Europski parlament suglasio se s politikom Europske komisije prema bjeloruskom režimu i uvedenim sankcijama koje su posljedica kršenja građanskih sloboda i ljudskih prava.
Europska povjerenica za unutarnje poslove Ylva Johansson predstavila je izvješće o stanju u Bjelorusiji godinu dana nakon namještenih predsjedničkih izbora i nasilnih suzbijanja masovnih prodemokratskih prosvjeda.
Rekla je da se stanje u toj zemlji ne popravlja i da se režim Aleksandra Lukašenka nastavlja obračun s neistomišljenicima.
EU je nametnula i sankcije Bjelorusiji nakon predsjedničkih izbora na što je Lukašenko odgovorio propuštanjem migranata iz trećih zemalja preko Bjelorusije prema granicama EU-a.
“Instrumentalizacija migranata još je jedan zabrinjavajući primjer Lukašenkovog zanemarivanja međunarodnih normi”, navela je Johansson.
Za usvajanje njezina izvješća glasalo je 506 zastupnika, protiv je bilo 29, a suzdržanih 139.
“Jedini izlaz iz ove krize su novi, slobodni i pošteni izbori u Bjelorusiji, kojih se ne samo bjeloruski predsjednik Lukašenko, već i ruski predsjednik Putin toliko plaše”, kazao je litavski zastupnik Andrius Kubilius iz grupacije Europski pučana (EPP).
Socijaldemokratski portugalski zastupnik Pedro Marques (S&D) utvrdio je kako bjeloruski narod zaslužuje i očekuje slobodu, demokraciju i prosperitet.
Krijumčarenje migranata
“Lukašenkov režim ne oklijeva isporučiti suprotno samo kako bi se zadržao na vlasti. Sada je potpuno prešao granice krijumčareći migrante iz Bjelorusije u EU. To je apsolutno neprihvatljivo”, dodao je.
U ime liberalne grupacije govorio je Litavac Petras Auštrevičius (Renew Europe) koji je naveo kako ne postoji niti jedan članak u Općoj deklaraciji o ljudskim pravima koji Lukašenkov režim nije prekršio.
“Lukašenkov režim je u potpunom poricanju i samozadovoljavanju, ali mu se udvara susjed na istoku. Nakon što je odbio suradnju s Europskom unijom, Lukašenko je na putu da ispuni sljedeće prijetnje: preplaviti EU migrantima, drogama, pa čak i nuklearnim otpadom”, kazao je.
“Jedinstvo između Rusije i Kine održava uzurpatora Lukašenka na vlasti. U slučaju Rusije vidimo čak i elemenata hibridnog rata protiv susjeda, Poljske, Litve i Latvije”, istaknula je u ime Konzervativaca (ECR) poljska zastupnica Anna Fotyga.
Osim osude Bjelorusije, dio zastupnika kritizirao je način na koji su Poljska, Latvija i Litva zatvorile migrantsku rutu.
Sergey Lagodinskyu ime zelene grupacije (Verts/ALE) zatražio je da se Lukašenka optuži za mučenje vlastitih građana.
“Imamo tri države članice Europske unije koje flagrantno krše međunarodno pravo i de facto suspendiraju pravo na azil. Rasporedili su svoje vojske na granice i vraćaju u Bjelorusiju tražitelja azila, što ih je koštalo opomene Europskog suda za ljudska prava”, rekao je Manu Pineda u ime Ljevice.
Komentari