Nacional otkriva detalje neobičnog sastanka oporbe na kojem su se usuglasili da će zbog plinske afere tražiti smjenu kompletne uprave HEP-a i odgovornost premijera Andreja Plenkovića, ali ne i ministra gospodarstva Davora Filipovića
Nacional je koncem proteklog tjedna doznao nepoznate detalje krajnje intrigantnog službenog sastanka predstavnika oporbe koji se održao prošlog petka u Saboru u vezi najnovije plinske afere. Sastanku su prisustvovali vodeći ljudi ili predstavnici većine relevantnih oporbenih stranaka, a ono što ga čini intrigantnim jest sadržaj njihove diskusije. I to zato što su se predstavnici oporbe usuglasili da će tražiti smjenu kompletne uprave HEP-a i odgovornost premijera Andreja Plenkovića, ali ne i ministra gospodarstva Davora Filipovića.
Na upravo takvom prijedlogu najviše su inzistirali Nikola Grmoja i Marija Selak Raspudić iz Mosta, a podržala ih je i Sandra Benčić iz Možemo!, no na kraju su svi sudionici sastanka, osim zastupnika Domovinskog pokreta Daniela Spajića, suglasno procijenili da je uloga ministra Filipovića u toj aferi minorna u odnosu na odgovornost premijera Plenkovića, koji im treba biti meta broj jedan. Doznao je to Nacional od izvora koji su prisustvovali tom sastanku.
Na sastanku su predstavnici opozicijskih stranaka donijeli zaključak i najavili ono što se trebalo dogoditi u ponedjeljak, ali je potom odgođeno za srijedu, a to je zajednička predaja Zaključka kojim bi Sabor obvezao Vladu da razriješi Upravu HEP-a. O tom zaključku trebalo bi se potom glasati do kraja tjedna odnosno ovog petka. No, za sada su Most i SDP podnijeli pojedinačne zahtjeve koje planiraju povući u srijedu, kad predaju taj zajednički Zaključak oporbenih stranaka.
Oporba je također najavila da će tražiti izvanrednu sjednicu Sabora s trima točkama rasprave: energetskom plinskom aferom, izborom ravnatelja VSOA-e i zloporabom ustavnih ovlasti te krizom u pravosuđu i štrajkom pravosudnih službenika. Također su najavili da će tražiti da se raspravlja o izmjenama Zakona o izbornim jedinicama.
No ključna tema tog sastanka koji je prethodio dogovoru oporbe o zahtjevima koje će zajednički podnijeti, kako su Nacionalu neformalno potvrdili neki od sudionika, bila je kako će se opozicija postaviti u vezi plinske afere.
Budući da je prva točka rasprave u ponedjeljak trebala biti Zakon o LNG-ju, što je domena Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja u čijem je resoru i energetika, Peđa Grbin predložio je da oporba preda zaključak u kojem će tražiti smjenu kompletne Uprave HEP-a.
‘Marija Selak Raspudić iz Mosta rekla je da se Filipović jedini usprotivio i spomenuo predatore te da je on ionako u nemilosti Plenkovića koji ga se želi riješiti, pa oporba ne treba raditi uslugu AP-u’
Tada je o tome krenula rasprava. U ime Mosta sastanku su prisustvovali Nikola Grmoja i Marija Selak Raspudić. Oni su, tvrde Nacionalovi izvori, zastupali stav da treba zatražiti smjenu Uprave HEP-a, ali smatraju da glavna meta u toj aferi treba biti premijer Andrej Plenković, a ne ministar gospodarstva Davor Filipović.
S time se složila i Sandra Benčić iz Možemo! pa se nastavila rasprava na tu temu. Daniel Spajić iz Domovinskog pokreta (kojem je mandat počeo 22. srpnja 2020. kao zamjeniku zastupnika Marija Radića) rekao je da on to podržava i slaže se sa svime, ali da će inzistirati na tome da je među glavnim krivcima i ministar Filipović jer je bio u Nadzornom odboru Ine, a svejedno ga se ekskulpira od bilo kakve odgovornosti još od izbijanja plinske mega-afere s Damirom Škugorom. Po Spajiću, svi bi u ovoj novoj plinskoj aferi trebali biti jednako odgovorni.
Dalija Orešković rekla je da se ta dva stajališta međusobno nužno ne tuku jedno s drugim, ali na kraju se većina zastupnika oporbe složila da glavna tema ipak treba biti premijer Plenković, odnosno da je na njemu najveća odgovornost.
