio, bio sam kao sjena. Kao mlađi uvijek sam trenirao u stazi broj sedam, imam i lančić s brojem sedam. Postati olimpijski prvak ispred mog idola Adama Peatyja, nevjerojatno“, dodao je oduševljeni Martinenghi.
PHOTO FINISH IN THE MEN'S 100M BREASTSTROKE 📷 🏁
🥇 Italy's Nicolo Martinenghi
🥈 GBR's Adam Peaty and USA's Nic Fink pic.twitter.com/eNvGXlIYH7— ESPN (@espn) July 28, 2024
Komentari