Filipović i Szijjártó ipak se sastali u Zagrebu: Glavna tema je opskrba energentima dok traje zabrana uvoza ruske nafte

Autor:

07.05.2022., Split - Na svetkovinu nebeskog zastitnika Splitsko-makarske nadbiskupije i grada Splita sv. Dujma, odrzala se tradicionalna procesija od Katedrale do prigodnog oltara na splitskoj Rivi. Na proslavi su kao izaslanici predsjednika Vlade RH sudjelovali ministrica kulture i medija Nina Obuljen Korzinek, te ministar gospodarstva i odrzivog razvoja Davor Filipovic.
Davor Filipovic
   Photo: Milan Sabic/PIXSELL

Milan Sabic/PIXSELL

Ministar gospodarstva i održivog razvoja Davor Filipović sastao se u utorak u Zagrebu s mađarskim ministrom vanjskih poslova i trgovine Péterom Szijjártóm, a razgovarali su o sigurnosti opskrbe energentima u uvjetima ruske agresije na Ukrajinu, objavilo je Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. 

Novi dobavni pravci za energente

“Obje strane su se usuglasile da se samo zajedničkim naporima i uz veće korištenje europske energetske infrastrukture, poput LNG terminala na Krku, rafinerija, plinovoda i Jadranskog naftovoda, može osigurati rješenje prelaska na nove dobavne pravce za energente“, ističe se u priopćenju Ministarstva.

Sastanak je, kako se napominje, sazvan na inicijativu mađarske strane, a dvojica ministara razgovarala su o sigurnosti opskrbe energijom u uvjetima ruske agresije na Ukrajinu.

Filipović odbio sastanak na aerodromu, na Dan državnosti

Inače, Večernji list je objavio da se Szijjártó htio s Filipovićem sastati još jučer, na hrvatski Dan državnosti, te da je Filipoviću predložio da se sastanu u VIP salonu Zračne luke Franjo Tuđman. Filipović je, međutim, odbio prijedlog mađarskog ministra vanjskih poslova jer mu je bilo neprihvatljivo da se sastanak održi na Dan državnosti, a pogotovo ne u VIP salonu zagrebačkog aerodroma.

Filipović je stoga predložio da se sastanak održi na radni dan, odnosno danas u Ministarstvu gospodarstva i održivog razvoja.

Europska unija postigla dogovor o zabrani uvoza ruske nafte!

Podsjetimo, čelnici država članica EU-a postigli su dogovor o zabrani uvoza ruske nafte koja se doprema brodovima, a Mađarska će moći alternativno nabavljati naftu preko Hrvatske u slučaju problema s naftovodom Družba.

Szijjarto je stoga s Filipovićem želio razgovarati o nafti i njezinu transportu Janafom do MOL-ovih rafinerija koje sad dobivaju rusku naftu naftovodom Družba.

Janaf može osigurati dotok nafte

Iako se očekuje da će EU, nakon što se uvedu sankcije na uvoz ruske nafte, Mađarskoj i Slovačkoj još neko vrijeme dopustiti da im naftovodom Družba stiže nafta iz Rusije, ipak će se te dvije zemlje morati obvezati da će učiniti sve da dobavni pravac nafte preusmjere preko Janafa, odnosno Hrvatske.

A to jasno govori u kojem smjeru ide EU što se tiče ruske nafte o kojoj je Mađarska itekako ovisna.

Hrvatski premijer Andrej Plenković objasnio je na sastanku čelnika EU-a da Janaf može povećati kapacitet za trideset posto u roku od 20 do 30 dana i to uz ulaganja od samo osam milijuna eura.

Orban odustao od veta: Janaf kao alternativa Družbi omogućio dogovor o embargu na naftu

Von der Leyen o povećanju kapaciteta Janafa

Plenković je rekao da Janaf godišnje prevozi 11,4 milijuna tona sirove nafte godišnje, a s povećanjem od 30 posto kapacitet bi narastao na više od 15 milijuna tona i tako bi se Mađarska i Slovačka mogle normalno opskrbljivati.

I predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen je na konferenciji za novinare u noći na utorak odbacila spekulacije da bi Mađarska mogla biti ovisna o ruskoj nafti još godinama, kazavši da je Plenković rekao da se može opskrbljivati preko Jadranskog naftovoda. Von der Leyen je pritom spomenula rok za povećanje kapaciteta Janafa od 45 do 60 dana.

Orbanov skepticizam

Mađarski premijer Viktor Orban izrazio je skeptičnost. Još je u ponedjeljak prije početka samita rekao da je prijedlog – da se uvoz nafte koja se dostavlja naftovodom izuzme iz zabrane uvoza –  zapravo dobar prijedlog i da to predstavlja dobar pristup. Međutim, dodao je da Mađarska treba jamstvo da će imati osiguran uvoz nafte u slučaju incidenta s naftovodom Družba.

Orban je odustao od veta gotovo mjesec dana otkad je Komisija izišla s prijedlogom da se do kraja godine zabrani uvoz ruske nafte u zemlje EU-a.

Nehammer: “Naftni embargo bit će bolan za članice EU. Ali, to nije ništa u usporedbi s onim što ukrajinski narod podnosi”

Mijenjaju se odnosi: Orban se ipak predomislio

Podsjetimo, Orbán je u prijašnjim svojim izjavama pokušao braniti mađarske stavove protiv embarga na rusku naftu time rekavši da Janaf nema dovoljno kapaciteta za transport nafte i prema Mađarskoj, što nije točno.

Mađarima je očito počelo gorjeti pod nogama i moraju pod hitno osigurati alternativne dobavne pravce nafte za dvije MOL-ove rafinerije u Mađarskoj i Slovačkoj. A u tome ovise o Hrvatskoj pa se tako sad mijenjaju odnosi, piše Večernji list, prenosi Hina.

Obraćanje Mađarima: “Možete mirno spavati u svojim krevetima”

Zanimljivo, Orban je u ponedjeljak je u kasnonoćnoj videoporuci na društvenoj mreži Facebook poručio mađarskim obiteljima da ‘mogu mirno spavati u svojim krevetima, zaštićeni od skupih troškova goriva i grijanja koje će embargo značiti za ostatak Europe’.

Dogovor je postignut. Mađarska je izuzeta od naftnog embarga! Mađarske obitelji mogu noćas mirno spavati, spriječili smo ideju od koje se diže kosa na glavi”, poručio je Orban.

 

Orban nakon dogovora o embargu: “Mađarske obitelji mogu mirno spavati”

Inače, Orban je prošlog mjeseca osvojio četvrtu uzastopnu izbornu pobjedu u svojoj zemlji te je ubrzo najavio nove poreze.

 

IZVANREDNO STANJE: Nakon autokratske odluke Ina prva na udaru Orbána: ‘Plenković mirno promatra kako mađarski premijer postaje gospodar Ine’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.