Nacionalov izvor otkrio je zašto je Most tražio da se ministra Filipovića poštedi u ovoj priči, ali i što je o svemu rekla Sandra Benčić iz Možemo!:
“Marija Selak Raspudić iz Mosta obrazložila je da se Filipović jedini usprotivio i javno spomenuo predatore te da je on ionako u nemilosti Plenkovića koji ga se želi riješiti. Zato smatra da oporba ne treba Plenkoviću raditi uslugu. Sandra Benčić iz Možemo! kasnije je u užem krugu zastupnika neformalno izjavila da su bili neki pregovori vezano uz neku uredbu, na kojima su sudjelovali i predstavnici Grada Zagreba i Ministarstva gospodarstva, te da se tada Filipović jedini suprotstavio PPD-u i tražio da PPD kroz neke obveze i pravila polaže račune te da im se stane na kraj, ali da je bio usamljen u tim stajalištima i da nije imao nikakvu političku podršku pa je sve što je pokušavao napraviti palo u vodu. Zato su oni stekli dojam da on nije dio te kvarne ekipe koja dijeli plijen.”
‘Ako su iz HEP–a upozoravali ministra Filipovića na nešto, a on nije reagirao, rekao sam kako smatram da u tom slučaju on jest kriv. A ako ga iz HEP-a nisu upozoravali, onda je kriv HEP‘, ističe Spajić iz DP-a
Prema tvrdnjama Nacionalova izvora, Sandra Benčić rekla je to na kasnijem, neformalnom dijelu sastanka, pred više ljudi. Bila je riječ o razgovoru u kojem se raspravljalo o tezi zastupnika Spajića da bi oporba trebala prozvati i Filipovića, ali davali su se argumenti protiv toga. Na kraju su svi zaključci doneseni unisono i jednoglasno, tvrdi izvor koji je prisustvovao tom sastanku i odlučio ostati anoniman. Istup Daniela Spajića iz Domovinskog pokreta Nacionalov izvor tumači ovako:
“Radi se o tome da je Domovinski pokret dao niz javnih očitovanja kojima štiti PPD. Prevladava dojam da je to stranka Pave Vujnovca i PPD-a, koji je financiraju i drže u šaci. Između njih postoji bliska veza. Dakle, kad se uzme Plenković s jedne, a Barbarić s druge strane, razni kumski odnosi i činjenica da je riječ o interesnoj kliki kojoj je Filipović u jednom trenutku pokušao stati na rep te samim time nije dobio podršku, već je pao u nemilost, logično je da ne treba pucati po niže rangiranom i nemoćnom Filipoviću jer bismo time samo uklonili smetnju PPD-u i onima koji su stvarno veliki negativci. Nije ideja da se njega ekskulpira, nego oporba smatra da je on manji problem i nije takav negativac da ga se može staviti u isti koš s Plenkovićem, Barbarićem i Vujnovcem.” Taj sudionik spomenutog sastanka nije precizirao niti argumentirao zašto predstavnici oporbe Barbarića i Vujnovca doživljavaju negativcima.
Nacional je pokušao kontaktirati Sandru Benčić kako bi pojasnila detalje sastanka prošloga petka, ali ona je do zaključenja ovog broja Nacionala odlučila ostati nedostupna.
Nikola Grmoja iz Mosta ovako je pokušao objasniti zašto oporba za evidentne propuste i nemar počinjene u kontekstu druge plinske afere ne bi trebala tražiti smjenu ministra Davora Filipovića:
“Zato što smo promijenili 30 ministara, a krađa se nastavlja, zato to nema smisla. Kad bismo se usmjerili na ministra, a to je tražio jedino DP, zna se i zašto, ekskulpirali bismo Plenkovića. Plenković je micao ministre, a ništa se nije dogodilo. Zato nema smisla sada ‘gađati’ Filipovića jer nije Filipović postavio Upravu HEP-a, nego Plenković.”
Daniel Spajić iz Domovinskog pokreta potvrdio je za Nacional da je bio protiv toga da se ministra Filipovića oslobodi odgovornosti za novu plinsku aferu, ali da je gotovo kompletna oporba tražila da se njega ne dira. Na pitanje tko je to točno tražio, Spajić kaže:
“Svi su iz oporbe govorili da sad možda ne bi bilo dobro dirati Filipovića, što je meni bilo, da budem iskren, nenormalno, da netko može tražiti da se ne dira čovjeka koji je direktno sudjelovao u prepiskama s akterima pljačke Ine, a te sam prepiske čitao u vašem Nacionalu. I ako su iz HEP-a upozoravali ministra Filipovića na nešto, a on nije reagirao, rekao sam kako smatram da je u tom slučaju on kriv. A ako ga iz HEP-a nisu upozoravali, onda je kriv HEP.”
