Predsjedništvo Europskog parlamenta, tijelo koje donosi odluke o administrativnim, kadrovskim i organizacijskim pitanjima EP-a, predstavilo je ambiciozne ciljeve za mandat Parlamenta 2019.-2024.
Novi ciljevi za 2024. uključuju: smanjenje ugljičnog otiska za najmanje 40% u usporedbi s razinama iz 2006., smanjenje emisija ugljika kod prijevoza ljudi za 30% u usporedbi s razinama iz 2006., smanjenje potrošnje energije za najmanje 20% u usporedi s razinama iz 2012., smanjenje potrošnje papira za 50% tijekom razdoblja 2019.- 2024. u usporedbi s razdobljem 2010.-2014. Ciljevi također uključuju smanjenje i upravljanje otpadom, potrošnju vode, obnovljive energije te zelenu javnu nabavu.
Što je do sad učinjeno može se vidjeti na sljedećim primjerima. Tako je EP prva stopostotno ugljično neutralna europska institucija koja neutralizira sve nereducibilne emisije ugljika, EP je postigao smanjenje emisija ugljika od 37,7% (u usporedbi s rezultatima iz 2006) , 100% „zelena“ električna energija se koristi na tri radna mjesta od 2006., tehnička infrastruktura (toplinske pumpe, rashladni sustavi, itd.) su energetski učinkovitiji, brzi vlakovi koriste se umjesto čarter letova između Bruxellesa i Strasbourga, cjelokupna flota električnih vozila do 2024., broj bicikala konstantno raste te su u uporabu uvedeni električni romobili, potrošnja goriva, lož ulja i centralnog grijanja za vrijeme radnog vremena smanjena je za 20,6% od 2012. do 2018., potrošnja električne energije smanjena je za 14,9% od 2012. , recikliranje otpada povećalo se na 69,1%,– plastika za jednokratnu uporabu je posve izbačena – primjerice, više se ne koriste plastične boce na sastancima te će biti uklonjene iz svih automata, barova, restorana i ostalih prodajnih mjesta u sve tri institucije Europskog parlamenta.
Vrijedno je dodati da je Europski parlament potpisao prvu politiku za zaštitu okoliša 2004. godine i pridružio se dobrovoljnom instrumentu upravljanja okolišem EMAS 2007. godine. Postao je jedna od prvih institucija EU-a i prvi parlament u EU-u koji je dobio EMAS certifikat. Politika zaštite okoliša Europskog parlamenta temelji se na načelu sprječavanja emisija i njihovog ograničavanja tamo gdje su one neizbježne. Međutim, emisije se ne mogu svesti na nulu i kad se one više ne mogu ograničiti, druge mogućnosti moraju se istražiti. Svi nedavni ciljevi pokazatelja očuvanja okoliša ispunjeni su te čak premašeni prije isteka zadanih rokova.
Komentari