Više izvora bliskih vladi upozorilo je da je specijalni savjetnik ministra gospodarstva Davora Filipovića Jurica Lovrinčević izašao daleko izvan svojih ovlasti, da se petlja i u rad državnih tajnika, svakog tko mu stane na put proglašava personom non grata, a u teškom je sukobu interesa
Jurica Lovrinčević, posebni savjetnik ministra gospodarstva Davora Filipovića, trenutno je najistaknutiji pojedinac povezan s aktualnom vladom koji se nalazi u eklatantnom sukobu interesa te koji u najmanju ruku funkcionira izvan svojih savjetničkih ovlasti. Ustvrdilo je to za Nacional više izvora bliskih Vladi, od kojih su dva iz Ministarstva gospodarstva. Na to upozoravaju jer, kako tvrde, u posljednje vrijeme eskalira Lovrinčevićevo zadiranje u spektar raznih poslova unutar Ministarstva za koje nema nikakvih operativnih ovlasti.
Za Lovrinčevića navode da se nalazi u sukobu interesa zato što je i dalje značajan suvlasnik Pevexa, čiji je također značajni suvlasnik i Pavao Vujnovac, trenutno najutjecajniji hrvatski privatni poduzetnik koji je poslovno carstvo razvio na trgovini plinom.
Taj sukob interesa ocrtava se prije svega u nekoliko drugih funkcija na koje je Lovrinčević imenovan nakon što je dospio na funkciju Filipovićeva posebnog savjetnika, a povezane su s energetskim sektorom. Kako se Lovrinčević i Vujnovac godinama osobno poznaju te dijele poslovne udjele u Pevexu koji se procjenjuje na više od stotinu milijuna eura, opravdano se može propitivati može li Lovrinčević na tim funkcijama funkcionirati nepristrano, ili će ih koristiti tako da ide na ruku ionako razgranatim Vujnovčevim energetskim interesima.
Izvori koji na to upozoravaju spominju da bi se pod sukob interesa moglo podvesti i to ako bi Lovrinčević svoju poziciju koristio kako bi naštetio Vujnovcu, u slučaju da se nalaze u bilo kakvoj vrsti poslovnih nesuglasica. Lovrinčević s funkcija koje trenutno obnaša svakako može proizvesti značajan utjecaj u energetskom sektoru. Štogod bilo, u tom kontekstu, takvu Lovrinčevićevu poziciju smatraju neodrživom.
Lovrinčević je na funkciju posebnog savjetnika Davora Filipovića dospio nakon što je u lipnju 2022. bio raspisan natječaj u kojem je bilo navedeno da se za kandidata traži završen diplomski sveučilišni studij ili specijalistički diplomski stručni studij, bez specificiranog područja. Posebni savjetnici nisu državni službenici i ne obavljaju poslove iz djelokruga Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja, pa se na njih ne primjenjuju propisi o pravima državnih službenika. Riječ je o poslu na određeno vrijeme, dok traje mandat ministru, kandidatu koji dobije posao osigurava se pravo na povratak na radno mjesto s kojega dolazi u ministrov kabinet, a predviđeno je pravo na osnovnu bruto plaću od 16.463 kuna, odnosno neto od oko 11.000 kuna.
Poslovi podrške ministru, pisalo je u oglasu, odnose se na savjetovanje, pripremne radnje u vezi sa strateškim planiranjem, suradnju s medijima te pružanje pomoći za obavljanje tih poslova.
Za Lovrinčevića je izgleda malo od toga zapravo važno. Novac mu vrlo vjerojatno nije ključna motivacija za obavljanje savjetničkog posla, jer mu je osobno i preko tvrtke u 2021. Pevex isplatio čak 22 milijuna kuna dividende za 2020. S druge strane, dva neovisna izvora iz Ministarstva gospodarstva otkrila su Nacionalu da se Lovrinčević, iako po funkciji savjetnika ne bi trebao obavljati poslove iz djelokruga Ministarstva gospodarstva itekako upliće u te poslove.
