Nizozemski umjetnički kolektiv može objaviti eksperimentalni erotski film koji prikazuje francuskog romanopisca Michela Houellebecqa kako se seksa s mladim ženama unatoč pokušaju autora da zaustavi njegovu cirkulaciju, presudio je sud u Amsterdamu.
Okružni sud u Amsterdamu odbacio je u utorak poslijepodne pravnu tužbu Houellebecqa i njegove supruge Qianyun Lysis koja je imala za cilj ograničiti distribuciju filma KIRAC 27 od strane Keeping It Real Art Critics, kao i trailera koji je postavljen na umjetničku kolektivnu web stranicu prošlog mjeseca, ali je u međuvremenu uklonjena.
Snimka prikazuje 67-godišnjeg enfant terriblea francuske književnosti u pidžami kako leži na krevetu pored žene u spavaćici, puši i smije se. “Rekao sam mu da poznajem mnoge djevojke u Amsterdamu koje bi spavale s poznatim piscem iz znatiželje”, kaže glas u kadru.
Prema sudskoj presudi, ideju da autor filmova Submission i Atomised glumi u eksperimentalnom pornografskom filmu kako bi se “suprotstavio njegovoj turobnosti” prvo je predložila Houellebecqova supruga koredatelju KIRAC-a Stefanu Ruitenbeeku na večeri u Parizu u jesen 2022. .
Putem e-pošte, Houellebecq i Ruitenbeek naknadno su razgovarali o planovima da naprave “umjetničko djelo u kojem se razlika između fikcije i stvarnosti oblikuje kao igra sa zlobnom paranojom vaših neprijatelja”.
Po dolasku u Amsterdam na snimanje 1. prosinca 2022., pisac je potpisao obrazac za oslobađanje od odgovornosti, slažući se s pojavljivanjem u filmu koji “može, ali ne mora uključivati eksplicitan sadržaj”. Jedino ograničenje sporazuma bilo je da film neće prikazivati Houellebecqa i njegove genitalije u istom kadru.
Sažimajući izvorni plan za film, sud je rekao da bi podjela između slika lica i genitalija “gledatelja ostavila u čudu je li Houellebecq stvarno sudjelovao u scenama seksa ili je zamjena u njima glumila umjesto njega” .
Međutim, 23. prosinca, tri dana prije planiranog završetka snimanja, Houellebecq je napustio projekt. U pismu objavljenom na njegovoj osobnoj web stranici, pisac je rekao da se njegova i viđenja nizozemskog redatelja “radikalno suprotne koncepcije umjetničkog rada”.
U svojoj tužbi amsterdamskom sudu Houellebecq je tvrdio da se u vrijeme potpisivanja ugovora borio s teškom depresijom te da je popio nekoliko čaša vina.
Sud je odbacio njegov prigovor zbog nedostatka liječničke potvrde koja dokazuje Houellebecqovo stanje i upitao je je li vino pio prije ili nakon potpisivanja sporazuma.
Ako se namjeravana dvosmislenost umjetničkog filma suzila, zaključuje se u presudi, “to je rezultat Houellebecqovih pokušaja da spriječi otkrivanje snimke”.
Ranije ovog mjeseca drugi sud u Parizu odbacio je tužbu u kojoj je Houellebecq tvrdio da je trailer za film oštetio njegov privatni život i čast, kao i da je širio laži o njegovoj supruzi. Planirana premijera filma 11. ožujka ipak je odgođena zbog dvije tužbe.
Pravni spor suočio je jednog od najekstremnijih polemičara europskog književnog svijeta s nizozemskom skupinom sa sličnim ukusom za udvaranje kontroverzama. Pod krinkom KIRAC-a, umjetnici Stefan Ruitenbeek, Kate Sinha i Tarik Sadouma od 2016. objavljuju kratke filmove na YouTubeu koji istražuju i ismijavaju međunarodni svijet umjetnosti, često miješajući činjenične i izmišljene elemente na načine koje je teško odvojiti.
U intervjuima, Houellebecq je u više navrata branio načelo da žene budu plaćene za seks, oštro kritizirajući svoju domovinu jer je prostituciju proglasila ilegalnom 2016. U svom romanu Platforma iz 2001., poluautobiografski protagonist po imenu Michel luta Tajlandom kao seks turist.
Iako je pravni postupak odgodio montažu KIRAC-a 27, Ruitenbeek je rekao kako očekuje da će konačni isječak filma, uključujući i neslaganje s glavnim izvođačem, biti objavljen u svibnju, piše Guardian.
“Oduvijek mi je bila namjera napraviti umjetničko djelo s integritetom”, rekao je Ruitenbeek u izjavi. “Nadam se da je Michel zadovoljan rezultatom.”
Komentari