Spajić upozorava na još jednu bitnu činjenicu, a to je da je ministar Filipović ujedno i jedini član Skupštine HEP-a.
“Ne znam zna li oporba, ali ja znam jer sam svih 18 godina staža prije Sabora proveo u privatnom sektoru, da je ministar Filipović član Skupštine HEP-a, jer država je jedini vlasnik HEP-a. Samim time on je kao ministar jedini član Skupštine. I da on o tome ništa nije znao, to su nebuloze i žalosno je što oporba to ne zna”, smatra Spajić.
Kaže da se na kraju složio sa svim zaključcima sastanka osim jednog.
“Slažem se sa svime što je oporba zaključila osim toga da ministra Filipovića treba iz ove afere izuzeti i staviti negdje u ćošak. To sam rekao i na presici u petak, kad smo svi davali izjave. Dakle, sa svime se slažem osim s time da njega treba maknuti negdje na stranu. Itekako je on odgovoran kao ministar”, uvjeren je Daniel Spajić.
Dalija Orešković za Nacional je izjavila da je zadovoljna sastankom oporbe, posebno u kontekstu činjenice da je oporba inače jako razjedinjena, da međusobno imaju često nepomirljive stavove te jedni na druge gledaju kao na veće neprijatelje od HDZ-a. Na pitanje što misli tko je glavni krivac u novoj plinskoj aferi odnosno jesu li svi jednako krivi – i HEP, i ministar Filipović, i premijer Plenković – Dalija Orešković je odgovorila:
“Mislim da se takva zarada, to jest, afera vrijedna 10 milijuna eura nije mogla dogoditi u sustavu koji je posložen kako treba, već je sustav namjerno napravljen upravo tako da se mogu izvesti takve složene operacije, a da se na prvi pogled može reći da je to puka slučajnost odnosno posljedica toga što je netko imao višak plina, a netko drugi nije. Želim reći da možemo gledati na situaciju na dvjema razinama. Jedna je da je netko namjerno postavio nesposobne ljude u Upravu HEP-a, HERA-e, HROTE-a i u resorno ministarstvo, tako da nitko ne može shvatiti da im je sustav ranjiv i porozan za takve teške malverzacije.
‘Svejedno je li to PPD ili MOL. I s jednima i s drugima Plenković sjedi. Tko može reći da to nije bilo dogovoreno? I ako je MOL krajnji profiter, HEP kupuje od Ine po visokoj cijeni i prodaje za cent’, kaže Dalija Orešković
To bi značilo da je taj netko elementarno nesposoban za upravljanje državom i da se stalno kadrovira po rođačkim vezama, što je državu dovelo do ruba sloma. Zadatak je USKOK-a i DORH-a u tome da upravo na temelju uredbi koje je Plenković donosio i nametao tko od koga mora kupovati plin, istraži je li on ciljano i osmišljeno stvorio sustav u kojem može u nekom trenutku napraviti takvu pljačku. Jer ako je postojala obveza da HEP kupuje od Ine, a Gradska plinara od PPD-a, a sve je to netko propisao, nitko me ne može uvjeriti da to nije bilo ciljano. To je jedna od najtežih zlouporaba položaja i ovlasti koju je netko uopće mogao osmisliti. Kad smo nakon Agrokora mislili da ne možemo pasti niže, pokazala se nova razina maštovitosti ovih aktera.”
Na konstataciju da se sada počinje nazirati da glavninu viškova plina na aukcijama nije kupovao PPD, već MET (MOL Energy Trade), Dalija Orešković rekla je kako smatra da nije bitno tko je bio glavni kupac, već tko je cijelu operaciju osmislio i odobrio.
“Mislim da je to organizirani sustav i potpuno je svejedno je li to PPD ili MOL. I s jednima i s drugima Plenković sjedi i pregovara. Tko mi može reći da to nije bilo dogovoreno? I ako je MOL krajnji profiter, HEP kupuje od Ine po visokoj cijeni i onda prodaje MOL-u za cent, kako je to moguće bez znanja, odobrenja i suglasnosti Vlade i bez koristi koju je netko tko sjedi u toj vladi stavio u svoj džep?” zapitala se zaključno Dalija Orešković.
Komentari