Vrhovni sud EU-a ponovno je ukorio Mađarsku zbog njezine migracijske politike. Europski sud pravde (ECJ) presudio je u četvrtak da je nastojanje mađarskog premijera Viktora Orbána da zahtjeve za azil preda mađarskim veleposlanstvima u Beogradu i Kijevu kršenje zakona EU-a.
Zakon, koji je zapravo ograničio protok migranata u Mađarsku, zahtijeva od stranih državljana da podnesu predzahtjev za azil u predstavništvu te zemlje u Srbiji ili Ukrajini prije podnošenja zahtjeva za međunarodnu zaštitu u Mađarskoj. To znači da kandidati za azil koji se već nalaze u Mađarskoj moraju putovati u inozemstvo kako bi podnijeli svoj zahtjev. Mađarska kaže da su određeni ljudi, poput Ukrajinaca koji bježe od ruske invazije, izuzeti.
Sud je također ustvrdio da je Mađarska prekršila pravila međunarodne zaštite Unije, koja ne dopuštaju pojedincu da napusti zemlju EU kako bi podnio zahtjev za azil u inozemstvu. Ta pravila EU-a, ustvrdio je Europski sud pravde, osiguravaju “učinkovit, lak i brz pristup postupku za dodjelu međunarodne zaštite”.
Orbán opetovano se sukobljava s Bruxellesom oko teme migracija i naviknut je kritizirati presude sudova EU-a kao kršenje nacionalnog suvereniteta. Njegova vlada također je osudila odluku od četvrtka. “Žao nam je što je Sud donio takvu odluku, ali također žalimo što su nas Europska komisija i Sud pravde Europske unije uopće prisilili na izradu ovog zakona”, rekao je Gergely Gulyás iz Ureda predsjednika kao odgovor na presudu Europskog suda pravde.
Politika azila bila je ključna točka Orbánove antimigracijske platforme, što je dovelo do toga da su samo 44 osobe podnijele zahtjev za međunarodnu zaštitu u Mađarskoj 2022. Europska komisija, izvršna vlast EU-a, osudila je zakon i uputila pitanje sudu EU-a u Luksemburgu .
Pravilo je uvedeno nakon pandemije COVID-a 2020., a vlada u Budimpešti tvrdila je da je osmišljeno kako bi se smanjio rizik od širenja zaraze dolaskom stranih državljana u Mađarsku.
Ali najviši sud EU-a presudio je u četvrtak da borba protiv COVID-a ne opravdava odgovor Mađarske, koji je opisao kao “nerazmjeran”. ECJ je već oborio još jednu komponentu mađarske migracijske prakse u svibnju 2020., presudivši da je zemlja nezakonito zadržavala tražitelje azila na granici sa Srbijom, piše POLITICO.
Komentari