Europski parlament uklonio je video koji je objavio na internetu povodom obilježavanja Međunarodnog dana žena u srijedu, a koji je sadržavao slike skupa protiv pobačaja. U videu je na nekoliko sekundi prikazana slika prosvjeda protiv pobačaja u Hrvatskoj na kojoj je muškarac koji drži plakat sa sloganom: “Devet tjedana od začeća već siše palac”. Izravno na snimci pro-life skupa bila je rečenica: “I ovaj Europski parlament snažno se bori za prava žena.”
Zelena finska zastupnica u Europskom parlamentu Alviina Alametsä napisala je: “Zapravo sam šokirana. To je tako neugodna pogreška Europskog parlamenta. Borba protiv pobačaja definitivno nije politička linija ovog parlamenta.” “Nema namjere podržati bilo koji od ovih sadržaja i to je bila pogreška”, rekao je glasnogovornik Europskog parlamenta.
Mnogi europski zastupnici zauzeli su čvrste stavove za izbor pobačaja. Malta je jedina zemlja EU-a u kojoj je abortus potpuno protuzakonit, dok je Poljska uvela gotovo potpunu zabranu 2020. godine.
Isti video prikazuje izraz “pristup vrhunskim poslovima” preko slike francuske poslovne žene Christine Ourmières-Widener, koja je u utorak otpuštena s mjesta izvršne direktorice portugalske državne zrakoplovne kompanije TAP Air Portugal.
Na Facebooku je originalni video odmah uklonjen u srijedu, zatim je montiran kako bi se uklonile slike Ourmières-Widenera i hrvatskog prosvjeda te ponovno objavljen isti dan. Međutim, na glavnom Twitter računu parlamenta video je ostao nepromijenjen do četvrtka ujutro, kada je uklonjen i kasnije ponovo objavljen. “Video je montiran kako bi se osiguralo da je usklađen s rezolucijama EP-a”, pojasnio je glasnogovornik parlamenta. Izvorni video ostaje online na nekim drugim Twitter računima Parlamenta.
Parlament je također izazvao kritike žena u srijedu zbog održavanja događaja povodom Međunarodnog dana žena za parlamentarke i osoblje na kojem su tri od četiri govornika bili muškarci.
Zastupnica Francuske ljevice u Europskom parlamentu Leïla Chaibi rekla je za POLITICO: “Umjesto da ženama da priliku da govore i dopusti im da govore o diskriminaciji s kojom se suočavaju, Europski parlament — kao i ostalih 364 dana u godini — daje priliku muškarcima da govore, čak i kada su u pitanju prava žena.”
Parlament je branio događaj rekavši da je njegova svrha naglasiti ulogu koju muškarci mogu imati kao saveznici u nastojanju za rodnu ravnopravnost.
Glasnogovornik parlamentarnog pokreta protiv uznemiravanja MeTooEP rekao je: „Ono što je Europski parlament iznio kao instituciju na Međunarodni dan žena pokazuje da još uvijek moramo prijeći dug put da postanemo uzorna institucija, posebno kada je u pitanju rodna ravnopravnost .”
Komentari