Alfred Rosenberg, jedan od najbližih Hitlerovih suradnika i idejni tvorac Holokausta, ispisao je od 1936. do 1944. godine 400 stranica tajnog dnevnika, koje je nakon Nürnberškog procesa otuđio i sve do svoje smrti skrivao jedan od tužitelja, a Nacional donosi ulomak iz knjige ‘Sotonin dnevnik’ koju su o cijelom tom procesu, povijesnim zbivanjima i isprepletenim sudbinama ‘pozitivaca’ i ‘negativaca’ napisali autori Robert K. Wittman i David Kinney
Početkom 1943., na svoj pedeseti rođendan Rosenberg se hrvao s depresijom. U ratnom dobu je taj dan – koji je dijelio, od svih ljudi baš s Göringom – slavio tiho, ali je te godine želio raskošan događaj doličan svomu položaju u stranci. „Naposljetku, Göring i ja smo već ušli u povijest nacionalsocijalističke revolucije“, zapisao je. Ujutro su ga kod kuće zabavljali dječji zbor Hitlerjugenda i Savez njemačkih djevojčica. Vodeći nacisti pozdravili su ga u uredu, a dvije stotine gostiju častilo se gulašem i pivom u plesnoj dvorani u zgradi Rosenbergova ministarstva, bivšemu sovjetskom veleposlanstvu na aveniji Unter den Linden.
Ostali su poslali dirljiva pisma. „Najviše me ganula Hitlerova pismena poruka“, zabilježio je Rosenberg. Hitler ga je proglasio jednim od „čelnih intelektualnih oblikovatelja stranke“, zahvalio mu na odanosti i nagradio ga darom od – 250 000 reichsmarki. „Obojica znamo koliko se razlikujemo“, nastavljao je Rosenberg. „On je svjestan toga da ja neke ljude kojima on dopušta, pretpostavljam iz državničkih razloga, djelovati iz pozadine držim štetočinama.“ Barem je utješno što ga Hitler cijeni, mislio je Rosenberg „Odgovorio sam mu da sada mogu reći kako sam svih ovih godina vjerovao u njega i njegov rad i da je moja najveća životna povlastica boriti se rame uz rame s njime.“
Ali njegova će vjera ubrzo doći na tešku kušnju…
Komentari