Europski sud sljedeći tjedan odlučuje o tužbi Slovenije protiv Hrvatske zbog Ljubljanske banke

Autor:

03.01.2013., Zadar - Nekadasnji klijent Ljubljanske banke Slavko Marusic, dobio je rjesenje o ovrsi. Banka mu je sjela na mirovinu i potrazuje oko 17 000 kn na ime duga od 8 kn iz 1989 godine ukljucujuci kamatu.
Photo: Dino Stanin/PIXSELL

Dino Stanin/PIXSELL

Europski sud za ljudska prava trebao bi iduće srijede objaviti odluku o tome je li nadležan za tužbu Slovenije protiv Hrvatske, vezanu uz potraživanja nekadašnje stare Ljubljanske banke Zagreb (LB) prema hrvatskim tvrtkama koje je kreditirala u vrijeme zajedničke države SFRJ.

Veliko vijeće europskog suda sa sjedištem u Strasbourgu trebao bi donijeti odluku je li nadležan za taj predmet i hoće li onda o tome presuditi, a svoje će stajalište potom objaviti u pisanom obliku, objavila je u četvrtak Slovenska tiskovna agencija STA pozivajući se na slovensko državno odvjetništvo, koje zastupa državu u tom slučaju, te Europski sud za ljudska prava.

Slovenija je tužbu podnijela 15. rujna 2016.,  s tezom da su hrvatski sudovi Ljubljanskoj banci sistematski onemogućavali da dođe do svojih potraživanja  prema hrvatskim poduzećima, onemogućivši joj tako da dođe do svojih sredstava, odnosno imovine. Uz to u tužbi se tvrdi da su se u sudske postupke uplitali predstavnici hrvatske vlasti, što Hrvatska negira i tvrdi da je sud nenadležan za taj predmet s obzirom da je NLB bila u vlasništvu slovenske države te da nije slučaj o kršenju ljudskih prava pojedinaca.

Kako navodi Slovenska tiskovna agencija, potraživanja Ljubljanske banke iz vremena bivše SFRJ kad je ta banka, kako se procjenjuje, bila jedna od najvećih kreditnih ustanova u bivšoj državi te kreditirala brojne hrvatske tvrtke, prema tužbenom predmetu iznose 429 milijuna eura na dan kad je tužba podnesena sudu u Strasbourgu.

Slovenija tužbenim zahtjevom želi argumentirati tezu da su hrvatske sudbene i izvršne vlasti “sustavnim i arbitrarnim postupcima” tadašnju banku prikratile za ostvarivanje imovinskih prava, te na taj način “kršile europski pravni poredak koji izvire iz europske konvencije u ljudskim pravima, a koji obvezuje i Hrvatsku”, navodi Slovenska tiskovna agencija STA.

Komentari

Morate biti ulogirani da biste dodali komentar.