Nacional donosi ulomak iz knjige Janisa Varufakisa ‘Ima li ovdje odraslih’ u kojoj bivši grčki ministar financija govori o tome kako su mu najviši europski dužnosnici i bankari otvoreno rekli da će umjesto spasa iz krize, 2015. Grčku baciti u dužničko ropstvo
Prije nego što je postao povjerenik EU-a, Moscovici je bio francuski ministar financija. Kad se oslobodilo najviše ekonomsko mjesto u Europskoj komisiji, francuski predsjednik François Hollande inzistirao je da se ta uloga da nekom Francuzu. Berlin je bio (i ostao) snažno zainteresiran za to da Bruxelles stane na kraj francuskom proračunskom deficitu, pa im nipošto nije bilo drago dati posao Francuzu, a ponajmanje bivšem ministru financija Francuske. S druge strane, u Berlinu su morali nagraditi predsjednika Hollandea za potpuni zaokret koji je učinio u njihovo ime prihvaćajući program mjera štednje odmah nakon što je osvojio izbore na obećanjima da će se tim mjerama oduprijeti. Ta je nezgodna situacija riješena na način koji bi svatko drugi na mjestu Pierrea Moscovicija smatrao ponižavajućim: Moscovici je dobio posao, ali tako da su izmislili novo radno mjesto – potpredsjednika Europske komisije – koji će ga nadgledati. Dodajući sol na ranu, Berlin je to novo mjesto dao bivšem premijeru Latvije, čija je najslavnija zasluga bila nametanje mjera štednje koje su bile toliko oštre da su “riješile” ekonomsku krizu njegove zemlje tako što je polovica stanovništva emigrirala.
OD SAMOG POČETKA Pierre mi je pristupio kao prijatelj, čak drug. Rekao mi je da potpuno razumije moje argumente. U jednom je trenutku priznao da je u mladosti bio marksist. Iako više nije bio radikalan, želio je da znam kako je u njemu ostalo dovoljno od nekadašnjeg ljevičara da shvati stajalište moje vlade. Nije čudo što mu Berlin nije vjerovao. Kad sam mu opisao nedavni susret s Jeroenom Dijsselbloemom, načinio je zgađen izraz lica i savjetovao mi da ne obraćam pozornost na njegove prijetnje…
Komentari