U četvrtak su Thierry Fremaux i Pierre Lescure, direktor i predsjednik filmskog festivala u Cannesu, objavili veći dio filmova koji će biti prikazani u službenom programu festivala koji se ove godine održava od 17. do 28. svibnja. Ono što se iščekivalo bilo je – na koji način će se festival postaviti prema ruskim filmovima u kontekstu ruske agresije na Ukrajinu? Naime, čelnici festivala već su govorili kako neće izdati službene akreditacije onim ljudima iz ruskog filma koji su povezani s ruskim vlastima ili su financirani državnim novcem. Ipak, protivnici Putinova režima su dobrodošli tako da će se u konkurenciji za Zlatnu palmu prikazati film ruskog redatelja Kirila Srebrenikova „Žena Čajkovskog“.
Prošle godine, film Kirila Srebrenikova „Petrova gripa“ također je prikazan u Cannesu u konkurenciji za Zlatnu palmu, ali se redatelj nije pojavio na Azurnoj obali jer mu je bilo zabranjeno napuštati zemlju. Naime, on je prvo od kolovoza 2017. do travnja 2019. bio u kućnom pritvoru da bi 2020. Bio osuđen na tri godine uvjetno te mu je zabranjeno napuštanje zemlje a sve zbog navodnih financijskih malverzacija. Osuđen je za pronevjeru dva milijuna dolara državnog novca koje je dobilo kazalište u kojem je radio kao umjetnički ravnatelj. U osnovi, Srebrenmikov, poznat i kao kazališni redatelj, u svojim je predstavama i filmovima ismijavao i kritizirao vlast i korupciju u Rusiji te se smatralo da je proces protiv njega politički motiviran.
Srebrenikov, čija je majka Ukrajinka, napustio je Rusiju i odletio u Njemačku gdje sada boravi. Prije toga ruske vlasti su odlučile ukinuti mu presudu. Na društvenim mrežama objavio je fotografiju na kojoj nosi majicu s natpisom „Isključio sam televiziju“ čime poručuje kako ne može ni slušati ni gledati rusku propagandu glede rata u Ukrajini. Prema informacijama iz Rusije, Srebrenikovu je ukinuta presuda i vraćena putovnica jer Putin želi očistiti Rusiju od svih onih umjetnika koji se protive ratu.
Jednako je zanimljiva i odluka da se na festivalu prikaže i dokumentarac Ukrajinskog redatelja Sergeja Loznitse „The Natural History of Destruction“. Loznitsa je prvo napustio Europsku filmsku akademiju zbog slabašne reakcije na rusku agresiju na Ukrajinu da bi nekoliko dana kasnije bio izbačen iz Ukrajinske filmske akademije jer je smatrao kako treba podržati one ruske filmaše koji su disidenti i protivnici Putinovog režima.
Na taj način festival u Cannesu poslao je jasnu poruku a to je da neće generalizirati i usprotiviti se prikazivanju svih ruskih filmova već da će, kako je rekao Fremaux u intervjuu za magazin Variety, svaki slučaj analizirati zasebno. Disidenti su, vidi se iz primjera Srebrenikova, i te kako dobrodošli.
Komentari