Femicid je nedovoljno osvješten problem u našoj državi. Hrvatska je treća u Europi po broju ubojstava žena

Autor:

25, February, 2023, Belgrade - The informal feminist collective Women's Solidarity and the association FemPlatz organized the "None More" protest walk that started in front of the Government of Serbia due to the eighth femicide in Serbia since the beginning of 2023. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages

25, februar, 2023, Beograd - Neformalni feministicki kolektiv Zenska solidarnost i udruzenje FemPlatz organizovali su protestnu setnju "Nijedna vise" koja je pocela ispred Vlade Srbije zbog osmog femicida u Srbiji od pocetka 2023. godine. Photo: Amir Hamzagic/ATAImages Photo: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL

Photo: Amir Hamzagic/ATAImages/PIXSELL

U organizaciji Ženske grupe Karlovac “Korak” u četvrtak je u Karlovcu održana edukacija o femicidu koji je edukatorica Iva Čatipović ocijenila gorućim, nedovoljno osviještenim problemom u Hrvatskoj, trećoj državi u Europi po broju femicida. Edukacija je održana u sklopu kampanje “KORAK ka nenasilnom društvu”, a Iva Čatipović je pravnica i koordinatorica te savjetnica za pravna pitanja SOS-a Rijeka – Centra za nenasilje i ljudska prava.

Predstavnike pravosuđa, policije i organizacija civilnog društva upoznala je s pojmom femicida i stanjem s njim u vezi, nakon čega se govorilo o načinima prevencije, procjeni rizika i tome što pojedinci, institucije i skupine mogu učiniti na sprječavanju takvih ubojstava. Bilo je riječi i o tome kako unaprijediti zakone radi učinkovitijeg pristupa toj problematici.

Čatipović je rekla da je Hrvatska treća država u Europi po broju femicida. Također je rekla da broj ubojstava u svijetu pada, ali broj femicida raste. Istaknula je kako je u Hrvatskoj prošle godine porastao broj ubojstava žena koje su počinili njihovi sinovi.

“Potrebno je femicid imenovati, izraditi strategije borbe protiv njega, a femicid valja učiniti posebnim kaznenim djelom. Valja razmotriti mogućnost donošenja posebnog propisa koji će se baviti prevencijom, procjenom rizika i edukacijom onih koji rade u sustavu”, istaknula je Čatipović.

Dodala je da se ne može ući dublje u problematiku i uzroke jer se Hrvatska ne bavi sustavno tim problemom i jer se pojedini slučajevi ne analiziraju. “Preporučujem da se to čini i uđe u korijen problema”, poručila je Čatipović.

Sandra Turkanović iz Ženske grupe Karlovac “Korak” rekla je da se kampanja odvija u sklopu dvogodišnjeg projekta “KORAK u život bez nasilja”, vrijednog 492.773 eura, koji se provodi u Karlovačkoj županiji do 1. srpnja, a financira se iz Europskoga socijalnog fonda.

“Cilj je pridonijeti razvoju izvaninstitucionalne podrške žrtvama obiteljskog nasilja – unapređujemo uslugu psihosocijalne podrške, jačamo kapacitete stručnjaka i stručnjakinja za pružanje usluga te podižemo svijest javnosti”, rekla je Turkanović i podsjetila da su lani održali edukaciju i okrugli stol o medijskom izvještavanju o žrtvama nasilja u obitelji.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.