Eurozastupnici usvojili izvješće o europskoj povijesnoj svijesti, Zovko se osvrnula na zločine svih totalitarnih režima

Autor:

11.01.2023., Split - Premijer Andrej Plenkovic na obiljezavanju 33. obljetnice osnutka HDZ-a Split.
Zeljana Zovko
  Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Photo: Miroslav Lelas/PIXSELL

Eurozastupnici su u srijedu usvojili izvješće o europskoj povijesnoj svijesti koja je, ističe se, izuzetno važna za razumijevanje prošlosti i oblikovanje budućnosti, priopćio je ured HDZ-ove eurozastupnice Željane Zovko koja je amandmanima sudjelovala u oblikovanju ovog izvješća .

Potpredsjednica EP-ovog Odbora za vanjske poslove Željana Zovko je izrazila zadovoljstvo usvajanjem izvješća na kojem je radila u sklopu Odbora za kulturu i obrazovanje i skupine zastupnika za njegovanje europske kulture sjećanja, navodi se u priopćenju ureda zastupnice.

Navedeno izvješće je na Odboru za kulturu i obrazovanje usvojeno u studenome prošle godine te u četiri dijela ističe važnost pristupa prošlosti na temelju ključnih europskih vrijednosti poput humanizma, tolerancije, solidarnosti i vladavine prava te naglašava da je povijesna svijest izuzetno važna za razumijevanje prošlosti i oblikovanje budućnosti.

U tekst izvješća uključeni su i amandmani koje je priložila hrvatska europarlamentarka. U svojim je amandmanima pozvala na objektivno, činjenično i istinito prisjećanje na zločine, zlodjela i žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima na europskom tlu tijekom 20. stoljeća, uključujući komunizam, nacizam i fašizam, stoji u priopćenju. Također je upozorila da se povijesna istina ne smije iskrivljavati niti koristiti u političke svrhe i lažno tumačenje povijesti. “Očuvanje povijesne istine i njegovanje kulture sjećanja je ključno za Europu demokracije, suživota i budućnosti. Lekcije iz prošlosti moramo primijeniti kako bismo spriječili njihovo ponavljanje u budućnosti” , istaknula je Zovko.

U izvješću, usvojenom na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu, također se navodi potrebu za pravilnim i kritičkim pristupom prema prošlosti, važnosti dobrog informiranja javnosti o povijesnoj svijesti i novoj kulturi sjećanja kojom se potiče povijesna svijest utemeljena na zajedničkim vrijednostima i praksama. Pored toga, ističe se presudna uloga obrazovanja za nacionalnu, europsku i globalnu povijest, osobito kroz poticanje promišljanje i rasprave, kao i potrebu za interdisciplinarnim i intersekcijskim podučavanjem povijesti. U izvješću još stoji da je važno očuvati bogatu europsku kulturnu i povijesnu baštinu i mjesta sjećanja te poziva države članice da osnaže alate za medijsku i digitalnu pismenost javnosti kako bi se spriječilo zloupotreba digitalnih kanala.

Zovko se u svom parlamentarnom radu aktivno zalaže za njegovanje kulture sjećanja i rasvjetljavanje zločina totalitarnih i autoritarnih režima, posebno na zapadnom Balkanu i istočnoj Europi, napominje ured zastupnice. Kroz rad u Odborima za vanjske poslove, kulturu i obrazovanje te skupini zastupnika za njegovanje europske kulture sjećanja, Zovko je na ovom pitanju radila u više izvješća te je organizirala razne događaje, poput konferencije o blaženom kardinalu Stepincu s ciljem očuvanja lika blaženog Stepinca i promicanja istine o njegovom životu kao žrtvi totalitarnog režima, predstavljanje knjige “Staze pravednika – priče o herojstvu, humanosti i nadi“ u povodu obilježavanja Međunarodnog dana sjećanja na žrtve holokausta te izložbe o fra Didaku Buntiću i hercegovačkim franjevcima mučenicima, podsjeća ured zastupnice u priopćenju.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

antialias

prije 10 mjeseci

"U svojim je amandmanima pozvala na objektivno, činjenično i istinito prisjećanje na zločine, zlodjela i žrtve svih totalitarnih i autoritarnih režima na europskom tlu tijekom 20. stoljeća, uključujući komunizam, nacizam i fašizam, stoji u priopćenju." Intetresantno je da netko može postati eurozastupnik i ujedno nemati pojma što je komunizam i po čemu se on razlikuje od nacizma i fašizma. Isto tako, točno je da su postojali nacistički i fašistički režimi, ali nikada nigdje nije postojao "komunistički režim", jer nešto kao "komunistički režim" je contradictio in adjecto. U komunizmu nema "režima". Komunizam je, za razliku od nacizma i fašizma, plemenita ideja, a to što su Lenjin, Staljin, Mao i ostala ekipa diktatora sebe nazivali komunistima i zloupotrebili ideju komunizma ne znači da su isti zaista bili komunisti. Zamislite da je idem po gradu i ubijam ljude pa kažem da sam ja humanista i demokrat. Bi li me europarlamentarci zvali humanistom i demokratom ili pak ubojicom?