Unatoč tomu, Lovrinčević se, prema njihovim navodima, u Ministarstvu gospodarstva ponaša kao da je on ministar – saziva ljude i sastanke, ne poštuje hijerarhijski ustroj unutar Ministarstva, osobno prima predstavnike raznih tvrtki koje dolaze u Ministarstvo te općenito radi većinu aktivnosti koje bi trebao raditi isključivo ministar. Na sastancima se ponaša autoritativno, štoviše govori prisutnima kako bi se neke stvari trebale odrađivati, a većinu tog utjecaja crpi iz Filipovićeva beskrajnog povjerenja. Sam Filipović više puta je unutar Ministarstva pred svjedocima rekao da sve ono što Lovrinčević kaže tretiraju kao da im je on sam rekao.
‘Lovrinčević želi upravljati procesima, projicira percepciju da je on taj koji rješava probleme. I svatko tko mu na tom putu zasmeta, postaje persona non grata. Preskače i ne poštuje hijerarhiju’
Izvor iz Ministarstva gospodarstva o tomu kaže:
‘’Rezultat je indikativan. Razni dokumenti, rješenja i odluke o povjerenstvima mjesecima stoje nepotpisani, a Ministarstvo je na brojnim područjima u potpunoj paralizi. Lovrinčević želi upravljati svim procesima te svima koji po bilo kojoj osnovi trebaju kontaktirati Ministarstvo projicirati percepciju da je on taj koji rješava probleme i kontrolira procese. I svatko tko mu na tom putu zasmeta, postaje persona non grata. Osim toga, Lovrinčević preskače i ne poštuje hijerarhiju i petlja se u sva četiri resora koja pokrivaju četiri državna tajnika. Zna se po ustroju Vlade što tko radi i za što je tko nadležan. Lovrinčević bi po svojoj funkciji trebao savjetovati ministra te mu eventualno govoriti što misli da bi ministar trebao reći podređenima. A ne se miješati izravno u više resora.’’
Da je Lovrinčević izišao iz zone svojih savjetničkih ovlasti vidljivo je i iz javno dostupnih informacija. Izvori iz Ministarstva gospodarstva navode kako učestalo javno istupa te da u tim javnim istupima osobno govori kako sudjeluje u procesima u kojima savjetnici nemaju što raditi. Primjerice, početkom godine zbog cijena koje su počele rasti nakon što je euro postao službena valuta, Vlada je organizirala više sastanaka s čelnicima trgovačkih lanaca. Pripremane su tada odluke kojima je planirano stati na kraj previsokim cijenama, a gost Dnevnika Nove TV bio je upravo Jurica Lovrinčević, savjetnik ministra gospodarstva koji je predstavljen kao osoba koja će s trgovcima voditi razgovore. Na upit što će reći vodećim ljudima trgovačkih lanaca, poručio je:
“Reći ćemo im da tražimo partnere, ljude koji će zajedno s nama proći kroz ovu krizu, da zajedno nađemo rješenje i da uvođenje eura ne može biti opravdanje da bilo što poskupi i za cent. Nadam se da će odgovorni shvatiti tu poruku i pomoći. Ako ne, Vlada ima instrumente da rješava stvari drugačije.” Isti izvori upozoravaju da je Lovrinčević javno istupao kao da obnaša funkciju ministra, a ne njegova savjetnika, da je to činio u više navrata te da to ne ulazi u opis njegova posla kojim je definirano da pomaže ministru u suradnji s medijima.
