Nacional je od izvora iz Ministarstva poljoprivrede doznao da je ministrici u Bruxellesu potvrđen nalaz revizora Europske komisije te da će Hrvatska u narednom razdoblju ostati bez deset posto sredstava za izravne potpore, što iznosi oko 230 milijuna kuna. No ministrica je u Bruxellesu saznala još nešto zbog čega je sazvala hitne sastanke na povratku u Zagreb, a zbog kojih su neki od čelnih ljudi Ministarstva poljoprivrede i Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju morali prekinuti godišnje odmore te se vratiti u Zagreb.
Jedan od najgorih nalaza zasigurno se odnosi i na sektor ovčarstva i jedinstvenog registra domaćih životinja. Naime, europski revizori su imali velike primjedbe na označavanje ovaca, odnosno na prijavu ojanjene janjadi gdje su ustanovili da Hrvatska koristi vrlo mali koeficijent janjadi. Revizori tvrde da bi taj koeficijent morao iznositi barem 1.0, što znači da jedna ovce na svijet donese barem jedno janje godišnje, ali službeni hrvatski koeficijent je 0,6. Drugim riječima to znači da se preko 40% janjadi manje prijavljivalo u sustav i prodavalo na crno, iako stručnjaci smatraju da je koeficijent janjenja preko 1,1 jer je jako puno blizanaca kod ovaca, tako da je u biti upola manje od stvarno ojanjene janjadi prijavljivano u sustav.
Ako se nalaz revizora Europske komisije pokaže točan i ako Hrvatska doista nije prijavljivala gotovo polovicu rođene janjadi, posla u cijeloj ovoj priči bi trebalo biti i za Državno odvjetništvo i istražitelje Uskoka koji bi trebali utvrditi tko je odgovoran za ovaj po hrvatsku poljoprivredu veliki skandal. Po informacijama Nacionala cijeli posao koordinira Zdravko Barać koji je izgleda tako nizak koeficijent smislio kako bi prikrio veliko neprijavljivanje janjadi u Hrvatskoj koja u biti završi na crnom tržištu.
Komentari