Europski tužitelji i danas glavna tema: ‘Plenković je imao čudan, na rubu divljački, ispad…’

Autor:

04.11.2022., Zagreb - Kuca Europe. Europska javna tuziteljica Laura Codruta Kovesi odrzala je konferenciju za medije. Photo: Sanjin Strukic/PIXSELL

Sanjin Strukic/PIXSELL

Nikola Mažar (HDZ) i Mišel Jakšić (SDP) komentirali su u nedjelju aktualne teme – od prosvjeda oporbe do europskih tužitelja.

Mišel Jakšić kaže da je ogromna energija koja se osjetila na prosvjedu na Markovom trgu pokazatelj uspjeha.

Vidi se da se stvara jedan optimizam, da su moguće promjene u našoj zemlji. S druge strane, ono što nam pokazuje da smo uspjeli je panika i nervoza koju ispoljava Andrej Plenković koji pokazuje ono lice kad ne ide sve onako kako je on zamislio pa onda krene s putinofilima, rusofilima, srboljupcima, antihrvatima… Svime onime što se zna da HDZ vadi kad se ne osjeća najkomotnije u svojoj situaciji”, tvrdi Jakšić i dodaje da premijer Plenković pokazuje komunikacijski stil koji pokušava biti loša kopija Karamarka i Milijana Brkića te da je to pokazatelj njegovog straha, piše N1.

Nikola Mažar poručuje da premijer nema razloga za nervozu.

“Ako pogledamo samo jučerašnje istraživanje, koga građani žele kao premijera, vidimo da je Andrej Plenković porastao za sedam posto i ima pet puta veću podršku građana nego Peđa Grbin. Ima veću podršku građana, nego svi drugi kandidati za premijer zajedno. Posljednja anketa Crobarometar pokazuje da je HDZ najstabilnija, najčvršća, najsigurnija stranka”, ističe Mažar.

“Oporba osim galame, totalitarnih poruka, poruka da se politički neistomišljenici trebaju zatvarati, stranke ukinuti, poruka da je Zakon o hrvatskom jeziku kretenski zakon, mi ništa drugo u tim raspravama nismo čuli. S druge strane zastupnici HDZ-a su govorili o rezultatima, postignućima, svim bitnim stvarima za naše hrvatske građane. Te dvije političke Hrvatske smo htjeli pokazati na raspravi – ova koja ruši, destruktivna, i ova koja radi”, dodaje Mažar.

EPPO

Iz Vlade dolaze glasovi da se nadležnost Europskog javnog tužitelja osporava, a uredba u kojoj se spominju sankcije za Hrvatsku, zbog europskog proračuna i zbog vladavine prava postoji u toj uredbi.

“To je vezano za Geodetski fakultet koji je tražio europska sredstva, a ovo vezano za Ministarstvo kulture na što se referirao premijer su državna sredstva. I nitko tu nije rekao ništa neistinito, samo je bitno da se utvrdi činjenično stanje sukladno podacima Ministarstva financija. Nitko ne osporava rad Ureda europskog javnog tužitelja, ali se moramo pridržavati uredbe koja propisuje nadležnost, sukladno troše li se nacionalna ili euorpska sredstva”, kaže Mažar.

BURNA SUBOTA Europski tužitelji i dalje glavna tema, Habijan poručio: ‘Razmislimo o izjavama…’

Jakšić komentira kako premijer puno više priča o demokraciji u Bruxellesu, nego u Zagrebu.

Andrej Plenković pokazuje u ovih osam godina da kad ode u Bruxelles ima sjajano, blještvo lice, prezentira se kao najbolji europski đak, netko tko će prenositi luč demokracije diljem svijeta. Ali kad se vrati u Zagreb, kući to sve zaboravi. Već nekoliko godina imamo niz situacija i poteza iz kojih možemo zaključiti da si cijelo djelovanje kao predsjednik Vlade daje puno truda da stavi svoju šapu na sve institucije koje bi trebale biti neovisne”, rekao je Jakšić.

Jakšić se osvrnuo na ponašanje premijera oko slučaja ministrice kulture Nine Obuljen Koržinek.

“Plenković je prvi istupio prema van, ‘neću trpjeti političku štetu, nije sve kako kaže europski tužitelj, to nisu sredstva od ovih nego onih’, pa su ulovljeni da se igraju po kontima i dokazuju da to zapravo nisu europska nego hrvatska sredstva – ‘ako je netko zamračio hrvatska sredstva, to nije problem, to ćemo nekako riješiti putem’. I sad kad nije imao kamo nakon svega što se događalo prema neovisnim institucijama, imao je jedan jako čudan, na rubu divljački, ispad prema Europskom javnom tužiteljstvu gdje je isplao da mi, eto, dociramo, mi ćemo odlučiti hoćemo li im dozvoliti.”

‘Kako bi prikrio kriminal Nine Obuljen, Plenković je spreman ući u sukob s europskim tužiteljima’

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.

Lumumba

prije 9 mjeseci

RH će trajati dok privatni sektor puni blagajnu da bi Plenković mogao nemilice trošiti povećavajući ukupni vanjski dug. Kratkoročna politika, rekli bismo, no Plenkoviću osigurava karijeru u EU. Jako ga briga za ono iza njega. On će se nastaniti u jednoj od država, završiti karijeru i potom kupiti kuću na Bahamima i s obitelji zaboraviti da je ikada živio u nekoj balkanskoj državici tipa Cosa Nostra. Ne treba smetnuti s uma da je Plenković dugogodišnji proizvod HDZ-ove elite pravomoćno osuđene za zločinački pothvat. Tu je priči kraj, jer većina Hrvata sebe vidi u njemu i upravo žele takvu osobu na čelu države. Jeli može gore? Bez sumnje, i to nas čeka.

Jepe

prije 9 mjeseci

Nije mogla bolja osoba od Laure voditi ovaj slucaj, niti biti na tom polozaju na kojem je sada! Zena koja je dobila otkaz borivsi se protiv korupcije i pokazala jos veci i bolji uspjeh. Heroj! "Sud: Pogrešno otpustiti rumunjskog tužitelja za korupciju Godine 2018. tadašnja čelnica rumunjske agencije za borbu protiv korupcije, Laura Codruța Kövesi, otpuštena je nakon što je kritizirala novi zakon koji je razvodnio antikorupcijske zakone u zemlji. Mnogi vjeruju da je to zato što je bila čavao u lijes za rumunjsku moćnu elitu. U utorak je Europski sud pravde presudio da je otpuštanje bilo utemeljeno na neprimjerenoj osnovi jer su rumunjske vlasti prekršile slobodu izražavanja i pravo na pošteno suđenje. Unatoč protestima rumunjske vlade, Codruța Kövesi sada je šef Ureda europskog javnog tužitelja."