EVIVA ESPAÑA! Prvaci Europe: Dani Olmo i raskošna Španjolska. Englezi su (opet) gubitnici

EPA/GEORGI LICOVSKI

Nogometna reprezentacija Španjolske osvojila je naslov europskog prvaka nakon što je u finalu u Berlinu svladala Englesku 2:1. To je rekordni četvrti naslov prvaka Europe za ‘La Roju’

Španjolska je povela golom Nica Williamsa u 47. minuti, na 1:1 poravnao je Cole Palmer u 73., da bi pobjednički pogodak postigao Mikel Oyarzabal u 86.

Nakon vrlo slabog prvog poluvremena u kojem niti jedna momčad nije stvorila niti jednu opasniju priliku, Španjolska je stigla do prednosti nakon samo 70 sekundi nastavka. Mladi, 17-godišnji Yamal (*proglašen najboljim igračem finala) odlično je vidio utrčavanje Williamsa na lijevom krilu te ga pravovremeno proigrao, a ovaj je preciznim udarcem u suprotni kut svladao Pickforda.

Bila je to četvrta asistencija srednjoškolca na ovom Euru,

Lineups provided by Sofascore

Engleska je izjednačila sredinom drugog poluvremena kada je Bellingham uspio ostaviti povratnu loptu za Palmera koji je s više od 20 metara prizemnim udarcem pogodio sam donji desni kut nemoćnog Simona.

Odluka o prvaku pala je samo nekoliko minuta prije isteka vremena, Cucurella je poslao prizemni ubačaj s lijevog boka na peterac, a tamo je Oyarzabal reagirao brže od Guehija i ubacio loptu u mrežu.

EPA/CLEMENS BILAN

U samom finišu Englezi su imali tri zicera u istom napadu, ali Španjolci su junački digli blok na sva tri engleska pokušaja, jednu je loptu s gol-crte izbio nekadašnji Dinamov igrač, Dani Olmo.

Drugo poluvrijeme La Roja je igrala bez najboljeg igrača Europskog prvenstva, Rodrija kojeg je (zbog ozljede) izbornik na odmoru bio prisiljen zamijeniti Zubimendijem.

Za Španjolsku je ovo rekordni četvrti naslov europskog prvaka, nakon 1964., 2008. i 2012., dok je Engleska i dalje bez kontinentalne titule, ovo joj je drugi uzastopni poraz u finalu, prije tri godine na Wembleyu uspješnija je bila Italija.

Abaca Press / Profimedia

Najbolji strijelci

Čak je šest igrača s tri postignuta pogotka podijelilo naslov najboljeg strijelca upravo završenog nogometnog EURA u Njemačkoj.

Uoči finala dvojica su igrača iz te skupine, engleski kapetan Harry Kane te španjolski veznjak Dani Olmo, imala priliku izdvojiti se sami na vrhu, no niti jedan se nije upisao u strijelce pa su ostali u društvu Gruzijca Georgesa Mikautadzea, Nijemca Jamala Musiale, Nizozemca Codyja Gakpa i Slovaka Ivana Schranza.

Marco Canoniero / Alamy / Alamy / Profimedia

LJESTVICA STRIJELACA:

3 – Harry Kane (Eng), Georges Mikautadze (Gru), Jamal Musiala (Njem), Cody Gakpo (Niz), Ivan Schranz (Svk), Dani Olmo (Špa)
2 – Jude Bellingham (Eng), Niclas Fuellkrug, Kai Havertz, Florian Wirtz (svi Njem), Donyell Malen (Niz), Razvan Marin (Rum), Fabian Ruiz, Nico Williams (oba Špa), Breel Embolo (Švi), Merih Demiral (Tur)

‘Dupla kruna’

Španjolci Dani Carvajal, Nacho i Joselu ušli su u skupinu odabranih nogometaša koji su u istoj godini osvojili europski naslov s reprezentacijom, te Kup ili Ligu prvaka u klupskom dresu.

Veliki Luis Suarez bio je prvi kojem je to uspjelo 1964. godine.

Sjajni španjolski napadač predvodio je “furiju” do europskog naslova pobjedom 2-1 protiv Sovjetskog saveza pred 80.000 gledatelja na Santiago Bernabeu. Iste je sezone osvojio i Kup prvaka u dresu Intera nakon slavlja protiv Real Madrida 3-1 na bečkom Prateru.

Dvadeset četiri godine kasnije pridružili su mu se Nizozemci Hans van Breukelen, Ronald Koeman, Berry van Aerle i Gerald Vanenburg. Ovaj kvartet je odigrao ključne uloge kada je PSV pobijedio Benficu na 11-erce u finalu Kupa prvaka 1988. u Stuttgartu.

EPA/ANNA SZILAGYI

Točno mjesec dana kasnije, ponovo u Njemačkoj, Nizozemska je u finalu EP-a u Munchenu porazila SSSR sa 2-0.

Španjolci Fernando Torres i Juan Mata imali su nezaboravno ljeto 2012. slavljem Chelsea u finalu Lige prvaka protiv Bayerna nakon jedanaesteraca, te Španjolske na EP-u pobjedom 4-0 u finalu protiv Italije.

Cristiano Ronaldo i Pepe igrali su ključne uloge za Real Madrid i Portugal četiri godine kasnije, dok je Jorginho bio posljednji koji je u istoj sezoni osvojio Ligu prvaka i EURO. EP je zbog pandemije COVID-19 igran 2021. godine, kada je Chelsea u engleskom finalu slavio sa 1-0 protiv Manchester Cityja.

Ove sezone Ligu prvaka je osvojio Real Madrid pa su u ovo društvo ušli i Španjolci Dani Carvajal, Nacho i Joselu.