Nacional donosi ulomak iz knjige ‘Od oktobra do otpora’ Ivane Peruško Vindakijević koji govori o titofobiji koja se munjevitom brzinom raširila sovjetskom kulturom nakon raskida političkih odnosa Staljina i Tita
Nakon raskida političkih (i kulturnih) odnosa između Staljina i Tita sovjetskom se kulturom munjevitom brzinom raširila titofobija. Predvodnici su bili politički tekstovi, točnije pamfleti-optužnice protiv tzv. “Titove klike” i “Titove svite” (termini kojima se najčešće služio sovjetski tisak koncem 1940-ih i početkom 1950-ih godina). Oni su preplavili tisak, a zatim se titofobija proširila na sve važnije grane umjetnosti – od karikature do književnosti. Sve je, dakako, zakuhao Staljin, nakon što je u Pravdi 1948. godine objavio članak (pod pseudonimom Ceka) “Kamo vodi nacionalizam Titove skupine u Jugoslaviji” (“Kuda vedet nacionalizm gruppy Tito v Jugoslavii”, 1948.):
Sve su komunističke partije, zajedno s taborom narodne demokracije i socijalizma, jednoglasno odobrile rezoluciju Informbiroa “O stanju u Komunističkoj partiji Jugoslavije”. Sve su komunističke partije svijeta priznale da sadašnje jugoslavensko rukovodstvo, odnosno Titova skupina, svojom nacionalističkom politikom ide na ruku imperijalistima, da izolira Jugoslaviju i da je oslabljuje…
Komentari