Povodom 42. obljetnice smrti Nobelovca kojeg nastoje prisvojiti Hrvati, Srbi i Bošnjaci, Nacional iz prve hrvatske biografije Ive Andrića ‘Gospodar priče’, autora Krešimira Nemeca, donosi ulomak koji govori o tome kako je Andrić tematizirao žene i pokazivao da, paradoksalno, upravo ženska ljepota i senzualnost privlače krv, zlo i nesreću
Prva hrvatska monografija o nobelovcu Ivi Andriću istodobno je i »snimka stanja« dosadašnjih čitanja Andrićevih djela i novo tumačenje utemeljeno na suvremenim teorijskim spoznajama.
Budući da je Andrićevo djelo podjednako otvoreno i prema tradiciji i prema novome, akademik Krešimir Nemec, hrvatski andrićolog, nakon priređivanja Izabranih djela Ive Andrića, prvih u samostalnoj Hrvatskoj, Andrićeva djela motri iznad pojedinih stilova i pravaca. Imajući na umu da je Ivo Andrić čovjek s više identiteta, pa stoga i višepripadni, interkulturni pisac koji je u svojem djelu spojio različite tradicijske slojeve, autor drži da se njegov opus ne može bez ostatka smjestiti ni u jednu ekskluzivnu nacionalnu, stilsku, književnopovijesnu ili teorijsku »ladicu«. Upravo je stoga odabrao žanrovski pristup, koji mu je omogućio praćenje geneze Andrićeva stvaralaštva i uočavanje unutrašnjih stvaralačkih procesa i tipskih odlika. Imajući na umu iznimnu organičnost Andrićeva opusa i međusobnu povezanost dijelova unutar cjeline, akademik Nemec Andrićev opus motri kao sadržajnu cjelinu u stvaralačkom kontinuitetu pa u prvom od sedam poglavlja rekonstruira biografiju Ive Andrića (Ivo Andrić iz godine u godinu), a potom piše o njegovu književnom opusu, pročitanome i protumačenome u poglavljima: Homo melancholicus, Kritičarski šarm, esejistička elegancija; Kretanje tijela – lutanje duha, Razvojne linije Andrićeve novelistike, Andrićevi romani te Knjiga mudrosti i kontemplacije…
Komentari