FBI je pratio karijeru Arethe Franklin zbog straha od njezinog aktivizma

Autor:

Nakon što je skinuta oznaka tajnosti s dokumenta koji sadrži preko 270 stranica, izašlo je na vidjelo da je FBI pratio Arethu Franklin tijekom njezinog života u strahu od njezinog aktivizma i borbe za građanska prava.

FBI je otvorio za javnost svoj dosje o pokojnoj Arethi Franklin. Dokument, koji se proteže na 270 stranica i uključuje izvješća iz više od desetak država, pokazuje da je FBI opsežno pratio  aktivizam za građanska prava Arethe Franklin, posebice njezino prijateljstva s Martinom Lutherom Kingom, Jr., i Angelom Davis. Između ostalog, dokument sadrži i dokaze o prijetnjama smrću slavnoj pjevačici kao i veliki slučaj kršenja autorskih prava putem Yahoo-a.

Bilješke o prijateljstvu Arethe Franklin s dr. Kingom uključuju detaljnu dokumentaciju o njezinim nastupima na Southern Christian Leadership Conference (SCLC), čiji je King bio predsjednik. FBI je pratio nastupe koji su se dešavali u Atlanti u Georgiji, i Memphisu u Tennesseeu, 1967. i 1968. okarakterizirane kao događaje “komunističke infiltracije”. Sljedeća bilješka u spisu naslovljena je “Atentat na Martina Luthera Kinga. Rasna pitanja.” Navodi se da je Aretha Franklin navodno sudjelovala u besplatnom, “velikom memorijalnom koncertu” na stadionu u Atlanti, koji su donirali Atlanta Braves. „Koncert bi mogao proizvesti emocionalnu iskru koja bi mogla izazvati rasne nemire u ovom području” – stoji u dokumentu FBI-a. Na kraju je SCLC ipak otkazao tu misu zadušnicu odnosno koncert i umjesto toga održao procesiju dugu tri milje do koledža Morehouse.

Praćenje veza Arethe Franklin s Angelom Davis uključuje bilješke o njezinom nastupu na prikupljanju donacija u Los Angelesu 1972. za obrambeni fond Angele Davis. U dosjeu se navodi da je Angela Davis “suočena s optužbama za ubojstvo i otmicu u Kaliforniji” i da je koncert sponzorirao National United Committee to Free Angela Davis. “organizacija koju je osnovala Komunistička partija Sjedinjenih Američkih Državava”. Aretha Franklin je ranije ponudila da plati jamčevinu za Angelu Davis, iako to nije bilo dokumentirano.

FBI je identificirao Arethu Franklin kao potencijalnu sudionicu na navodno prijetećim događajima mnogo češće nego što se ona na njima doista pojavljivala. Godine 1971., na primjer, izvor FBI-a infiltrirao se u bostonski ogranak Young Workers Liberation League, koja je očito planirala dobrotvornu večer Angele Davis koja bi se “održala u Bostonskom vrtu s Arethom Franklin”. Njezin planirani nastup na događaju Black Panther Party u Los Angelesu, koji je otkazala zbog problema s vremenom (zbog čega se kasnije ispričala), dokumentiran je u datoteci pokrivenoj žigovima “Strogo tajno” i “Povjerljivo”. “Bobby Seale, predsjednik stranke Black Panther, naložio je stranci Black Panther u Los Angelesu da pokrene planove za veliki skup koji će kulminirati besplatnom podjelom hrane siromašnim crncima u Los Angelesu,” stoji. “Izvor je također obavijestio da je Gwen Goodloe htjela kontaktirati crne pjevačke zvijezde Arethu Franklin i Robertu Flack kako bi eventualno pomogla u događaju.”

FBI je također istraživao veze između Arethe  Franklin i Black Liberation Army (BLA) nakon što je ustvrdio da su njezinu adresu pronašli među dokumentima BLA-e. FBI je okarakterizirao BLA kao “kvazi-vojnu skupinu sastavljenu od malih gerilskih jedinica koje koriste taktiku urbanog gerilskog ratovanja protiv uspostavljenog poretka s ciljem postizanja revolucionarnih promjena u Americi”. Ured je na kraju priznao da nije mogao utvrditi povezanost Arethe Franklin s BLA-om.

Možda je najbizarniji dokument iz 1976. koji povezuje Arethu Franklina s organizacijom Coordinating Council for the Liberation of Dominica  (CCLD), koje je izvor iz FBI-a nazvao “crnačkom ekstremističkom skupinom koja želi narušiti mir otoka Dominika”. Izvor je dodao da je CCLD “možda uspostavio operativnu bazu na području New Yorka” i identificirao Arethu Franklin kao suradnicu Roosevelta Bernarda Douglasa, “crnog ekstremista međunarodnog značaja”. Douglas je kasnije postao dominikanski premijer. Čini se da Ured FBI-a nije pronašao daljnje veze između Franklina i CCLD-a.

Zabilježene su i tri prijetnje smrću Arethi Franklin, uključujući pokušaj zatvorenika iz zatvora okruga Cook da je ucjeni za milijun dolara dok se predstavljao kao agent FBI-a, rekavši joj da će snositi posljedice ako ne plati. Godine 1974. stranac je rekao Arethi Franklin da je na “listi za odstrel”. A pet godina kasnije, jedna ju je osoba intenzivno maltretirala kod kuće, pismom i telefonom, uz prijetnje smrću.

Više od 170 stranica dosjea odnosi se na slučaj kršenja autorskih prava, koji je započeo 2005. nakon što su odvjetnici Arethe Franklin zatražili od FBI-a da locira moderatora Message boarda na Yahoo-u. Bilo je potrebno nekoliko mjeseci i više sudskih poziva pred velikom porotom da se pronađe krivac, koji je samoproglašeni “antifanatik” koji je imao problema s njezinim nastupima i navodno je ilegalno prodavao piratske CD-e i DVD-e s njezinom glazbom i nastupima. Po dostupnim podacima ta osoba nikada nije izvedena pred sud.

 

 

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.