Presudama Europskog suda za ljudska prava Hrvatska je prošle godine morala isplatiti oko pola milijuna eura odštete u ukupno 15 predmeta, ali sud u presudama upozorava i da u Hrvatskoj postoji veliki problem s policijskim istragama i sudskim postupcima
U 2018. na Europskom sudu za ljudska prava u Strasbourgu protiv Hrvatske vođeno je 25 predmeta, a u njih 15 pravomoćnom je presudom zaključeno da je Hrvatska prekršila Europsku konvenciju o ljudskim pravima. Hrvatska je tim presudama kažnjena s nešto manje o 500.000 eura, ali je osim financijske odštete naređen i niz drugih radnji koje Hrvatska mora poduzeti, poput ponavljanja sudskih postupaka i pokretanja novih istraga. Jedan od slučajeva koji je Hrvatska izgubila prošle u Strasbourgu je i onaj koji je pred Europskim sudom za ljudska prava pokrenula Radmila Vojnović. Ona se tom sudu žalila jer država punih osam godina nije istražila okolnosti požara u stambenoj zgradi u zagrebačkoj Držićevoj ulici u kojoj je ona tada stanovala…
Pročitajte više u novom broju Nacionala…
REAGIRANJE ‘Obitelj Čokara od 2011. izložena je pritisku Radmile Vojnović’
Sukladno relevantnim odredbama Zakona o medijima obraćamo Vam se u svojstvu punomoćnika gosp. OLIVERA ČOKARE iz Zagreba, Petrinjska 31, OIB: 74259372148 (dalje u tekstu: moja stranka), punomoć se dostavlja u privitku, te u ime moje stranke reagiram na članak naslovljen „EUROPSKI SUD razotkrio neučinkovitost policije koja je godinama štitila počinitelje paleža u Držićevoj ulici“ objavljenom dana 02. travnja 2019. godine a posebno na navode koje je u istom iznijela gđa. Radmila Vojnović.
Moja stranka odnosno njegova supruga Lovela Čokara (obitelj Čokara) nekretninu u Držićevoj kupila je od zakonite vlasnice temeljem valjanog ugovora.
Svi stanari koji su ranije živjeli na adresi Držićeva 9 tamo su bili bespravno.
Unatoč tomu obitelj Čokara je svim stanarima, uključujući i gđu. Vojnović, isplatila ugovorenu novčanu naknadu, temeljem valjanih i od javnog bilježnika ovjerenih ugovora.
Od 2011. godine obitelj Čokara, uključujući i njihovu maloljetnu djecu, izložena je stalnom pritisku i neviđenim napadima putem Facebooka i ostalih društvenih mreža od strane gđe. Vojnović koja je, očito, naknadno postala nezadovoljna iznosom naknade koji je dobila iako je, ponavljamo, u navedenom prostoru bila bez valjane pravne osnove.
Protiv gospodina Čokare nikada se s ovim u vezi nije vodio bilo kakav sudski postupak te se presuda Europskog suda za ljudska prava odnosi na Republiku Hrvatsku a ne na njega osobno i njegovu obitelj.
Vjekoslav Komšić nema nikakve veze s kupoprodajom nekretnine u Držićevoj ulici kao niti s objektom koji je na toj adresi kasnije sagrađen.
Oliver Čokara će pred nadležnim sudovima pokrenuti odgovarajuće postupke radi zaštite svoje časti i ugleda kao i zaštite svoje obitelji.
U spomenutim će postupcima gđa. Vojnović imati prilike pružiti dokaze za svoje neistinite pa i apsurdne tvrdnje o obitelji Čokara.
Komentari