Izvor iz Ministarstva gospodarstva posebno upozorava na intrigantne okolnosti pod kojima je Lovrinčević imenovan za člana Kriznog tima za Plan intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom Republike Hrvatske. Vlada je 31. listopada 2022. donijela Odluku o donošenju Plana intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom Republike Hrvatske. U članku 7. te odluke stoji da taj krizni tim, na prijedlog Ministarstva imenuje Vlada te da ga čine ministar zadužen za energetiku, dva predstavnika Ministarstva iz područja energetike, predsjednik Upravnog vijeća Hrvatske energetske regulatorne agencije, predsjednik Uprave operatora transportnog sustava, predsjednik Uprave operatora sustava skladišta plina, direktor operatora terminala za UPP, predstavnik operatora distribucijskog sustava s više od 100 tisuća kupaca priključenih na distribucijski sustav na razini odgovorne osobe, predstavnik zajamčenog opskrbljivača na razini odgovorne osobe sukladno propisu kojim se uređuju trgovačka društva, predstavnik proizvođača prirodnog plina na razini odgovorne osobe sukladno propisu kojim se uređuju trgovačka društva te direktor hrvatskog operatora tržišta energije. Među ostalim, taj krizni tim temeljem svih raspoloživih informacija o stanju na tržištu plina u RH, kao i u okruženju obavlja procjenu utjecaja konkretnih poremećaja i donosi kratkoročne mjere za umanjivanje utjecaja poremećaja na mogućnost zadovoljavanja potreba za plinom tržišta RH.
Međutim, iako u tom članku stoji da u taj krizni tim ulaze samo ministar i dva predstavnika Ministarstva iz područja energetike, u krizni tim imenovan je još jedan član suprotno donesenoj odluci Vlade – to je Jurica Lovrinčević. Otkriva to priopćenje sa zatvorenog dijela 198. sjednice Vlade, u kojem se navode svi članovi tog kriznog tima. Među njima su umjesto tri, imenovana četiri člana iz Ministarstva gospodarstva: osim Davora Filipovića, državnog tajnika za energetiku Ive Milatića i Kristine Čelić, ravnateljice Uprave za energetiku, tu je i Lovrinčević. Izvor koji je Nacional upozorio na ovu intrigantnu okolnost navodi još nešto – da je od trenutka donošenja te odluke do njene objave u Narodnim novinama prošlo znakovito dugo vremena, da odluka nije objavljena promptno kao u većini drugih situacija te da se moguće upravo čekalo hoće li to sporno imenovanje proći u javnosti nezapaženo.
Iako u odluci Vlade stoji da u Krizni tim za Plan intervencije o mjerama zaštite sigurnosti opskrbe plinom ulaze samo ministar i dva predstavnika Ministarstva iz područja energetike, imenovan je i Lovrinčević
Osim toga, premijer Andrej Plenković Lovrinčevića je imenovao i članom Upravnog odbora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost i to kao predstavnika Ministarstva gospodarstva.
Radi se o tijelima u kojima Lovrinčević može sudjelovati u donošenju brojnih odluka iz plinskog sektora, gdje dominantne i kompleksne poslovne interese ima Pavao Vujnovac, njegov aktualni poslovni partner iz Pevexa. A o njihovim međusobnim odnosima može se diskutirati.
Naime, većinu s 53 posto suvlasništva u Glavnoj skupštini Pevexa drže Pavao Vujnovac s 37 posto i Mario Radić sa 16 posto, osobno i kroz svoju firmu Filir. Drugi najveći dioničar je Lovrinčević koji osobno drži 8,82 posto, a njegova tvrtka Dicentra 14,40 posto.
Prije nekoliko mjeseci dioničari okupljeni oko Lovrinčevića i Udruge malih dioničara Pevexa podnijeli su tužbu protiv tog trgovačkog lanca. Tražili su poništavanje svih odluka Glavne skupštine u svibnju 2022. i onih o utvrđivanju godišnjih financijskih izvješća. Udruga je tražila i isplatu dividende, nakon što je Pevex u 2021. ostvario rekordnu neto dobit od 288 milijuna kuna, odnosno da se polovica iznos isplati dioničarima, a polovica zadrži. No Glavna skupština dvotrećinskom većinom to nije prihvatila. Drugim riječima, Lovrinčević nije došao do dividende, jer su ga preglasali većinski vlasnici. Što može ukazivati na to da njihovi odnosi nisu idilični. Ali upravo i da jesu, svaka Lovrinčevićeva inicijativa u energetskom sektoru podložna je temeljitom propitivanju, bilo da ide u korist ili na štetu Pavla Vujnovca.
Komentari