EVO VAM VAŠI KRIMINALCI Njemačka deportirala 36 osoba u Srbiju i Sjevernu Makedoniju

Autor:

14 September 2024: A sign with the inscription Zurückweisung signals the end of asylum in Germany. Symbolic image of the rejection of asylum seekers and the political measures for border control and migration policy. PHOTOMONTAGE *** Ein Schild mit der Aufschrift Zurückweisung signalisiert das Ende des Asyls in Deutschland. Symbolbild die Ablehnung von Asylsuchenden sowie die politischen Maßnahmen zur Grenzkontrolle und Migrationspolitik. FOTOMONTAGE,Image: 907601604, License: Rights-managed, Restrictions: imago is entitled to issue a simple usage license at the time of provision. Personality and trademark rights as well as copyright laws regarding art-works shown must be observed. Commercial use at your own risk., Model Release: no, Credit line: Michael Bihlmayer / imago stock&people / Profimedia

Michael Bihlmayer/imago/Profimedia

Njemačke vlasti u utorak su, kako su izvijestili mediji, deportirale 36 osoba u Srbiju i Sjevernu Makedoniju. Riječ je uglavnom o osobama kojima je odbijen zahtjev za političkim azilom, a među njima ima i osuđenih kriminalaca.

Prvi val dolazi kao dio najnovije ofenzive deportacije njemačke vlade i krenuo je prije dva tjedna. Prve deportacije bile su u Afganistan.

Druge u utorak (17. rujna) iz Hamburga za Beograd i Skoplje. Kako prenosi dnevnik Bild, u njemu je bilo 36 osoba, uglavnom državljana Srbije i Kosova, kojima je uskraćeno pravo na azil ili iz nekog drugog razloga ne polažu pravo na ostanak u Njemačkoj.

Čarter let poljske kompanije Enter Air unajmila je najsjevernija njemačka savezna pokrajina Schleswig-Holstein, pa se pretpostavlja da su deportirani i registrirani u ovoj državi.

NAKON BRUTALNIH NAPADA Njemačka proširila kontrole na sve granice kako bi ograničila migracije

Srbija nije Afganistan

No, za razliku od deportacija za Kabul krajem kolovoza, ovaj nije nikakva senzacija. Dok su deportacije u Afganistan kontroverzne jer njemačka vlada nema diplomatske veze s talibanskom vladom u Kabulu, a organizacije za ljudska prava ukazuju na lošu situaciju u Afganistanu, čini se da je vraćanje ljudi u Beograd i Skoplje – stvar rutine.

I u slučaju Zapadnog Balkana organizacije za ljudska prava upozoravaju na loše stanje ljudskih prava, posebno kada su u pitanju Romi, no samo u prvih nekoliko mjeseci ove godine njemačke vlasti su u Srbiju deportirale već 795 osoba.

Vladati Zapadnim Balkanom

Još 2014. godine zemlje zapadnog Balkana proglašene su tzv. sigurnim zemljama. To znači da osobe iz tih zemalja, kojima pripadaju Srbija i Kosovo, mogu biti deportirane nakon skraćenog postupka provjere.

Kako bi usmjerila migraciju, njemačka vlada uvela je pravilo o zemljama zapadnog Balkana koje omogućava lakše zapošljavanje državljana tih zemalja. Pravilo, koje zahtijeva samo ugovor o radu s njemačkim poslodavcem, pokazalo se uspješnim te ga je njemačka vlada produžila na neodređeno vrijeme u lipnju ove godine.

‘GUBIMO KONTROLU’ I njemačke lokalne vlasti za povećanje deportacija migranata

Pritisak na vlast

Nakon izbornih uspjeha krajnje lijevih i desnih stranaka koje se zalažu za ograničavanje neregularnih migracija, pojačan je pritisak na saveznu vladu da ispuni obećanje o intenziviranju deportacija osoba koje nemaju pravo ostati u Njemačkoj. Pritisku je pridonijela i činjenica da je napadač koji je u kolovozu napao posjetitelje festivala u Solingenu, ubivši troje i teško ranivši desetak ljudi, Sirijac kojeg vlasti nisu uspjele deportirati u Bugarsku.

U njemačkim medijima svako malo se pojave priče o ljudima koji se nakon dugog niza godina i višestrukih protjerivanja u zemlju porijekla vraćaju u Njemačku kako bi ipak pokušali dobiti boravišni status.

Posljednji medijski eksponirani slučaj je protjerivanje Roma iz Srbije, kojeg su protjerale vlasti u Weiblingenu, na jugu Njemačke, unatoč tome što u Njemačkoj živi njegovih pet maloljetnih kćeri, od kojih su četiri njemačke državljanke, piše N1.

U BEČU ŠOKIRANI Austrija protiv kontrola na njemačkim granicama, neće prihvaćati azilante s ‘odbijenicom’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.